Novadā

Talsu novada pašvaldība Meža attīstības fonda atbalstītajā Latvijas Pašvaldību savienības projektā „Meža dienas” piedalās jau vairāku gadu garumā, sakārtojot un iekopjot teritorijas, kā arī izglītojot sabiedrību par dabas vērtību saglabāšanu. Projektā „Meža dienas 2022” veikta labiekārtošana Tiņģeres muižas parkā, Valdemārpils „Laimes koku parkā”, Lībagu atpūtas parkā un Rojas meža un atpūtas parkā „Plocis”.

„Meža dienu” pasākumi ir sekmīgi īstenoti un atzinīgi novērtēti, tā pievēršot lielāku sabiedrības uzmanību mežsaimniecībai un ainavai teritorijā, zaļās zonas nepieciešamībai, palīdzot risināt mežu teritoriju labiekārtošanu, kā arī sekmējot jaunu zināšanu iegūšanu.

Latvijas sabiedrība „Meža dienās 2022” tika aicināta pievērst uzmanību parku, aleju, koku rindu, dendroloģisko stādījumu stāvoklim, palīdzēt risināt ar labiekārtošanu, kā arī ar meža apsaimniekošanu saistītos jautājumus. „Meža dienu 2022” moto: „Veidosim daudzveidīgu Latviju un tīkamu tās ainavu!”

Projekta ietvaros Rojas meža parkā „Plocis” sadarbībā ar „Rojas DzKU” tika sagatavotas bedrītes, atvesta melnzeme un teritorija papildināta ar jauniem koku un krūmu stādiem: kalnu priedēm, nokarenajiem Zeltzaru vītoliem, papīra bērziem, rozā un melnajiem pūpoliem, eglēm, Balzama balteglēm, kiziliem, vilkābelēm, Māka ievām, filadelfiem, Dāvida budlejām, pīlādžiem, plūškokiem, irbenēm, magnolijām, Mosanas abēlijām, Sniegpārslu kokiem un parūkkokiem. Ikdienā meža parku kopj un apsaimnieko daiļdārzniece, kura pasākuma laikā izglītoja klātesošos par augiem, kas tika iestādīti, izceļot to īpašības – kādā laika posmā stādi ziedēs, krāsosies un ražos augļus. Pasākumā piedalījās vietējie iedzīvotāji, Rojas pagasta pārvaldes darbinieki, skolas pedagogi un 7. klases skolēni, Rojas invalīdu biedrības pārstāvji un daiļdārzniece.

Ar mērķi teritoriju padarīt zaļāku un veikt kopīgu, paliekošu darbu, arī Lībagu pagastā tika papildināti esošie apstādījumi ar dekoratīvajiem kokiem un krūmiem, kas ne tikai lieliski izrotā pagasta teritoriju, bet sniedz arī dažādas ogas un augļus visas siltās sezonas garumā. Apstādījumiem ir būtiska loma publiskās ārtelpas koptēla veidošanā un pateicoties „Meža dienu” rīkotajam ikgadējam pasākumam un finansiālajam atbalstam,  ir izveidota sakopta vide līdz šim neizmantotā pagasta teritorijā. Lībagu pagasta pārvalde organizēja darbinieku koku stādīšanas talku, tāpat jauno stādījumu uzturēšanas darbus veic pārvalde.

Savukārt Tiņģeres muižas parkā projekta ietvaros tika izveidota jauna atpūtas vieta, kur atpūtnieku ērtībai uzstādīts masīvkoka galds ar soliem. Jaunizveidotā atpūtas vieta tika attīrīta no kļavu atvases sēklaudžiem un krūmiem, tāpat par projekta līdzekļiem tika iegādāti visi nepieciešamie kokmateriāli. Minētajos darbos piedalījās Īves pagasta pārvaldes apsaimniekošanas speciālists un citi pagasta darbinieki.

Paralēli praktiskiem darbiem „Meža dienu” laikā notiek arī skolēnu un citu interesentu izglītošana par mežu apsaimniekošanu un mežu bioloģisko vērtību. Piesaistot a/s „Latvijas Valsts meži”, Ziemeļkurzemes reģiona Meža infrastruktūras un ugunsdzēsības speciālistu Jāni Zēbergu, Tiņģerē tika realizēts izglītojošs pasākums, kura laikā ikviens interesents varēja uzzināt par dažādām aktualitātēm meža kopšanas, uzturēšanas un aizsardzības jomā.

Līdztekus Valdemārpilī, pateicoties dalībai „Meža dienu” projektā, tika veikta „Laimes koku parka” teritorijas papildināšana ar jauniem koku stādījumiem, kuri tika iegādāti zemnieku saimniecībā „Zaļenieku kokaudzētava”. Šajā videi nozīmīgajā ekosistēmas papildinājuma projektā darbojās gan Valdemārpils vidusskolas skolēni un pedagogi, gan JIC „Sava vieta” jaunieši, gan Valdemārpils pilsētas un Ārlavas pagasta pārvaldes darbinieki, kas arī pēc projekta nodrošina labiekārtotā parka uzturēšanu.

„Meža dienas” projektu finansiāli atbalsta Meža attīstības fonds un tā piešķirtais finansējums šo projektu realizēšanai bija 2000 eiro (katram projektam tika atvēlēti 500 eiro).

Meža attīstības fonda atbalstītas „Meža dienu” aktivitātes Talsu novadā notiek jau vairākus gadus. Iepriekš dažādās novada vietās papildināti parku stādījumi,  izgatavoti un uzstādīti tiltiņi, labiekārtotas un atjaunotas atpūtas vietas ar soliņiem un atkritumu tvertnēm, papildinātas pastaigu takas iespējas.

Renāte Freiberga