Novadā

Nekustamais īpašums tā īpašniekam ir ne tikai ieguvums, bet arī uzliek pienākumus. Viens no tiem ir regulāra nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) apmaksa. Talsu novada pašvaldība, kā to paredz likums „Par nekustamā īpašuma nodokli”, līdz 15. februārim nodokļa maksātājam vai tā pilnvarotai personai paziņos nekustamā īpašuma nodokļa apmēru kārtējam taksācijas gadam, nosūtot maksāšanas paziņojumu pēc norādītās adreses.

Nekustamā īpašuma nodoklis ir maksājams reizi ceturksnī — ne vēlāk kā līdz 31. martam, 15. maijam, 15. augustam un 15. novembrim — vienas ceturtdaļas apmērā no nodokļa gada summas. Nodokli var nomaksāt arī reizi gadā avansa veidā. Nekustamā īpašuma nodoklis tiek iemaksāts tā novada pašvaldības budžetā, kuras administratīvajā teritorijā atrodas nekustamais īpašums vai tā daļa. Šogad tiks izsūtīti 20 038 NĪN maksāšanas paziņojumi pa pastu, uz e-pastu un uz e-adresi. 2022. gadā Talsu novada budžetā ieņēmumi no NĪN bija ap 2,8 miljonu eiro apmērā, kas pēcāk izlietoti pašvaldības funkciju izpildei.

Ja nekustamā īpašuma nodokļa maksātājs vai viņa pilnvarota persona līdz 15. februārim nav saņēmusi maksāšanas paziņojumu, tad par to mēneša laikā rakstveidā ir jāinformē pašvaldība. Izņēmums ir nodokļa maksāšanas paziņojuma nosūtīšanas termiņš par neapstrādātu lauksaimniecībā izmantojamo zemi: šādos gadījumos maksāšanas paziņojums tiek izsūtīts līdz nākamā taksācijas gada 15. februārim.

NĪN likme ir no 0,2% līdz 3%, atkarībā no īpašuma un tā iezīmēm. Talsu novadā augstākā – 3% NĪN likme – tiek piemērota vidi degradējošām, sagruvušām vai cilvēku drošību apdraudošām būvēm. Šī likme novadā piemērota 13 NĪN maksātājiem.

Tāpat Talsu novadā ar NĪN apliek arī dzīvojamo māju palīgēkas, ja tās platība pārsniedz 25 m² un tās nav garāžas, un inženierbūves – laukumus, kas tiek izmantoti kā transportlīdzekļu maksas stāvlaukumi.

NĪN atvieglojumi tiek piemēroti arī Talsu novadā

Talsu novada pašvaldība ir noteikusi vairākas iedzīvotāju grupas, kam tiek piešķirti NĪN atvieglojumi no 25 līdz 90% apmērā. NĪN atvieglojumi pienākas personām, kurām piešķirts maznodrošinātas ģimenes statuss, personām, kurām ir kopīga deklarētā dzīves vieta ar bērnu ar invaliditāti, personām ar 1. vai 2. grupas invaliditāti, Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidācijas dalībniekiem, 1991. gada barikāžu dalībniekiem, personām, kuras izmitina Ukrainas civiliedzīvotājus, personām, kuru nekustamais īpašums ir cietis ugunsgrēka nelaimē, personām par zemes platību, kurā tiek veikta bioloģiskā saimniekošana un kura reģistrēta Vienotā platību maksājuma sistēmā.

NĪN atvieglojumi tiek piemēroti, ja nekustamais īpašums tiek izmantots publisku sporta nodarbību, pasākumu un sacensību vajadzībām, ir publiski pieejams un to lietošanas veids ir „Sporta ēkas”, „Sporta laukumi” vai „Citas sporta un atpūtas būves”. Tāpat tie pienākas par ēkām, kas atrodas valsts aizsargājamā pilsētbūvniecības pieminekļa zonās Sabiles, Talsu, Valdemārpils pilsētas vēsturiskajā centrā, Sīkraga zvejnieku ciemā, Kolkas pagastā vai Košraga zvejnieku ciemā, kā arī vēsturiskajām ēkām (būvētas līdz 1940. gadam) ārpus šīm teritorijām, ja sabiedrībai šīs ēkas ir pieejamas no publiskās ārtelpas un ir izbūvēts dekoratīvais apgaismojums ēkas fasādē, veikta ēkas fasāžu pilna atjaunošana vai veikta ēkas pilna restaurācija, atjaunošana vai pārbūve.
Tāpat nodokļa atvieglojumi tiek piemēroti uzņēmējiem par ražošanas ēkām, ja tiek ievēroti noteikti kritēriji (papildu informācija par NĪN atvieglojumiem un pieteikšanās kārtību pieejama ŠEIT.)
Lai saņemtu NĪN atvieglojumus, iesniegums katru gadu jāiesniedz personām ar invaliditāti, ģimenēm, kuru atbildībā ir bērns ar invaliditāti un uzņēmējiem, kā arī gadījumos, ja mainoties situācijai, persona attiecīgajā periodā kvalificējas NĪN atvieglojumam.

Apmaksa ērtāk un drošāk veicama tiešsaistē

NĪN var apmaksāt gan klātienē pilsētu un pagastu pārvalžu kasēs, gan arī elektroniski, izmantojot portālu latvija.lv (e-pakalpojums „Nekustamā īpašuma nodokļa apmaksa tiešsaistē”) un www.epakalpojumi.lv (sadaļā „Nekustamais īpašums” e-pakalpojums „Mans nekustamā īpašuma nodoklis”).