Talsu novada pašvaldības domes 30. janvāra sēdē ir noteikta jauna Talsu pilsētas notekūdeņu aglomerācijas robeža.
Aglomerācijas robeža tiek noteikta, lai šajā teritorijā mazinātu dabā novadīto piesārņojumu un lai tajā notiktu notekūdeņu centralizēta vai decentralizēta savākšana un savākto notekūdeņu atbilstoša attīrīšana.
Apzinoties ikviena cilvēka radītā piesārņojuma ietekmi uz vidi, ir jānosaka regulējums un jāveic pasākumi, lai piesārņojuma slodzi samazinātu. Īpaši svarīgi tas ir blīvi apdzīvotas teritorijās – pilsētās un ciemos. Notekūdeņos esošais, bet nesavāktais un neattīrītais piesārņojums, izplatās vidē kopā ar virsūdeņiem un gruntsūdeņiem, kā arī piesārņo pazemes ūdeņus. Visa Latvijas teritorija ir īpaši jūtīga teritorija, kas nozīmē, ka Latvijas upju, ezeru un jūras ūdens kvalitāte ir atkarīga no vidē novadītā piesārņojuma. Talsu novada pašvaldība un SIA „Talsu ūdens" atkārtoti aicina privātmāju īpašniekus pilsētās un apdzīvotās vietās, kur ir izbūvēti centralizētie kanalizācijas tīkli, pieslēgt savu īpašumu centralizētajai kanalizācijas sistēmai, kā iespēju izmantojot pašvaldības līdzfinansējumu pieslēgumiem ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmām. Sīkāka informācija par pieslēgumu izbūvi pieejama http://www.talsuudens.lv.
Talsu pilsētas aglomerācijā radītos notekūdeņus centralizēti novada un attīra 2002. gadā ekspluatācijā nodotajās bioloģiskajās notekūdeņu attīrīšanas iekārtās, kas atrodas ārpus Talsu pilsētas aglomerācijas – Ģibuļu pagastā, Pastendē.
Līdzšinējā aglomerācijas robeža Talsu pilsētai bija noteikta 2013. gadā. Aizvadītā gada beigās tajā bija deklarēti 8913 iedzīvotāji un tās platība bija 498,7 ha.
Izvērtējot esošo Talsu pilsētas aglomerācijas robežu, tika secināts, ka to būtu nepieciešams precizēt. Jaunā Talsu pilsētas aglomerācijas platība ir 531,5 ha. Salīdzinot ar iepriekšējo Talsu pilsētas aglomerāciju, platība ir palielinājusies par 32,8 ha vai 5,8% un tajā 2024. gada beigās bija deklarējušies 9217 iedzīvotāji (salīdzinot ar iepriekšējo Talsu pilsētas aglomerāciju, iedzīvotāju skaits ir palielinājies par 304 vai 3,4%).
Nosakot Talsu pilsētas aglomerācijas robežu, ir ņemti vērā šādi kritēriji:
- Aglomerācijā iekļautas teritorijas, kur ir pieejama esoša centralizēta notekūdeņu kanalizācijas tīklu sistēma vai to tiešā tuvumā esošas zemes vienības, kur tādas būtu ekonomiski pamatoti un tehniski iespējams izbūvēt.
- Aglomerācijā iekļautas līdz šim tajā neiekļautās teritorijas, kurās atrodas dzīvojamās mājas (daļa no Talsciema un Zvirgzdu ciema) un uzņēmumi (teritorija Talsos starp pilsētas robežu, Miera, Dzelzupes un Stendes ielām, teritorija Talsos Lauktehnikā), kuros ir samērā liels apdzīvotības blīvums vai patērētāju skaits un tajās atrodas esoša centralizēta notekūdeņu kanalizācijas tīklu sistēma.
- Aglomerāciju robežas primāri noteiktas pa aglomerācijā ietilpstošu zemes gabalu ārējām robežām, atsevišķos gadījumos (lielas zemes vienības, zemes vienības konfigurācija) atkāpjoties no šī principa.
- Nosakot aglomerācijas robežu, nav ņemts vērā administratīvais iedalījums (aglomerācijā bez Talsu pilsētas iekļauta daļa no Talsciema, Zvirgzdu un Jaunzemes ciema).
- No aglomerācijas maksimāli izslēgtas dabas teritorijas (pļavas, lauksaimniecības teritorijas, ezeri), kur notekūdeņi nerodas (Vilkmuižas ezers, Talsu ezers, Ķēniņkalns).
- Aglomerācijā nav iekļautas atsevišķas teritorijas, kas saskaņā ar teritorijas plānojumu noteiktas kā dzīvojamās apbūves teritorijas, bet tajās nav notikusi plānotā attīstība, līdz ar to tajās nav patērētāju un tur nerodas notekūdeņu piesārņojums (teritorija Talsos gar Raudu, Asaru un Līdaku ielām).
- Aglomerācijā nav iekļautas teritorijas, kur ir attīstījusies jauna apbūve, bet tur nav izbūvēta centralizēti notekūdeņu kanalizācijas sistēma (Paugurciems) un netiek veikta centralizēta notekūdeņu attīrīšana (šādas teritorijas plānojumā var norādīt kā teritorijas ar īpašiem noteikumiem, kurā obligāti būtu paredzama centralizēta ūdensapgādes un kanalizācijas izbūve). Lai arī šādām teritorijām iedzīvotāju skaits, apdzīvotības blīvums vai citi apstākļi varētu būt atbilstošs lai šajā teritorijā būtu ekonomiski pamatoti veidot jaunu centralizētu notekūdens savākšanas un attīrīšanas sistēmu, neskatoties uz to, ka tur šobrīd šādi pakalpojumi nav pieejami, izmaksu dēļ šīs teritorijas Talsu pilsētas aglomerācijā nav iekļautas.
Spēkā esošās un plānotās notekūdeņu aglomerācijas robežas iespējams apskatīt Talsu novada pašvaldības ģeogrāfiskās informācijas sistēmā: https://ej.uz/talsunovadakarte.
Aglomerācijas teritorijā notekūdeņu apriti pašvaldība organizē atbilstoši Ministru kabineta noteikumu Nr.384 „Noteikumi par decentralizēto kanalizācijas sistēmu apsaimniekošanu un reģistrēšanu” regulējumam, Talsu novada domes saistošajiem noteikumiem Nr.1 „Decentralizētās kanalizācijas pakalpojumu sniegšanas un uzskaites kārtība Talsu novadā”, kā arī atbilstoši Talsu novada domes saistošajiem noteikumiem Nr.45 „Sabiedrisko ūdenssaimniecības pakalpojumu sniegšanas un lietošanas kārtība Talsu novadā”.