Novadā

Talsu novada pašvaldības dome izveidojusi Budžeta komisiju, lai uzraudzītu pašvaldības rīcības plāna īstenošanu un vadītu budžeta un tā grozījumu sagatavošanas procesu. Šādas komisijas izveide aktualizēta pēc sarežģītā pašvaldības budžeta sastādīšanas procesa, kad, lai samazinātu budžeta deficītu, pieņemti lēmumi par gan iedzīvotājiem, gan pašvaldības darbiniekiem sāpīgiem taupības pasākumiem.

Talsu novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks Dainis Karols uzsvēra, ka par šīs komisijas nepieciešamību liecina situācija, kurā tagad nonācis Talsu novads. „Šāda veida komisijas dažādās formās ir arī citās pašvaldībās, komisija ir instruments, kas var palīdzēt izvairīties no iepriekš pieļautajām kļūdām. Lielāka atbildība jāuzņemas arī politiķiem, tāpēc komisijas priekšsēdētājs būs domes priekšsēdētājs Andis Āboliņš. Komisijas darbs neizslēdz izpildvaras iesaistīšanos,” sacīja D. Karols. Domes priekšsēdētāja vietniece Sandra Pētersone uzsvēra, ka pašvaldībai jāuzsāk ilgtermiņa plānošana, apzinoties, ka pieņemtie lēmumi bieži vien atstāj ilgtermiņa ietekmi ne tikai attiecīgajā gadā, bet arī turpmākajos. „Pašvaldībai ir jābūt ilgtermiņa plānam vismaz trijiem gadiem, mums ir jāprognozē budžeta ieņēmumu un izdevumu sadaļas,” teica S. Pētersone.

Finanšu situācijas stabilizēšanai Talsu novada pašvaldības dome 21. februārī apstiprināja rīcības plānu, kas paredz dažādas darbības pašvaldības izdevumu samazināšanai. Tā kā plāna izpilde ir būtiska kopējā finanšu stāvokļa uzlabošanai, tad Budžeta komisija regulāri izskatīs un izvērtēs budžeta ieņēmumus un izdevumus, ieņēmumu prognozes, noteiks izdevumu prioritātes, sasaistot tās ar finansēšanas prioritātēm attiecīgajā nozarē. Tās kompetencē būs izvērtēt iesniegtos pašvaldības pastāvīgo komiteju un/vai atsevišķu deputātu priekšlikumus un pašvaldības iestāžu un struktūrvienību vadītāju projekta pieprasījumus, sniedzot atzinumu par līdzekļu piešķiršanu konkrētām budžeta programmām. Budžeta komisija sniegs priekšlikumus arī novada Investīciju plānam, dos atzinumus par līdzekļu neparedzētiem izdevumiem piešķiršanu konkrētu izdevumu segšanai, kā arī sniegs ieteikumus budžeta projekta sagatavošanai un saimnieciskās darbības uzlabošanai.

Arī budžeta grozījumi, līdzekļu piešķiršana konkrētām programmām, jaunu aktivitāšu iekļaušana, prioritātes līdzekļu sadalījums tiks izskatīts Budžeta komisijā.

Talsu novada pašvaldības domes deputāti apstiprināja Budžeta komisijas nolikumu un arī noteica tās sastāvu piecu cilvēku sastāvā, par komisijas priekšsēdētāju apstiprinot Andi Āboliņu, par viņa vietnieci – Sandru Pētersoni. Savukārt par komisijas locekļiem tika apstiprināta deputāte Juzefa Kļava, pašvaldības izpilddirektors Ivars Haselbaums, Valdgales pagasta pārvaldes vadītāja Jana Robalde.