Lielākā daļa Talsu novada budžeta līdzekļu – 43,63% jeb 30 889 145 eiro 2023. gadā – tiek ieguldīti izglītībā. Lai finansējums sasniegtu mērķi, tas ir, radītu labvēlīgu un attīstošu vidi, nodrošinātu kvalitatīvu mācību darbu un augstus sasniegtos rezultātus, skolu tīkla sakārtošana ir viens no priekšnoteikumiem, kas ir neizbēgama skolēnu skaita samazinājuma dēļ: līdz 2040. gadam tas valstī saruks vēl par 30%.
Talsu novadā plānotā izglītības iestāžu reorganizācija attiecas ne tikai uz sākumskolu un pamatskolu, bet arī uz vidusskolu pārklājumu.
Pašreizējais izglītības iestāžu tīkls nespēj ne nodrošināt konkurētspējīgu atalgojumu un samērīgu noslodzi pedagogiem, ne samazināt augstās skolu uzturēšanas un mācību procesa izmaksas lauku teritorijās.
Ministru kabineta apstiprinātajā Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) informatīvajā ziņojumā „Kompleksi risinājumi augstvērtīgai izglītības nodrošināšanai vispārējā pamata un vidējā izglītībā: Ilgtspējīga izglītības ekosistēma un efektīvs finansēšanas modelis” norādīts, ka 39 valsts lauku teritoriju izglītības iestādēs viena izglītojamā izmaksas (ieskaitot valsts budžeta mērķdotāciju pedagogu darba samaksai, pašvaldības izglītības iestāžu uzturēšanas izdevumus) ir visaugstākās – līdz pat 3500 eiro mācību gadā. Turpretī viena izglītojamā mācību izmaksas pilsētu skolās lielākoties variē no 1500 līdz 2000 eiro mācību gadā.
Vērtējot skolēnu skaita dinamiku Talsu novada vidusskolās ārpus Talsu pilsētas,
secināts, ka tas nesasniegs minimālo skolēnu skaitu, ko noteikusi IZM: vidusskolu klašu grupās (no 10. – 12. klasei) ārpus Talsu pilsētas jābūt 60 izglītojamajiem. Tas attiecas uz divām Talsu novada vidusskolām – Valdemārpils vidusskolu, Mērsraga vidusskolu. Lai arī minimālais skolēnu skaits netiek sasniegts arī Dundagas un Rojas vidusskolās, tās IZM atzinusi par saglabājamām pieejamības dēļ.
Šajā mācību gadā Mērsraga vidusskolas 10. – 12. klašu grupā mācās 29 audzēkņi: seši 10. un 12. klasē, bet 17 – 11. klasē. Savukārt Valdemārpils vidusskolas 10. – 12. klašu grupā ir 36 bērni: 13 – 10. klasē, 11 – 11. klasē un 12 – 12. klasē.
Vērtējot turpmāko trīs gadu prognozes Mērsraga vidusskolā, redzams, ka, absolvējot 9. klasi, tikai daļa absolventu turpina mācības šeit. No 2021./2022. līdz 2023./2024. mācību gadam šis procentuālais sadalījums samazinās: no 83% līdz 62% šajā mācību gadā. Tas ir, pagājušajā mācību gadā 9. klasi absolvēja 13 audzēkņi, bet šajā mācību gadā 10. klasē izglītoties uzsāka astoņi audzēkņi. Lai arī pati Mērsraga vidusskola prognozēs norāda, ka turpmākajos gados teju visi 9. klašu absolventi turpinās mācības šeit, tad līdzšinējā pieredze šo pieņēmumu neapstiprina. Turklāt arī šīs prognozes parāda, ka no nepieciešamajiem 60 audzēkņiem vidusskolas posmā trīs gadu periodā būtu 31, 36 skolēni.
Līdzīga situācija vērojama arī Valdemārpils vidusskolā. Pēc 9. klases mācības te šajā gadā turpināja 45% no absolventiem (9. klasi absolvēja 29 audzēkņi, bet mācības 10. klasē uzsāka 13), bet tālākās prognozes nepārsniedz 42 bērnu skaitu 10. – 12. klašu grupā. Tas ir par 18 skolēniem mazāk nekā pieļaujams.
Sasniegt noteikto skolēnu skaitu ir būtiski, jo, ja tas ir mazāks, tad Talsu novada pašvaldība nesaņems valsts finansējumu pedagogu atalgojumam: Valdemārpils un Mērsraga gadījumā tie ir 131 028 eiro katrai izglītības iestādei.
IZM norādījusi: Mērsragā un Valdemārpilī vidusskolu uzturēšana nav iespējama, ja vien pašvaldība neuzņemas segt visas šo klašu grupu mācību procesa nodrošināšanas izmaksas, tātad 262 056 eiro.
Izglītība ir pakalpojums,
kur mācību iestāžu skolēnu skaits atspoguļo vecāku izvēli.
Mazs skolēnu skaits klasē ne vienmēr ir priekšrocība: šādās situācijās izglītības iestādēm ir problēmas piesaistīt pedagogus, jo nav nodrošināta pilna slodze, skolēniem mācību procesā nereti iztrūkst kvalitatīva mijiedarbība, ir sarežģīti attīstīt bērnu sociālās prasmes. Tāpat problemātiska ir pašu ēku uzturēšana – izmaksas uz vienu audzēkni būtiski pieaug.
Izskanot informācijai par skolu reorganizāciju, iedzīvotāji pauduši bažas par Talsu pilsētas skolu kapacitāti skolēnu uzņemšanā. Lai saglabātu vidusskolu pārklājumu, IZM piešķirs nepieciešamo finansējumu Dundagas un Rojas vidusskolas saglabāšanai, tā pārvirzot skolēnu plūsmu un nodrošinot tā vienmērīgumu.
Janvāra Talsu novada pašvaldības domes sēdē paredzēts apstiprināt saistošos noteikumus, kur noteikts novada izglītības iestādēs prioritāri uzņemt attiecīgajā teritorijā deklarētos bērnus, un bērnus, kuru deklarētās dzīvesvietas teritorijā nav attiecīgās klašu grupas mācību iestādes.
Savukārt nokļūšanai līdz vajadzīgajai izglītības iestādei tiks meklēti dažādi risinājumi: tā būs sadarbība ar sabiedriskā transporta pārvadātājiem, nepieciešamības gadījumā arī jaunu pašvaldības skolēnu maršrutu ieviešana.