Sports Talsi

Jau kārtējo gadu Eiropas Sporta nedēļas ietvaros 22. septembrī norisinājās „Latvijas orientēšanās nakts 2023”. Šajā gadā orientēšanās entuziasti tika aicināti dalībai 20 Latvijas novados. Viens no tiem bija Talsu novads, kur kopumā sacensībām pieteicās 89 komandas ar nepilnu 300 dalībnieku skaitu kādā no četrām dalībnieku grupām: open, sievietes, ģimenes un veterāni.

Latvijas Orientēšanās federācija jau septīto gadu pēc kārtas visiem aktīvās atpūtas interesentiem sarūpēja neaizmirstamu un aizraujošu piedzīvojumu – Latvijas orientēšanās nakti, kur 20 Latvijas pilsētās un novados bez maksas varēja izmēģināt spēkus orientēšanās rogainingā tumsā. Tā ir arī Talsu pilsētas tradīcija jau no pašiem pirmsākumiem, pulcējot ar katru gadu arvien lielāku dalībnieku skaitu.

Atklājot pasākumu, klātesošos uzrunāja orientēšanās kluba „Ziemeļkurzeme” vadītājs Aigars Vārna: „Man ir liels prieks, ka nakts orientēšanās sacensības pēdējo gadu laikā piedzīvojušas pamatīgu uzplaukumu – šogad dalībnieku skaita ziņā esam pat priekšā tādām lielpilsētām kā Valmiera un Daugavpils, tāpat daudz neatpaliekam no Jelgavas. Tas apliecina, ka sacensības ir kļuvušas par gaidītu pasākumu, ir nozīmīgas novada iedzīvotājiem un nu jau ir kā Talsu pilsētas vizītkarte, kas iedvesmo, vieno, izaicina un vienlaikus mums kā sacensību organizatoriem liek uzņemties atbildību. Arī šogad, kā ierasts, starp dalībniekiem ir gan pieredzējuši orientieristi, gan amatieri, gan ģimenes ar maziem bērniem, un iespējams daudzi šajā vakarā piedzīvojumu orientēšanās sacensībās izbaudīs pirmo reizi. Īpaši liels prieks par krietno bērnu un jauniešu īpatsvaru pasākumā. Ikdienā mūsu nodarbošanās ir tik ļoti atšķirīgas, bet šajā vakarā mūs vieno orientēšanās sporta burvība.”

Latvijas orientēšanās naktī ap 4696 dalībnieki, kas ir līdz šim lielākais dalībnieku skaits, Bauskā, Brocēnos, Daugavpilī, Jelgavā, Liepājā, Līgatnē, Madonā, Mežgarciemā, Misā, Ogrē, Pļaviņās, Rēzeknē, Rīgā, Ropažos, Salaspilī, Siguldā, Smiltenē, Talsos, Tukumā un Valmierā ar kājām devās trīs stundu ilgās rogaininga sacensībās ne tikai skrienot, bet arī laužoties cauri krūmiem un biezokņiem, brienot pāri grāvjiem, purviņiem un pārplūdušām pļavām.

Orientēšanās sacensības notiek izvēles distancē – pirms starta komandas saņem karti ar atzīmētām kontrolpunktu atrašanās vietām. Kontrolpunktiem ir dažādas punktu vērtības – ir vērtīgāki un mazāk vērtīgi kontrolpunkti. Komanda pati saplāno, kurus kontrolpunktus apmeklēt trīs stundu kontrollaikā tā, lai savāktu iespējami lielāko punktu vērtību. Par katru kavētu minūti, sākot ar pirmo kavētās minūtes sekundi, no komandas punktiem tiek atņemts viens punkts. Komandas, kas finišē, pārsniedzot grupas kontrollaiku vairāk kā 30 minūtes, saņem 0 punktus.

Open grupā pirmās divas vietas ieguvušās komandas pieveica nedaudz vairāk par 30 kilometriem trasē, apmeklēja visus kontrolpunktus, par ko varēja iegūt 143 punktus, un savstarpēji sacentās par ātrāko finiša laiku. Jau vairākus gadus pēc kārtas uzvaru nosargāja un ātrākie bija skrējēju duets Alvita Mirecka un Andris Mireckis no komandas „PALEJU BUKI”, finišējot pēc divām stundām un 51 minūtes. Otrajā vietā ierindojās Almants Kalniņš un Raivis Reinfelds no komandas „VUGD”, finišējot pēc trīs stundām un četrām sekundēm, savukārt trešās vietas pozīciju, tāpat kā gadu iepriekš, saglabāja Renāte Freiberga un Bruno Freibergs no komandas „Freibergi”, finišējot septiņas sekundes pirms kontrollaika un savācot 132 punktus.

Sieviešu konkurencē nepārspētas palika „Talsu pauguraines Zaķi” (Līga Irbe, Dace Hartmane un Dace Skrastiņa) ar 127 punktiem, finišējot pēc divām stundām un 51 minūtes, kam sekoja komanda „Tas tak nebūs pusmaratons?” (Ilva Norenberga un Nikola Grīnvalde) ar 99 punktiem, finišējot pēc divām stundām un 52 minūtēm un „Cielaviņas” (Santa Zorģe, Paula Zorģe un Luīze Katrīna Zeļģe) ar 96 punktiem, finišējot divās stundās un 57 minūtēs.

Talsu Orientēšanās naktī labākie punktu lasītāji ģimeņu grupā bija „VIDS” (Kaspars Videnieks un Dāvis Videnieks) ar 122 punktiem, kam izdevās finišēt pēc divām stundām un 57 minūtēm, kuriem sekoja „ALMAEL” (Māra Meldere, Reinis Melderis, Elza Meldere un Marta Meldere) ar 107 punktiem, finišējot divās stundās 49 minūtēs, bet goda pjedestālu noslēdza komanda „Talsu Buki” (Dāvis Jansons-Leja, Lelde Preiss un Mārcis Preiss) ar 98 punktiem, finišējot divās stundās 50 minūtēs.

Savukārt veterānu grupu pārstāvēja divas komandas, un uzvaru guva „Lolita&Viesturs” (Lolita Lipska-Meijere un Viesturs Meijers) ar 110 punktiem, finišējot divās stundās un 41 minūtē, aiz sevis atstājot „INURAJA” (Ineta Aulika, Uģis Auliks, Ramona Gredzena un Jānis Busenbergs) ar 91 punktu, kas finišēja divās stundās 52 minūtēs.

Pasākumu organizē Latvijas Orientēšanās federācija ar Talsu novada pašvaldības atbalstu, sadarbībā ar Orientēšanās klubu „Ziemeļkurzeme”. Sacensību uzvarētāji saņēma balvas no sadarbības partneriem: veikala Maxima un Muki.lv. Pasākumu līdzfinansē Latvijas Sporta federāciju padome un Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrija.

Ar pilniem rezultātiem var iepazīties šeit.