Izglītība
iekštelpas Stendes pamatskolā

Ar sirsnīgiem un atkalsatikšanās prieka piepildītiem pasākumiem Talsu novada izglītības iestādēs sācies jaunais mācību gads. Kādi jaunumi sagaidāmi izglītības jomā, kādus mērķus ir izvirzījusi Izglītības pārvalde un kādi darbi šovasar novada izglītības iestādēs ir paveikti, stāsta Talsu novada Izglītības pārvaldes vadītājs Uldis Katlaps un Izglītības pārvaldes speciālisti.

Šajā mācību gadā visās Talsu novada izglītības iestādēs mācības uzsācis 3761 skolēns, no kuriem 401 ir pirmklasnieks. Salīdzinot ar 2021. gada 1. septembri, izglītojamo skaits novada izglītības iestādēs pieaudzis par 20 audzēkņiem. Novadā kopumā ir 42 izglītības iestādes – 18 skolas, deviņas profesionālās ievirzes skolas, 15 pirmsskolas izglītības iestādes (PII), kā arī septiņās skolās ir pirmsskolas izglītības grupas.

Priekšrocības un atbalstu ik gadu Talsu novada pašvaldība nodrošina tiem deklarētajiem Talsu novada iedzīvotājiem, kuri pastāvīgi šeit dzīvo un ar saviem nodokļiem atbalsta novada attīstību. Novadniekiem priekšrocības un atbalstu iespējams saņemt dažādās jomās, tostarp izglītībā – reģistrācijai bērnudārzu rindā, topošo pirmklasnieku uzņemšanai novada skolās, skolēnu bezmaksas sabiedriskajam transportam, līdzfinansējumam profesionālās ievirzes izglītības iestādēs, 1.−7. klašu skolēniem un pirmsskolas izglītības programmu sešus gadus veco bērnu brīvpusdienām, tāpat atlaide ēdināšanas pakalpojumam tiek piemērota daudzbērnu ģimenēm.

Talsu novada izglītības jomas prioritātes

„Globalizācija, informācijas tehnoloģiju attīstība un vērtību daudzveidība ietekmē arī izglītību, un tai jāmainās līdzi laikam, lai ļautu izglītojamajiem veiksmīgi darboties personisko un sabiedrības kopējo mērķu sasniegšanā. Talsu novada izglītības jomas prioritātes šajā mācību gadā ir kvalitatīva mācīšana un mācīšanās, kas ietver vairākus apakšuzdevumus – mācību stundu vērošana un analīze, profesionālās kompetences pilnveide, sadarbība, digitālā kompetence, personalizēta izglītība, atbalsts. Mūsu mērķis ir radīt audzēknim un pedagogam draudzīgu, mūsdienīgu, drošu un veselību veicinošu izglītības vidi,” stāsta Talsu novada Izglītības pārvaldes vadītājs Uldis Katlaps.

„Augsti kvalificēti, kompetenti un uz izcilību orientēti pedagogi ir atsevišķs mērķis, jo pedagogu darba efektivitātei izglītojamo sasniegumos ir vislielākā ietekme. Šajā mācību gadā darbu uzsākuši jauni vadītāji Sabiles pamatskolā un Upesgrīvas pamatskolā, Lībagu sākumskolā, Talsu Mākslas skolā. Tāpat jauns vadītājs tiek meklēts Laidzes bērnudārzā „Papardīte”. Viennozīmīgi jauni pedagogi un akadēmiskais personāls ir ar augstu pievienoto vērtību, jo viņiem ir atšķirīga pieredze, viņi nebaidās mēģināt un īstenot jaunas iniciatīvas. Savukārt pedagogi, kuri jau ilgus gadus strādājuši izglītības iestādē, dalās ar pieredzi, palīdz izprast, kā efektīvāk risināt dažādas situācijas,” turpina U. Katlaps.

No 1. septembra spēkā  stājās jaunais pedagogu darba samaksas dotāciju aprēķins un sadales modelis.  Jaunā kārtība paredz, ka turpmāk valsts finansējumu pedagogu darba samaksai pārskaita pašvaldībām, kas sadala izglītības iestādēm.  Tādējādi skolu dibinātāju – pašvaldību rokās − tiek nodota iespēja un atbildība izlemt – kādas, cik lielas un cik noslogotas skolas sava novada bērniem attīstīt un kā veidot skolotāja atalgojumu.

Tāpat arī šajā mācību gadā noslēgsies trīs gadu posms pārejai uz kompetencēs balstītu izglītības modeli, kas paredz jaunās pieejas ieviešanu 3., 6., 9., 12. klases skolēniem.

Pārmaiņas izglītības procesā viesīs arī jauninājumi eksaminācijas un novērtēšanas procesā pamatskolas un vidusskolas absolventiem.  Noslēdzot vidējās izglītības apguvi, skolēnam būs iespēja kārtot viņa izvēlētus augstākā līmeņa eksāmenus.

Lai sniegtu atbalstu bērniem, viņu vecākiem un pedagogiem, Talsu novada Izglītības pārvalde un PII darbinieki ir izveidojuši desmit cilvēku speciālistu komandu un   iesaistījušies programmas „STOP 4−7” īstenošanā. „Programma „STOP 4-7” ir veidota bērniem vecumā no četriem līdz septiņiem gadiem, kuriem ir uzvedības grūtības, piemēram, dusmas, viegli sakaitināms garastāvoklis, strīdīga vai izaicinoša uzvedība, agresivitāte. Programmas mērķis  ir mazināt bērnu grūto uzvedību, dodot vecākiem zināšanas un praktiskas idejas, kā ikdienā pielietot pozitīvo audzināšanu,” informē Talsu novada pašvaldības Izglītības pārvaldes izglītības darba speciāliste Lienīte Krūzīte.

Zinību dienā skolas gaitas Talsu novadā uzsāka arī bērni no Ukrainas.  Šobrīd pieejamā informācija liecina, ka astoņi Ukrainas bērni apmeklē Rojas vidusskolu, pieci bērni Talsu 2. vidusskolu un Talsu Valsts ģimnāziju, divi skolēni apmeklē Valdemārpils vidusskolu, bet Talsu Kristīgajā vidusskolā mācības uzsācis viens skolēns. Patlaban turpināt mācības tālmācībā nolēmuši desmit skolēni. Savukārt bērnudārzus plāno apmeklēt desmit ukraiņu bērni – Talsos, Rojā, Rudē un Valdemārpilī.

Talsu novada dome ir noteikusi līdzfinansējumu par profesionālās ievirzes izglītības programmu apguvi: mākslas, mūzikas un dejas izglītības programmām 15 eiro mēnesī, sporta izglītības programmai „Hokejs” 15 eiro mēnesī, pārējām sporta izglītības programmām 7 eiro mēnesī, savukārt bērniem dalība interešu izglītības pulciņos ir bez maksas.

Būtiskākie paveiktie darbi izglītības iestādēs

Talsu PII „Sprīdītis” ir no jauna izbūvēts psihologa kabinets un nomainītas ārdurvju kodu atslēgas divās grupās. Talsu PII „Zvaniņš” ir uzlabots teritorijas apgaismojums, veikts kosmētiskais remonts dažās grupiņās. Laucienes PII „Bitīte” ir atjaunots teritorijas apgaismojums, Mērsraga PII „Dārta” ir iegādāti regulējamie galdi un krēsli, rotaļlaukumā atjaunots šūpojošais krēsls. Rudes PII „Saulespuķe” ir uzstādītas jaunas rotaļu iekārtas un iegādāts jauns grupu inventārs. Rojas PII „Zelta zivtiņa” visās grupiņās ir uzstādītas trauku mazgājamās mašīnas un atjaunota strūklaka, kas „klusēja” vairāk nekā 20 gadus. Pastendes PII „Ķipars” ir izgatavoti un nokrāsoti putnu būrīši, žogs, labiekārtota dobe, izveidots dabas zinību centrs āra teritorijā, atjaunota viena un papildus izveidota jauna nojume. Valdemārpils PII „Saulstariņš” ir veikts remonts mazāko bērnu grupiņas garderobē, bet trīsgadīgo bērnu grupa uzsāk darbu atjaunotās telpās, ierīkoti mūsdienīgi ieejas vārtiņi ar mehānisko koda atslēgu. Iestādes ēka ir pievienota pilsētas siltumtrasei, un turpmāk apkure tiks nodrošināta centralizēti. Dundagas PII „Kurzemīte” ir nomainīts apkures katls uz jaunu granulu katlu un uzstādītas jaunas ārdurvis un pabeigts vējtvera remonts. Laucienes pamatskolas virtuvei ir iegādāta jauna elektriskā plīts, atjaunots sienu krāsojums klašu telpās un kāpņu telpās. Dursupes skolas virtuvei, kurā atrodas divas pirmsskolas grupas, iegādātas jaunas gultiņas. Ierīkots otrs  bērnu rotaļu un atpūtas laukums ar norobežojošo sētu un labiekārtota daļa no pagalma. Virbu sākumskolā atjaunota āra nojumīte, izremontētas vairākas iekštelpas. Talsu novada vidusskolā veikts datorklases remonts.  Rojas vidusskolā veikti dažādu iekštelpu remontdarbi. Stendes pamatskolā izveidota āra atpūtas zona, izremontētas klases un ēdamzāle, 2. stāva gaitenis ieguvis gaišāku vizuālo tēlu.  Stendes pamatskolas pirmsskolā iesākts darbs pie Dabas mājas izveides, kur bērni varēs smelties zināšanas par un ap dabu. Talsu pamatskolā ir nomainīti logi mājturības un tehnoloģiju telpām. Drīzumā plānota arī sporta zāles būvprojekta izstrāde un īstenošana, sporta stadiona renovācija, mājturības kabineta kosmētiskais remonts, dabaszinību jomas infrastruktūras sakārtošana, modernizējot ķīmijas, fizikas, dabaszinības kabinetus un skolas dārza labiekārtošana. Dundagas vidusskolā pie skolas ēkas tiks izbūvēts panduss un mainītas ārdurvis, kā arī sakārtotas klases un kabineti abās skolas ēkās. Talsu Kristīgā vidusskola ir papildinājusi savu materiāli tehnisko bāzi ar jaunu multifunkcionālu āra sporta laukumu, kurā skolēni varēs spēlēt basketbolu, volejbolu, futbolu un tenisu. Valdemārpils Mūzikas un mākslas skolas Mākslas nodaļā iekārtota datorklase. Savukārt Mūzikas nodaļā skolas ēka pieslēgta pilsētas siltumtrasei. Rojas Mūzikas un mākslas skolā ir iegādāts Yamaha  B1  pianīns un grafikas spiede, savukārt Talsu Mākslas skolas ēkai ir nomainīta notekūdens sistēma.

Izglītības iestāžu vadītāji pateicas arī vecākiem par sadarbību un palīdzību skolu un bērnudārzu remotdarbu veikšanā un līdzekļu piesaistē!

Novada izglītības iestādēs ir zinoši, atbildīgi un profesionāli direktori un vadītāji, viņu vietnieki, pedagogi un atbalsta personāls, tehniskie darbinieki. Lai ikdienas darbs norit klātienē līdz mācību gada beigām. Veiksmīgu Jauno mācību gadu!

Renāte Freiberga