Šogad uzņēmējiem ir pavērtas līdz šim nebijušas atbalsta saņemšanas iespējas: augustā Ministru kabinets apstiprinājis jaunas Eiropas Savienības (ES) struktūrfondu atbalsta programmas.
Līdz pat 2029. gadam interesentiem būs pieejama ES struktūrfondu atbalsta programma iespējkapitāla ieguldījumiem uzņēmējdarbībā, lai sekmētu jaunu, inovatīvu, ar augstas izaugsmes un produktivitātes potenciālu uzņēmumu izveidi un attīstību Latvijā.
Atbalsta programma nosaka trīs jaunzņēmumu iespējkapitāla fondu, viena sākuma stadijas iespējkapitāla fonda un viena izaugsmes stadijas iespējkapitāla fonda izveidi, kuros sabiedrības finanšu institūcijas „Altum” atlasīti finanšu starpnieki, piesaistot privāto līdzfinansējumu, izveidos iepriekš minētos iespējkapitāla fondus, lai nodrošinātu pieejamību iespējkapitāla investīcijām uzņēmumiem. Tādejādi tiks sekmēta finanšu pieejamība, nodrošinot komercbanku finansējumam alternatīvus finanšu resursus, un vienlaikus veicināta iespējkapitāla nozares attīstība.
Programmā pieejamais maksimālais publiskais finansējums ir 93 miljoni eiro, attiecīgi jaunuzņēmumu iespējkapitāla trīs fondos kopā pieejamais finansējums ir 55,8 miljoni eiro, sākuma stadijas iespējkapitāla fondā – 12,4 miljoni eiro, un izaugsmes stadijas iespējkapitāla fondā – 24,8 miljoni eiro.
Ar šo finansējumu līdz 2029. gada beigām plānots atbalstīt 400 uzņēmumus (vismaz 300 jaunuzņēmumus) un radīt 300 jaunas darba vietas.
Atbalsta maksimālā summa Jaunuzņēmumu iespējkapitāla fondā vienam uzņēmumam paredzēta 250 000 eiro un 1 500 000 eiro apmērā. Savukārt atbalsta maksimālā summa Sākuma un Izaugsmes stadiju iespējkapitāla fondos vienam uzņēmumam sākuma stadijas iespējkapitāla fondā – 2 000 000 eiro, izaugsmes stadijas iespējkapitāla fondā – 4 000 000 eiro.
ES finansējums būs pieejams arī tūrisma nozares komersantiem,
lai Latvijas mikro, mazie un vidējie komersanti varētu izstrādāt jaunus tūrisma produktus vai pakalpojumus ar augstāku pievienoto vērtību, tādējādi veicinot tūrisma nozares eksportspējas pieaugumu un paaugstinot konkurētspēju starptautiskā mērogā.
Sākotnēji atbalsta programmā Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) nodrošinās konsultācijas potenciālajiem projekta iesniedzējiem par sadarbības tīkla stratēģiju un darbības plānu izstrādi, veicinot sadarbības tīklu pieejas izveidošanu tūrisma nozarē un jaunu tūrisma produktu izstrādi. Turpmāk visu programmas īstenošanas laiku LIAA organizēs tīklošanās pasākumus un turpmākajos gados iekļaus daļu no tūrisma produktiem Latvijas tūrisma mārketinga stratēģijas aktivitātēs.
Vēlāk Centrālā finanšu un līgumu aģentūra (CFLA) organizēs atklātu projektu iesniegumu atlasi, lai piešķirtu ES fondu atbalstu sadarbības tīkliem. Projektā sadarbības tīkls varēs piesaistīt sadarbības partnerus, kas iesaistīsies tūrisma produkta izstrādē un attīstīšanā.
Sadarbības tīkli varēs saņemt atbalstu granta veidā (ar atbalsta intensitāti līdz 95%) jaunu tūrisma produktu izstrādei un to virzīšanai tirgū. Sadarbības tīkls un sadarbības tīkla dalībnieki varēs saņemt arī nefinanšu atbalstu no LIAA tīklošanās, konferences un apmācību veidā.
Atbalsts tiks sniegts ģeogrāfiskajiem (reģionālajiem) sadarbības tīkliem un tematiskajiem sadarbības tīkliem.
Tematiskie sadarbības tīkli apvieno komersantus visā Latvijas teritorijā un specializējas uz vienu no tūrisma veidiem. Tematisko sadarbības tīklu ietvaros atbalstīts tiks ne vairāk kā viens sadarbības tīkls katrā no augsti prioritārajiem tūrisma veidiem: darījumu tūrisms, veselības tūrisms, kultūras un radošo industriju tūrisms, dabas tūrisms.
Savukārt ģeogrāfiskie (reģionālie) sadarbības tīkli tiek veidoti kādā konkrētā teritorijā un apvieno dažādu jomu pārstāvjus: tūristu mītnes, sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumu sniedzējus, pasākumu organizatorus, tūrisma operatorus, transporta pakalpojuma sniedzējus vai citus komersantus, kuri tiek iekļauti kādā no tūrisma produktiem.
Sadarbības tīkli varēs saņemt atbalstu ar tūrisma produktu izstrādi, attīstību vai tūrisma veida attīstību saistīto pētījumu vai izpētes veikšanai, jaunu tūrisma produktu izstrādei, tai skaitā, testēšanai, produkta pilotēšanai un sertificēšanai, pētniecības un zināšanu izplatīšanas organizāciju pakalpojumu iegādei, kas saistīta ar tūrisma produktu izstrādi, kā arī nozarei specifisku praktisko un tematisko apmācību organizēšanai. Tāpat atbalsts būs pieejams vizītēm pie ārvalstu partneriem, komerciālās sadarbības sekmēšanas pasākumiem, tai skaitā dalībai starptautiskās konferencēs un izstādēs, pieredzes apmaiņas un zināšanu pārneses pasākumiem Latvijā un ārvalstīs, dalībai starptautiskos konkursos, kuru mērķis ir sadarbības tīkla un tā dalībnieku, sadarbības tīkla produktu un pakalpojumu, tūrisma veida vai Latvijas kā tūrisma galamērķa popularizēšana, kā arī sadarbības tīkla un tā dalībnieku, sadarbības tīkla produktu un pakalpojumu, tūrisma veida vai Latvijas kā tūrisma galamērķa atpazīstamības sekmēšanai. Vienlaikus atbalsts būs pieejams arī mārketinga un publicitātes aktivitātēm, iesaistei starptautiskās sadarbības platformās un organizācijās, kā arī projekta vadībai un obligāto publicitātes pasākumu nodrošināšanai.
Atbalsta programmas kopējais finansējums ir 6 439 834 eiro. Plānots, ka programmā tiks atlasīti un atbalstīti astoņi sadarbības tīkli – četri tematiskie sadarbības tīkli un četri ģeogrāfiskie sadarbības tīkli, sekmējot 20 jaunu tūrisma produktu izveidi.
Vairāk informācijas Ekonomikas ministrijas tīmekļvietnē.