Novadā

28. aprīlī Talsu novada dome apstiprināja Talsu novada pašvaldības (administratīvā teritorija līdz 2021. gada 1. jūlijam) teritorijas plānojuma grozījumus un izdeva saistošos noteikumus „Par Talsu novada pašvaldības (administratīvā teritorija līdz 01.07.2021.) teritorijas plānojuma grafisko daļu un teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumiem”, kas vēl nav stājušies spēkā. 7. jūlijā notika Talsu novada domes ārkārtas sēde, kur tika nolemts no noteikumiem izslēgt četrus punktus, kas attiecas uz azartspēļu ierobežošanu, un izstrādāt atsevišķus saistošos noteikumus azartspēļu organizēšanas ierobežošanai.

Izstrādājot saistošos noteikumus „Par Talsu novada pašvaldības (administratīvā teritorija līdz 01.07.2021.) teritorijas plānojuma grafisko daļu un teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumiem”, tajos tika iekļauti papildu punkti, lai ierobežotu azartspēļu organizēšanu Talsu novadā.  Tie paredzēja, ka  pilsētu publisko apbūves teritoriju, jauktu centra apbūves teritoriju, mežu teritoriju un lauksaimniecības teritoriju zonējumā aizliegts veidot jaunu publisko apbūvi un esošo izmantot nolūkiem, kas saistīta ar azartspēļu organizēšanu (spēļu nami, kazino utml).

Izvērtējot citu pašvaldību pieredzi, kas ar teritorijas plānojuma palīdzību ir vēlējušās ierobežot azartspēļu organizēšanas ierobežojumus, secināts, ka Talsu novada saistošajos noteikumos iekļautie aizliegumi saistībā ar azartspēļu organizēšanu nav pietiekami pamatoti. Iekļauto aizliegumu pamatojumam jābūt daudz mērķētākam, tāpēc, lai nekavētu saistošo noteikumu „Par Talsu novada pašvaldības (administratīvā teritorija līdz 01.07.2021.) teritorijas plānojuma grafisko daļu un teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumiem” spēkā stāšanos, ir izslēgti iepriekš tajā iekļautie punkti, kas attiecas uz azartspēļu organizēšanu, un ir uzdots līdz septembra beigām izstrādāt atsevišķus saistošos noteikumus „Par azartspēļu organizēšanu Talsu novadā”.

Pagājušā gada 17. aprīlī stājās spēkā grozījumi Azartspēļu un izložu likumā, kas paredz, ka „pašvaldībai ir tiesības izdot saistošos noteikumus, ar kuriem tiek noteiktas vietas un teritorijas, kurās azartspēles nav atļauts organizēt.” Šādā veidā likumdevējs ir devis tiesības pašvaldībām būtiski ierobežot azartspēļu organizēšanas vietu izplatību savā teritorijā, lai mazinātu azartspēļu kaitīgo ietekmi uz sabiedrības veselību un sabiedrību kopumā, izstrādājot atsevišķu regulējumu.

Ņemot vērā izmaiņas Azartspēļu un izložu likumā, līdzšinējo citu pašvaldību pieredzi par azartspēļu organizēšanas ierobežojumu noteikšanu, kā arī izvērtējot teritorijas plānojumā iekļautos risinājumus, secināts, ka teritorijas plānojumā noteiktie azartspēļu organizēšanas ierobežojumi ir atceļami, lai nodrošinātu Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pozitīva atzinuma saņemšanu  par saistošajiem noteikumiem Nr. 14, kas ir būtiski novada uzņēmējiem, iedzīvotājiem un pašvaldībai.

Lai azartspēļu organizēšanu ierobežotu, līdz septembra beigām paredzēts izstrādāt Talsu novada saistošo noteikumu „Par azartspēļu organizēšanu Talsu novadā” projektu, ko iesniegt Tautsaimniecības komitejā.

Azartspēļu organizēšanas ierobežošana valstiskā līmenī līdz šim bijusi gana sarežģīta, ko apliecina arī Ķekavas novada pieredze. Ķekavas novada pašvaldība bija izstrādājusi saistošos noteikumus „Par azartspēļu organizēšanu Ķekavas novadā”, kā darbību apturēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija. Noteikumi paredzēja, ka Ķekavas novada administratīvajā teritorijā ir aizliegts organizēt azartspēles, bet ministrija norādījusi, ka noteikumi neatbilst normatīvajiem aktiem ar augstāku juridisko spēku, jo pašvaldībai nav piešķirtas tiesības noteikt aizliegumu azartspēļu organizēšanai visā tās teritorijā. Savukārt Ķekavas novada dome šādam ministra viedoklim nepiekrīt un lūdz izvērtēt apstrīdētā akta atbilstību. Satversmes tiesas lēmums gaidāms 29. augustā.