Talsi

Jau kopš 2023. gada oktobra notiek Dundagas ielas pārbūves būvdarbi, kas paredz atjaunot ielas braucamās daļas virskārtas segumu posmā no Raiņa ielas rotācijas apļa līdz Lielgabalu ielas rotācijas aplim, izbūvēt gan gājēju, gan velo celiņu, atjaunot ielas un celiņu apgaismojumu, veikt teritorijas labiekārtošanu. Minētos ielas pārbūves būvdarbus veic SIA SC GRUPA”, būvuzraudzību SIA Somniar” un autoruzraudzību, būvprojekta autors, SIA Projekts 3”.

Pirms būvdarbu uzsākšanas 2023. gada otrajā pusē Talsu novada pašvaldības Zaļumsaimniecības komisija sniedza rekomendācijas būvprojekta autoram un būvdarbu veicējam par tehnoloģijām, kādas veloceliņa izbūves gaitā nodrošinātu ielas telpā esošo koku un to sakņu aizsardzību. Tomēr būvdarbu laikā 2024. gada aprīlī Talsu novada pašvaldība konstatēja, ka izbūvējot veloceliņu bojāta sakņu sistēma bērzu rindai pie daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas Dundagas ielā 16, radot bīstamību gan mājas iedzīvotājiem, gan gājējiem un autobraucējiem.

Lai novērtētu bojāto koku stāvokli un pieņemtu lēmumu par turpmāko rīcību, pašvaldība noslēdza līgumu ar SIA Koku eksperts” par koku novērtēšanu. Sertificēts koku eksperts Gvido Leiburgs atzinumā par koku stāvokli norāda,  ka bojājumi kokiem ir nodarīti kritiskajā sakņu aizsardzības zonā, kur – ja tiek bojātas koka saknes – tas ietekmē ne tikai faktu, ka varētu nokalst zari, bet arī koku stabilitāti un drošību – koki var izgāzties. Atzinumā norādīti seši no astoņpadsmit kokiem, kas ir īpaši bīstami, taču par bīstamu atzīta visa koku rinda.

Pēc eksperta atzinuma saņemšanas, pašvaldība ņemot vērā pēdējo nedēļu notikumus Latvijā, kad vētras laikā tika nolauzti daudzgadīgi koki Jūrmalā un Jelgavā, ir izvērtējusi esošo situāciju un atzinusi, ka, lai nodrošinātu drošību, samazinātu risku ilgtermiņā, bērzu stādījumu rindu ir nepieciešams nozāģēt un to vietā stādīt jaunu koku rindu. Pašvaldības speciālistiem veicot izpēti, kā piemērotāko koku sugu, jaunas rindas stādīšanai izraudzījās Holandes liepas, jo tā kā koku suga ir pilsētvidei draudzīgāka, kas labi pacieš dažādus apstākļos, mērenu apēnojumu, pielāgojas pilsētas videi un ir viena no gaisa piesārņojuma izturīgākajām koku sugām. Liepu augšana ir arī ātrāka, kas šajā gadījumā būtu būtiski ieguvums tuvējo māju iedzīvotājiem, lai veidotu aizsardzību pret ielas radītajiem trokšņiem un putekļiem. Liepas pilsētvidē ir vieglāk kopjamas, tām ir iespēja veidot formu, kas pilsētvidē ir būtiski, kā arī to zari liela vēja laikā nav tik bīstami, kā, piemēram, bērza. Pašvaldība ir uzdevusi būvprojekta autoram sagatavot izmaiņas būvprojektā, paredzot likvidēt bīstamo bērzu rindu un to vietā stādīt Holandes liepu dižstādu rindu, nosakot, ka stādāmajiem kokiem jābūt vismaz 2,5 metrus gariem, un nosakot ierīkošanas un kopšanas norādījumus.

Procesa laikā tika izvērtēta atbildība par veikto rīcību un uzdots būvdarbu veicējam par saviem līdzekļiem veikt esošo bērzu rindu nozāģēšanu, augsnes sagatavošanu un Holandes liepu dižstādu stādīšanu, kā arī turpmākos trīs gadus uzraudzīt un kopt jauno koku rindu.