Novadā
kopbilde

14. un 15. septembrī Talsu novada pašvaldības pārstāvji devās pieredzes apmaiņas braucienā uz Sāremā (Igaunija) pašvaldību. Pirmais sadarbības līgums ar Sāremā novada pašvaldību tika parakstīta jau 1998. gadā, un sadraudzība turpinājusies visu šo gadu garumā.

Viesojoties Kuresārē, delegācija tikās ar Sociālā dienesta vadītāju Piretu Tenno (Piret Tenno), lai noskaidrotu, kādus sociālos pakalpojumus nodrošina pašvaldība, kādus atbalsta mehānismus piedāvā valsts un kāda ir esošā sociālā dienesta struktūra. Pārrunājot šīs tēmas, tika secināts, ka Talsu novada Sociālais dienests piedāvā daudz vairāk pašvaldības iniciatīvu, kur iedzīvotājiem ir iespējams saņemt finansiālu atbalstu, nekā Sāremā pašvaldībā.

Toties Sāremā novads ir vienīgais novads Igaunijā, kas pieņēma lēmumu 2019. gadā “zem viena jumta” apvienot visus novada izglītības atbalsta speciālistus, un tika izveidots Sāremā bērnu un ģimeņu atbalsta centrs. Tam vēlāk tika mainīts iestādes nosaukums uz Sāremā atbalsta izglītības centru, kurā integrētas trīs iestādes –  izglītības nodaļa, izglītības atbalsta pakalpojuma nodaļa un sociālo pakalpojumu nodaļa. Centra galvenais mērķis ir sniegt bērniem un viņu ģimenēm nepieciešamo palīdzību pēc iespējas vienkāršāk un ātrāk, integrējot izglītības, sociālo un veselības aprūpes atbalstu.

2020. gadā arī no valsts tika pārņemta speciālās izglītības iestāde Kallemē, kas šobrīd ir pašvaldības skola bērniem, kur ir iespēja mācīties gan valsts noteikto izglītības programmu, gan arī specializēto programmu. Kā minēja Izglītības atbalsta pakalpojumu nodaļas vadītāja Gabriela Rosso: „Esam apmierināti ar paveikto un šobrīd aktīvi strādājam pie pakalpojumu uzlabošanas. Ja iepriekš izglītības atbalsta speciālisti iestādēs strādāja uz nepilnu slodzi, tad šobrīd visiem ir iespēja strādāt pilnas slodzes darbu un ikvienai skolai ir pieejami speciālisti. Atbalstu sniedzam gan pedagogiem, gan bērniem, gan vecākiem, kuriem tas nepieciešams. Esam ļoti priecīgi arī par Kallemē skolas panākumiem.”

Talsu novada pašvaldības Transporta daļas vadītājs Jānis Pauliņš viesojās pie Sāremā novada pašvaldības transporta nodaļas vadītāja. Salīdzinot ar mūsu autoparku –  Sāremā pašvaldībā pārziņā ir ne tikai autoparks, bet arī lidosta un ūdenstransporta līdzekļi. Sadarbības partneri ikdienā izmanto arī videi draudzīgos elektroauto un modernizētas GPS sistēmas, ar kuru palīdzību ir iespēja analizēt un uzlabot transporta kustības maršrutus.

Delegācija viesojās arī Parsama pansionāts, Kuresāres dienas centrā, kā arī TalTech Kuresāres koledžā.

Delegācijas sastāvā bija Sociālā dienesta pārstāves –  Dace Zeļģe, Tatjana Kuzmuka, Ilze Kārklevalka, Gunta Fībiga, Ziedīte Smilga; Transporta daļas vadītājs Jānis Pauliņš un Sabiedrisko attiecību un mārketinga nodaļas pārstāve Dana Vecmane.

Dana Vecmane