Novadā

Mežs ir dziļi iesakņojies mūsu kultūras tradīcijās, nodrošina atpūtas un brīvā laika pavadīšanas, kā arī ienākumu gūšanas iespējas. Uz mežu dodamies ogot, sēņot, vākt ārstniecības un dekoratīvos augus, iegūt kokmateriālus un kurināmo, doties medībās, kā arī nodarboties ar dravniecību. Pastaigas, nūjošana, skriešana, riteņbraukšana, slēpošana, zirgu izjādes, nakšņošana mežā un citas aktivitātes svaigā gaisā ir Latvijas iedzīvotāju iecienīts brīvā laika pavadīšanas veids. Vienlaikus mežs ir mežsaimnieku darba vieta.

Iedzīvotājiem ir tiesības uzturēties un brīvi pārvietoties mežā, taču vienlaikus jābūt atbildīgiem pret dabu un izveidoto infrastruktūru, kā arī jāievēro savstarpējā cieņa, lai netraucētu citus meža apmeklētājus.

Minētās tiesības aprakstītas Meža likuma 5.pantā, nosakot gadījumus, kad tās var tikt ierobežotas:

  • valsts un pašvaldību normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā;
  • īpašnieka vai tiesiskā valdītāja noteiktie ierobežojumi.

Lielākā daļa aktivitāšu AS „Latvijas valsts meži” (LVM) apsaimniekotās zemēs ir atļauta bez īpašas informēšanas vai saskaņošanas, ievērojot vispārējos uzvedības noteikumus.

Lai novērstu riskus cilvēku drošībai, kaitējumu videi un mantiskajām vērtībām, kā arī ugunsdrošības nolūkā, Noteikumi apraksta vispārējos uzvedības noteikumus, ierobežojumus un aizliegtās darbības, kā arī gadījumus, kad par aktivitātēm jāinformē vai tās rakstiski jāsaskaņo (vēlams – 1 mēnesi pirms).

Labas uzvedības noteikumi apraksta to, kas jāņem vērā pastaigājoties, skrienot, slēpojot, nūjojot, orientējoties vai braucot ar riteni mežā. Uzzināsi arī kā nekaitēt mežam, pārvietojoties ar motorizētajiem transportlīdzekļiem, baudīt atpūtu uz ūdens, nakšņošanu vai zirgu izjādes, kā arī citu noderīgu informāciju.