Kultūra

Talsu novadam ir spēcīgas dziesmu un deju tradīcijas, par ko liecina lielais dalībnieku skaits – šogad uz svētkiem Rīgā devušies 834 dalībnieki 42 amatiermākslas kolektīvos. XXVII Vispārējo latviešu dziesmu un XVII Deju svētki Rīgā norisinās no 30. jūnija līdz 9. jūlijam.

No Talsu novada svētkos piedalās 12 kori, 12 deju kolektīvi, trīs folkloras kopas, viens vokālais ansamblis, desmit lietišķās mākslas kolektīvi, Talsu pūtēju orķestris, Kolkas koklētāju ansamblis, kapela „Tals’ trimiš”, Sabiles amatierteātris.

2. jūlijā visi dalībnieki jau tikās svētku gājienā „Novadu dižošanās”. Gājiens ir neatņemama svētku tradīcijas sastāvdaļa, kas kā krāšņa upe vijās pa galveno Rīgas ielu, aizsākoties pie Brīvības pieminekļa un noslēdzoties pie Dailes teātra. Tajā saplūda tautas tērpu krāšņums, gaviles, satikšanās prieks un Dziesmusvētku svinēšana. Talsu novadu gājienā lepni ieveda jaunais Talsu novada vimpelis, kā māksliniece ir Antra Auziņa-Bajāre.

No 3. līdz 9. jūlijam Esplanāde pārtapusi Svētku kvartālā – tur svētku laikā notiek mūsdienu dizaina tirgus, ielu koncerti, izrādes. Uzaicinājumu piedalīties vokālo ansambļu ielu koncertos saņēmis Stendes tautas nama vīru vokālais ansamblis „Stende”, kas būs dzirdams un redzams vairākās Rīgas vietās 9. jūlijā. Savukārt Sabiles amatierteātris svētku viesus priecēja ar divām amatierteātru brīvdabas izrādēm „Meldermeitiņa”.

Kolkas kokļu ansamblis bija dzirdams kokļu mūzikas lielkoncertā „Laika upe” Ķīpsalas Starptautiskajā izstāžu centrā.

Visu tautas lietišķās mākslas kolektīvu darbi līdz 30. jūlijam apskatāmi tautas lietišķās mākslas izstādē „Mēs”, kur vienkopus ir aplūkojami ap 1300 autoru (audēju, rokdarbnieku, pinēju, rotkaļu, kokgriezēju un keramiķu) 3500 darbi.

Talsu Tautas nama sieviešu koris „Vaiva” tika izvirzīts dalībai koru konkursa finālā „Koru kari” 1. jūlijā, kur no 80 Latvijas sieviešu koriem uzstājās vien 11 labākie – to vidū arī mūsu dziedātājas. Dundagas kultūras pils deju kolektīvu „Dun – Dang” bērnu grupu un Talsu Tautas nama vidējās paaudzes deju kolektīvu „Talsu kurši” redzējām Latviešu skatuviskās dejas lielkoncertā „Balts” 3. jūlijā „Arēnā Rīga”. Talsu Tautas nama vidējās paaudzes deju kolektīvs „Talsu Kurši” piedalās ne tikai deju lielkoncertos Daugavas stadionā, bet arī noslēguma koncertā „Kopā Augšup” Mežaparkā.

No sirds lepojamies, ka mūsu Talsu pūtēju orķestra diriģents Raitis Rērihs šogad pirmo reizi ir virsdiriģentu godā.

Talsu novada dalībnieki svētku laikā par savām mājām sauc Rīgas Doma kora skolu Meža ielā, kur pirmoreiz mūsu dalībnieki mitinājās iepriekšējos svētkos 2018. gadā, un skolas vadītājs Gints Ceplenieks arī šajā gadā laipni atvēl telpas Talsu novada dalībniekiem.

Valsts katra dalībnieka ēdināšanai dienā ir atvēlējusi desmit eiro (neieskaitot PVN). Talsu novada pašvaldība katra dalībnieka ēdināšanai dienā papildu ir piešķīrusi 3,50 eiro (neieskaitot PVN). Par veiksmīgu svētku norisi rūpējas Dziesmusvētku darba grupa septiņu cilvēku sastāvā, kuri ir ieguldījuši milzu darbu, lai svētki novadniekiem Rīgā būtu bezrūpīgi un priekpilni.

Svētku nedēļā Rīgā ieradušies 40 000 dalībnieku no 43 Latvijas pašvaldībām, kā arī citām pasaules valstīm, kur latvieši uztur un attīsta Dziesmu un deju svētku tradīciju. Kopā būt, kopā just!

Talsu novada dalībnieki Dziesmu un deju svētkos
Talsu novada dalībnieki Dziesmu un deju svētkos
Talsu novada dalībnieki Dziesmu un deju svētkos
Talsu novada dalībnieki Dziesmu un deju svētkos