Novadā

Talsu novada pašvaldības īpašumā ir vairāk nekā 1000 dzīvojamo platību, kas prasa regulārus finanšu ieguldījumus pat tad, ja daļa no šiem īpašumiem nav nepieciešama pašvaldības funkciju nodrošināšanai. Lai šos izdevumus samazinātu un nekustamo īpašumu pārvaldīšana būtu saimnieciska, pašvaldība sākusi aktīvu dzīvokļu atsavināšanu.

Pēc administratīvi teritoriālās reformas Talsu novada pašvaldības pārziņā ir 116 sociālie dzīvokļi, 875 īres dzīvokļi un 32 noteiktās speciālistiem izīrējamās platības. Ne visi īpašumi ir nepieciešami pašvaldības funkciju nodrošināšanai, bet pašvaldībai kā dzīvokļa īpašniekam jāpiedalās kopīpašuma apsaimniekošanā un pārvaldīšanas jautājumu risināšanā.

Lai samazinātu šos izdevumus, pašvaldība aktīvi sākusi atsavināšanas procesus. Patlaban 46 Talsu novada pašvaldībai piederošiem īpašumiem uzsākts vai jau noslēdzies atsavināšanas process.

Atsavināšanas process  īpašumiem var būt laikietilpīgs, jo tikai retos gadījumos pašvaldībai piederošie dzīvokļi ir oficiāli reģistrēti kā dzīvokļu īpašumi un reģistrēti Zemesgrāmatā, kas prasa aptuveni divus līdz trīs mēnešus. Dokumentācijas sakārtošana ir būtiska procesa daļa, bez kā veiksmīga atsavināšana nav iespējama. Ja, piemēram, īrnieks ierosinājis dzīvokļa atsavināšanu, bet pašvaldības rīcībā nebūs apliecinošo vēsturisko dokumentu, atsavināšanas process var arī nebūt iespējams.

Šogad, nododot atsavināšanai pašvaldības īpašumus,

Budžetā papildu iegūti 161 412,75 eiro. Par tiem paredzēts sakārtot skursteņus dzīvojamai mājai „Silavas” Laucienes pagastā, nomainīt logus un lodžijas K. Mīlenbaha ielas 18b ēkai Talsos.  Tāpat šie līdzekļi tiks izmantoti, lai nodrošinātu līdzfinansējumu projektam „Sociālo mājokļu atjaunošana vai jaunu sociālo mājokļu būvniecība”, kam pašvaldība pieteiksies, lai atjaunotu 31 dzīvokli.

Talsu novada dome ir apstiprinājusi saistošos noteikumus Nr. 34 „ Par Talsu novada pašvaldībai piederošu vai piekrītošu dzīvojamo telpu īres maksas noteikšanu”, kas noteikusi izmaiņas īres maksas apjomā. Plānots, ka ar iekasēto īres maksu gada laikā varēs sakārtot ap 24 dzīvokļiem, kas būs izvērtēti un atzīti par nepieciešamiem pašvaldības funkciju izpildei.

Šobrīd tiek gatavots noteikumu projekts par īres maksas izlietošanas un remontdarbu kārtību, kas būs jāievēro kapitālsabiedrībām, kas pārvalda pašvaldībai piederošos dzīvokļus.