Kultūra

Venēcijas biennāles 18. starptautiskajā arhitektūras izstādē, kas norisināsies no 2023. gada 20. maija līdz 26. novembrim, Latviju pārstāvēs arhitektu biroja „DEI ARH” radošā komanda ar koncepciju „lielveikals kā laboratorija”, kas guvusi uzvaru Latvijas Kultūras ministrijas izsludinātajā metu konkursā. „DEI ARH” radošo komandu veido arhitekti Ernests Cerbulis, Ints Menģelis un Toms Kampars, projektu vadītāja Austra Bērziņa, kā arī kurators un Talsu novada muzeja direktors Uldis Jaunzems-Pētersons.

Venēcijas arhitektūras biennāle ir viena no nozīmīgākajām arhitektūras izstādēm Eiropā un pasaulē, un tā tiek rīkota reizi divos gados. Latvija ar nacionālo paviljonu nākamgad jau desmito reizi būs pārstāvēta Venēcijas arhitektūras biennālē, un šajā starptautiskajā forumā tā piedalās kopš 2002. gada.

Venēcijas biennāles kuratore un mākslinieciskā direktore ir Leslija Loko − arhitektūras doktore, mācībspēks un vairāku grāmatu autore. Loko noteiktā nākamā gada biennāles tēma ir „Nākotnes laboratorija” jeb „The Laboratory of the Future”.

Savā vēstījumā Loko uzsver, ka Eiropā runājam par minoritātēm un daudzveidību, bet patiesībā Rietumu minoritātes ir globālais vairākums, un daudzveidība ir mūsu norma. „Uz planētas ir viena ģeogrāfiska vieta, kur visi šie vienlīdzības, rases, cerību un baiļu jautājumi saplūst un apvienojas. Āfrika. Antropoloģiskā līmenī mēs visi esam afrikāņi. Tas, kas notiek Āfrikā, notiek ar mums visiem,” skaidro Loko. Kuratore atzīst, ka pati Venēcijas biennāle ir arī sava veida nākotnes laboratorija. Viņa norāda, ka iztēlē izstāde ir sava veida darbnīca, laboratorija, kurā arhitekti un dažādu radošo disciplīnu praktiķi rāda mūsdienu prakses piemērus, kas iezīmē ceļu, ko gan dalībnieki, gan apmeklētāji var izstaigāt, iztēlojoties nākotni.

Kultūras ministrijas organizētajā konkursā par Latvijas ekspozīciju uzvarējis arhitektu birojs „DEI ARH” ar ideju par lielveikalu kā laboratoriju. Koncepcijas autori uzsver, ka lielveikals, neraugoties uz tā izmēru vai mērogu, ir klāt esošs katrā rietumu civilizācijas cilvēka dzīvē. Kamēr tirdzniecības centri ieskauj lielpilsētas un reizēm paši kļūst par mikro pilsētām, turpretim mazāk blīvi apdzīvotās vietās lielveikali kļūst par to centriem. Mūsdienu tradicionālajā izpratnē cilvēks lielveikalu izmanto tikai tā funkcijas dēļ. Funkcija liek aizmirst un daudz mazāk domāt par veikalu kā telpu un arhitektūru. Globalizācijas laikmetā veikals ir kļuvis par barometru, ar kā palīdzību ļoti ātri var pamanīt svārstības pasaulē: cenu izmaiņas, tukšo plauktu rindas, ko vistiešāk ietekmē dažādākie ģeopolitiskie notikumi. Tiešā un netiešā ietekmē mainās iepirkšanās paradumi, kas liek domāt par gaidāmajām pārmaiņām lielveikalā, kādu to atceramies.

Latvijas ekspozīciju ir paredzēts īstenot Venēcijā vēsturiskajās Arsenāla telpās. Tirdzniecības centra vīzija vēl tiek pilnveidota, lai uzturētu apmeklētāju interesi un veicinātu sabiedrības domāšanu, bet pamatā „DEI ARH” radošā komanda piedāvā runāt par veikalu, kā telpu, kurā veidot starpdisciplināru dialogu nākotnei. Latvijas ekspozīcijas pirmidejā ir atsauce uz veikalu apmeklēšanas un iepirkšanās kultūru, un veikals, tās nav tikai preces, kas mums ļauj teju apceļot pasauli un būt netieši iesaistītiem visā, kas notiek.

Uldis Jaunzems-Pētersons īpaši atzinīgi novērtē iespēju aktīvi līdzdarboties un sniegt savu ieguldījumu starptautiskajā arhitektūras izstādē: „Ļoti priecājos, ka man tika sniegta iespēja piedalīties ekspozīcijas koncepcijas izstrādē, par ko esmu pateicīgs arhitektu biroja „DEI ARH” komandai, ar ko ne vienu reizi vien esmu sadarbojies arī citos projektos. Tā būs jauna pieredze un, protams, emocijas ir tikai pozitīvas. Kopš oktobra kopā ar radošo komandu esam ķērušies pie darba, lai ideju pārvērstu realitātē, kur man kā kuratoram – vidutājam starp māksliniekiem, izstāžu telpu un konceptuālo uzstādījumu – ir daudzveidīgi uzdevumi. Ir skaidrs, ka Covid-19 pandēmijas laikā noteiktie saskarsmes ierobežojumi veicinājuši strauju pāreju uz attālināto darbu, arī mēs kā darba grupa ejam šajā virzienā un ļoti daudzus jautājumus risinām attālināti. Savukārt pavasarī, kad biennālē tiks reprezentēta mūsu ekspozīcija, plānoju izmantot savu ikgadējo atvaļinājumu, kas netraucēs veikt manus tiešos darba pienākumus muzejā, bet realitātē būs papildu pieredze un zināšanas.”

Venēcijas biennāles 17. starptautiskajā arhitektūras izstādē 2021. gadā Latvijas paviljonu „Tas nav domāts Tev! Tas ir domāts ēkai” īstenoja arhitektu biroja „NRJA” radošā komanda. Pērn Latvijas ekspozīciju apskatīja ap 300 000 apmeklētāju.

Renāte Freiberga