Novadā

1. martā stājās spēkā pagājušajā gadā Talsu novada domē apstiprinātie saistošie noteikumi „Par Talsu novada pašvaldībai piederošu vai piekrītošu dzīvojamo telpu īres maksas noteikšanu”. Tie paredz īres maksas aprēķināšanu, vadoties pēc īpašuma kadastrālās vērtības, līdz ar to, lai atvieglotu iedzīvotājiem finansiālo slogu, kas varētu rasties, pieaugot īres maksai, jaunā kārtība stāsies spēkā pakāpeniski.

Talsu novada pašvaldība jau informējusi, ka saistošo noteikumu piemērošanā ir noteikts pārejas periods, kur paredzēta zemāka īres maksa tiem cilvēkiem, kuri līgumu ar pašvaldību par īri ir noslēguši līdz noteikumu spēkā stāšanās brīdim. Šādos gadījumos no 1. marta līdz 31. decembrim īrniekiem būs jāmaksā jaunā aprēķinātā īres maksa 30%  apmērā, bet no 2024. gada 1. janvāra līdz 2024. gada 31. decembrim: 60% apmērā.

Slēdzot īres līgumu ar pašvaldību no 1. marta, tiks piemērota jaunā aprēķināšanas metodika. Savukārt, lai atbalstītu sociāli mazaizsargātākās iedzīvotāju grupas, jaunie noteikumi paredz 20% samazinājumu no noteiktās īres maksas dzīvojamajai telpai, kam noteikts sociālā dzīvokļa statuss.

Noteikumos paredzēts, ka papildu īres maksai, īrniekam proporcionāli izīrētas dzīvojamās telpas platībai jānorēķinās arī par nekustamā īpašuma nodokli un citiem normatīvajos aktos noteiktajiem nodokļu maksājumiem, par zemes nomas maksu vai likumiskās lietošanas maksu, ja dzīvojamā telpa atrodas uz citam īpašniekam piederošas zemes, par ar dzīvojamās telpas lietošanu saistītajiem pakalpojumiem saskaņā ar pakalpojuma sniedzēja noteiktajiem tarifiem, par mājas pārvaldīšanas izdevumiem.

Talsu novada pašvaldības īpašumā ir vairāk nekā 1000 dzīvojamo platību, to skaitā ir gan sociālie, gan īres dzīvokļi. Talsu novada pašvaldībai piederošās dzīvojamās platības dalās labiekārtotos, daļēji labiekārtotos un nelabiekārtotos īpašumos. Pēc administratīvi teritoriālās reformas pašvaldības pārziņā ir 116 sociālie dzīvokļi, 29 dzīvokļi, 875 īres dzīvokļi un 32 noteiktās speciālistiem izīrējamās platības.

Izvērtējot citu pašvaldību pieredzi un privāto sektoru, tika secināts, ka iepriekš Talsu novadā noteiktās īres cenas bija neatbilstošas.

Pat pēc jauno īres maksu noteikšanas, pieņemot, ka īrnieki norēķināsies pilnā apmērā, būs nepieciešami 25 gadi, lai sakārtotu un pienācīgi uzturētu pašvaldībai piederošo dzīvojamo fondu.