Izglītība Kolka Lībagi Mērsrags Valdgale Virbi
Kolkas sākumskola

Izvērtējot skolēnu skaita dinamiku Talsu novada skolās, Talsu novada Izglītības pārvalde šī gada sākumā aktualizēja skolu tīkla jautājumu. Šī gada sākumā, 25. janvārī Talsu novada pašvaldības domes sēdē tika skatīti jautājumi par pārmaiņām novada skolu tīklā. Šajā sēdē tika pieņemti lēmumi par Pūņu pamatskolas, Virbu sākumskolas (no 2024. gada 1. septembra), Lībagu sākumskolas (no 2025. gada 1. septembra) reorganizāciju un Kolkas sākumskolas likvidāciju. 30. maija Talsu novada pašvaldības domes sēdē tika pieņemts lēmums no šī gada 1. septembra Mērsraga Mūzikas un mākslas skolu pievienot Mērsraga vidusskolai.

  • No 1. augusta Pūņu pamatskola kļuvusi par Pūņu sākumskolu, kur tiks īstenota apmācība 1.–3. klašu posmā. Pūņu sākumskola arī turpmākajos gados, kā rāda dzimstības un Valdgales pagasta teritorijā dzīvojošais bērnu skaits, nesasniegs noteikto minimālo skolēnu skaita slieksni. Dati rāda, ka skolēnu skaits 1.–3. klašu grupā tuvāko gadu periodā būs no 18 līdz 21 bērnam, 4.–6. klašu grupā – no 18 līdz 20 bērniem, bet 7.–9. klašu grupā – no 14 līdz 16 bērniem. Katrā no šīm klašu grupām, lai saņemtu valsts finansējumu pilnā apmērā, nepieciešami 22 līdz 30 bērni. Arī Pūņu sākumskolas 1.–3. klašu grupā netiek sasniegts Izglītības un zinātnes ministrijas noteiktais minimālais bērnu skaits, kas nozīmē, ka arī šajā gadījumā  būs nepieciešams pašvaldības finansējums pedagogu atalgojumam. 
     
  • 1. augustā Virbu sākumskola tika reorganizēta par Virbu pirmsskolas izglītības iestādi „Zīļuks”. Šāds lēmums pieņemts, jo Virbu sākumskolā patlaban izglītības programmas no 1. līdz 3. klasei apgūst 11 skolēni, bet pēc Ministru kabineta ziņojuma nosacījumiem pieļaujami būtu no 22 līdz 30 izglītojamajiem. Pašreizējie aprēķini turpmākajiem trīs gadiem liecina, ka skolēnu skaits šajā klašu grupā varētu būt no 10 līdz 18 bērniem.
  • Kolkas sākumskolas 12 bērniem jaunais mācību gads būs jāuzsāk citā izglītības iestādē. Kā rāda līdzšinējā pieredze, visbiežāk mācībām tiek izvēlēta Rojas vidusskola. Veicot Kolkas sākumskolas skolēnu skaita analīzi un prognozes nākamajiem trīs gadiem, secināts, ka vidējais bērnu skaits vienā klasē Kolkas sākumskolā (no 1. līdz 6. klasei) būs divi līdz trīs bērni. Tas nozīmē, ka valsts finansējums pedagogu atalgojumam izglītības programmu finansēšanai šajā skolā nepārsniegs 20% no nepieciešamā finansējuma apmēra, bet 80% nāksies piemaksāt pašvaldībai. Neveicot nekādas izmaiņas, pašvaldībai pedagogu atalgojumā nāktos ieguldīt 130 000 eiro. Pirmsskolas vecuma bērniem ierastā kārtība nemainīsies. Pirmsskolas izglītības programmu īstenošanas vieta paliks Kolkā, nododot šī uzdevuma veikšanu Rojas pirmsskolas izglītības iestādei „Zelta zivtiņa”.

  • Izmaiņas arī Lībagu sākumskolas audzēkņiem: daļēji uzklausot vecāku ieteikumu par pārejas posma nodrošināšanu, Lībagu sākumskola realizēs 1.–3. klašu apmācību no 2025. gada 1. septembra, nevis no 2024. gada 1. septembra, kā sākotnēji bija plānots. Lai arī vecāki lūdza trīs gadu pārejas posmu, tomēr šo priekšlikumu domes deputātu vairākums neatbalstīja. Līdz šim Lībagu sākumskolā izglītības process tiek nodrošināts bērniem no 1. līdz 4. klasei, bet saskaņā ar pamatizglītības standarta un programmas īstenošanas nosacījumiem piemērotākie pamatizglītības programmas īstenošanas posmi ir 1.–3. klase, 4.–6. klase un 7.–9. klase. Lai to ievērotu, ir nepieciešama iekšēja reorganizācija. Šis lēmums nav saistīts ar nepietiekamu skolēnu skaitu vai izglītības kvalitāti. Šie kritēriji Lībagu sākumskolā ir atbilstoši, bet jautājums jau ilgstoši ir bijis gan skolas, gan Izglītības pārvaldes darba kārtībā, ņemot vērā valstī noteikto pamatizglītības standartu un mācību programmu nosacījumus. Pašreizējais dalījums Lībagu sākumskolā bija palicis no laika, kad klašu posmi bija noteikti 1.–4. un 5.–9. klašu grupās.
     
  • Nolūkā nodrošināt efektīvāku profesionālās ievirzes izglītības programmu mākslā un mūzikā pārvaldību, attīstību, īstenošanu un ilgtspēju Mērsraga pagasta teritorijā, 30. maija Talsu novada pašvaldības domes sēdē tika pieņemts lēmums no šī gada 1. septembra Mērsraga Mūzikas un mākslas skolu likvidēt un pievienot Mērsraga vidusskolai. Pašlaik Mērsraga Mūzikas un mākslas skolas izglītojamo skaits vizuāli plastiskās mākslas programmā ir nepietiekams, lai nodrošinātu pilnvērtīgu mācību procesu. Mērsraga vidusskola pagastā ir apņēmusies stiprināt un attīstīt profesionālās ievirzes izglītību mūzikā un mākslā. 

Atgādinām, ka skolu tīkla jautājums aktualizēts pēc pērnā gada novembrī Ministru kabinetā apstiprinātā informatīvā ziņojuma „Kompleksi risinājumi  augstvērtīgai izglītības nodrošināšanai vispārējā pamata un vidējā izglītībā: Ilgtspējīga izglītības ekosistēma un efektīvs finansēšanas modelis”. Tajā noteikts gan minimālo skolēnu skaits katrā klašu grupā, gan arī nosacījums, ka nav atļautas apvienotās klases.