Atbalsts Ukrainai

Saeima 3. martā pieņēma Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumu. Tas nepieciešams, lai bez liekas birokrātijas sniegtu atbalstu Ukrainas pilsoņiem un viņu ģimenes locekļiem, kuri izceļo no Ukrainas vai kuri nevar atgriezties Ukrainā Krievijas militārā iebrukuma dēļ. Likumā noteiktais atbalsts tiks sniegts, kamēr ilgst bruņotais konflikts. Informējam, kādus veselības un sociālās aprūpes pakalpojumus var saņemt no Ukrainas ieceļojušās personas.  

Ukrainas iedzīvotājiem ir tiesības saņemt valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus tādā pašā apjomā kā Latvijas iedzīvotājiem. Ukrainas iedzīvotājiem nebūs jāveic pacienta līdzmaksājums (izņemot gadījumus, ja pacients ir sociāli apdrošināts, proti, ir nodarbināts un veic sociālās apdrošināšanas iemaksas).

Bez maksas ir pieejami visi valsts apmaksātie veselības aprūpes pakalpojumi.

No Ukrainas ieceļojušajiem cilvēkiem ir tiesības saņemt neatliekamo palīdzību, ģimenes ārsta, dežūrārsta, tiešās pieejamības speciālista, zobārstniecības pakalpojumus. Tāpat šiem cilvēkiem nepieciešamības gadījumā tiek nodrošināta Covid-19 testēšana un vakcinācija.

Ukrainas iedzīvotājiem sniegtos veselības aprūpes pakalpojumus valsts apmaksā no 24. februāra.

Sociālā aprūpe

Ukrainas iedzīvotājiem Latvijā līdz 90 dienām būs nodrošināts primārais atbalsts – izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumi, pirmās nepieciešamības preces.

Kamēr ilgst bruņotais konflikts, Ukrainas iedzīvotājiem Latvijā ir tādas pašas tiesības saņemt sociālos pakalpojumus un palīdzību kā pastāvīgajiem Latvijas iedzīvotājiem (atbilstoši Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā noteiktajam).

Sociālos pakalpojumus un sociālo palīdzību nodrošina tā pašvaldība, kurā ir personas dzīvesvieta. Likumā noteiktu laiku (sešus mēnešus pēc ilgtermiņa vīzas piešķiršanas), lemjot par sociālās palīdzības piešķiršanu, pašvaldība neveic Ukrainas iedzīvotāja materiālo resursu izvērtēšanu.

Nepieciešamības gadījumā pašvaldība var piešķirt materiālo palīdzību Ukrainas civiliedzīvotājiem atbilstoši pašvaldības saistošajos noteikumos noteiktajām brīvprātīgajām iniciatīvām, piemēram, piedzimšanas pabalstu un citus.

Šiem cilvēkiem var sniegt arī citu sociālo atbalstu, vērtējot personas individuālās vajadzības. Likumā ir paredzēts arī līdz 30 dienām ilgs sociālās rehabilitācijas pakalpojums, ja personai tas ir nepieciešams.

Informācija apkopota no lvportals.lv