Talsi
att

Februāra pēdējā nedēļas nogalē Talsu Liepu kapsētā fiksēti negodprātīgu iedzīvotāju pārkāpumi: atkritumu konteineros izmests azbestu saturošais jumta šīferis, kas ne vien ir klasificējams kā bīstamais atkritums, kura utilizēšanai izstrādāta īpaša kārtība, bet arī nebūt nav pieskaitāms pie kapu atkritumiem. Lai vainīgās personas sauktu pie administratīvās atbildības un nākotnē izskaustu šādu praksi un līdzīgus incidentus, Talsu novada pašvaldības policija aicina atsaukties notikuma aculieciniekus.

Ja agrāk viena no populārākajām vietām, kur nemanāmi varēja izgāzt būvgružus un atvest savu salūzušo dīvānu, bija mežs, tad patlaban no piesārņotāju uzbrukumiem cieš Talsu novada kapsētas. Daudzus gadus atkritumu apsaimniekošana Talsu novada kapsētās bijusi aktuāls jautājums, jo bieži vien iedzīvotāji kapu konteineros izmet ne tikai sadzīves atkritumus, bet arī dažādus būvgružus, tajā skaitā automašīnu riepas, elektropreces un citus nepiemērotus atkritumus.

Ir svarīgi atcerēties un katram apelēt pie savas sirdsapziņas, ka kapsētu konteineros ir aizliegts nelegāli izmest atkritumus no savām mājsaimniecībām. Pie kapiem esošie atkritumu konteineri paredzēti tikai kapu apmeklētāju vajadzībām – lapām, vecajiem ziediem, zariem, skujām, mākslīgajiem ziediem, plastmasas puķu podiem un maisiņiem, kapu svecēm, cimdiem, drātīm un citiem kapu atkritumiem.

Atgādinām, ka atkritumu apsaimniekošanu regulē Talsu novada saistošie noteikumi Nr. 42, kas nosaka prasības atkritumu savākšanai, sadzīvē radušos bīstamo atkritumu, dalīti savākto, mājsaimniecībās radīto būvniecības atkritumu, bioloģisko atkritumu, kā arī maksas par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu noteikšanas kārtību un apsaimniekošanā iesaistīto personu pienākumus un tiesības Talsu novada administratīvajā teritorijā.

Aicinām novada iedzīvotājus ievērot sadzīves atkritumu apsaimniekošanas noteikumus un neizmest sadzīves atkritumus, lielgabarīta un zaļos atkritumus tam neparedzētās vietās, tāpat iedzīvotāji tiek aicināti ziņot par negodprātīgiem atkritumu radītājiem, kas neievērto noteikto kārtību.

Papildus vēršam uzmanību, ka Talsu novada saistošie noteikumi paredz arī administratīvo sodu par šo noteikumu neievērošanu. Tā, piemēram, par nepareizu azbesta atkritumu utilizēšanu tiek piemērots brīdinājums vai naudas sods: fiziskajām personām no 14 līdz 140 naudas soda vienībām, bet juridiskajām personām no 70 līdz 580 naudas soda vienībām (viena naudas soda vienība ir pieci eiro).

Renāte Freiberga