Vakardiena, 7. augusts, paliks daudzu cilvēku atmiņās – Latvijā plosījās sen nepieredzēti spēcīgs negaiss ar stiprām vēja brāzmām, lietusgāzēm un vietām arī lielgraudu krusu. Lai gan spēcīgais vējš skāra Kurzemi, valsts centrālo daļu un Latvijas austrumu daļu, Talsu novada pašvaldības administratīvajā teritorijā lielākoties nav radīti būtiski postījumi, atzīst Talsu novada pašvaldības izpilddirektors Ivars Haselbaums.
Vētra īpaši lielus postījumus radījusi Tērvetes un Dobeles pusē, kur negaisa un lielgraudu krusas dēļ vairākām ēkām norauti jumti, sapostītas mašīnas, izsisti ēku logi, sagāzti koki, cietušas graudaugu platības, pāris minūšu laikā simtiem cilvēku traucēta elektroapgāde.
Sākotnēji Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC) visā valsts teritorijā izsludināja oranžās pakāpes brīdinājumu par spēcīgu pērkona negaisu, norādot, ka vēja ātrums brāzmās daudzviet pārsniegs 20 metrus sekundē. Taču ap plkst. 12.30 LVĢMC ziņoja, ka Kurzemē un valsts centrālajā daļā izsludināts sarkanais brīdinājums par negaisu un stiprām vēja brāzmām. Dobeles novērojumu stacijā vēja ātrums brāzmās negaisa laikā sasniedza 33 metrus sekundē, liecina LVĢMC dati. Šāds vēja ātrums atbilst stiprai vētrai, kas rada lielus postījumus, lauž un ar saknēm izgāž kokus, bojā ēkas un apdraud cilvēku dzīvību.
Kā stāsta Talsu novada pašvaldības izpilddirektors Ivars Haselbaums, vētra, kas plosījās pirmdien visā Latvijas teritorijā, Talsu novada publiskajai infrastruktūrai, citiem īpašumiem, dabai un tās iedzīvotājiem plašus zaudējumus nav nesusi.
„Apsekojot situāciju Talsu novadā secināts, ka lielākoties Valdemārpils pilsētā, Vandzenes, Laidzes un Lubes pagastu teritorijās krituši koki un koku zari, vietām traucēta un pārrauta elektroenerģijas padeve. Tāpat saņemtas liecības, ka Lubē koks uzkritis ielas apgaismes stabam, kas bojāts un būs jāmaina. Lielāki koku postījumi fiksēti pie reģionālās nozīmes autoceļa P127 posmā līdz Vandzenes skolai, kā arī posmā Vandzene–Dārte, kur reģistrēts elektrolīnijas bojājums. Līdztekus konstatēts, ka stipras krusas rezultātā Laidzes pagastā divām mājām bojāti jumta segumi – vienai daļēji, otrai apmēram 800 m² platībā,” pastāsta I. Haselbaums.
Iedzīvotāji, kuri apzinājuši dabas stihijas radītos postījumus, aicināti vērsties tieši pie saviem apdrošinātājiem. Ņemot vērā, ka stipras vētras Latviju piemeklē aizvien biežāk un diemžēl atstāj postījumus un materiālus zaudējumus, cilvēkiem vajadzētu vairāk pievērst uzmanību savu īpašumu apdrošināšanai, tādējādi novēršot nākotnē iespējamo zaudējumu apmēru.