Novadā

Pašvaldībai piederošos ceļus un ielas uztur vairāki pakalpojuma sniedzēji, kas izvēlēti atklātā konkursā.

2023. gada 30. septembrī Talsu novada pašvaldība izsludināja atklātu konkursu par pašvaldības ielu un ceļu uzturēšanu ziemas sezonā līdz 2024. gada 30. aprīlim. Atklātajā konkursā katrā pilsētā un pagastā tika izvēlēts saimnieciski izdevīgākā pakalpojuma sniedzējs, kas patlaban arī nodrošina autoceļu attīrīšanu no sniega, tai skaitā brauktuvju, joslu un papildjoslu, paplašinājumu un nomaļu tīrīšanu.

Uzturēšanas darbus katrā teritorijā plāno un koordinē katras pilsētas un pagasta pārvaldes vadītājs. Ķūļciema un Laucienes pagastā ziemas uzturēšanu nodrošina  Indrānu pagasta zemnieku saimniecība „Ceriņi”, Dundagas pagastā – SIA „Dundagas ABC”, SIA „Gavsene”, SIA „Dundagas meži”, IK Jūrmalnieki AI”, Ģibuļu pagastā – SIA „SC Grupa”, SIA „Jaunie ceļi”, Talsu un Valdemārpils pilsētā, Laidzes, Īves, Lubes, Mērsraga un Ārlavas pagastā – VAS „Latvijas autoceļu uzturētājs”, Kolkas pagastā – IK „Jūrmalnieki AI”, Balgales pagastā  – SIA „Amatas”, Lībagu pagastā – SIA „SC Grupa”, Strazdes pagastā – ZS „Mežvidi”, Valdgales pagastā – SIA „Talsu meliorators”, Vandzenes pagastā –  SIA „Niedriņi”, SIA „Erde VS”, Sabiles un Stendes pilsētā, kā arī Abavas un Virbu pagastā – SIA „Kandavas ceļi, Rojas pagastā – SIA „Rojas DZKu”, Valdgales pagastā – SIA „Talsu meliorators”.

Reizēm pašvaldība saņem iedzīvotāju sūdzības, ka netiek nodrošināta privātīpašniekiem piederošo ceļu un pievedceļu tīrīšana no sniega, tomēr pašvaldība nav tiesīga šos darbus veikt, jo to aizliedz Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likums. Par privātpersonām piederošu ceļu posmu vai pievedceļu uzturēšanu pašvaldība nesaņem valsts finansējumu, savukārt ieņēmumi no iedzīvotāju ienākumu nodokļa tiek izmantoti publiskās novada infrastruktūras uzturēšanai un uzlabošanai.

Pašvaldība aicina privātpersonas ceļu un ielu uzturēšanas jautājumos vienoties ar konkrēto uzņēmēju, kas saskaņā ar atklātā konkursa rezultātiem attiecīgajā pilsētā vai pagastā nodrošina uzturēšanu ziemā, vai arī ar kādu no vietējiem uzņēmējiem, kuriem pieder atbilstoša tehnika pakalpojuma sniegšanai.

Izņēmums ir šādi gadījumi: vientuļas personas ar 1. grupas invaliditāti, kas dzīvo vienas, un attiecīgajā dzīvesvietā nav deklarētas citas personas. Šajos gadījumos personai vai tās pārstāvim jāsazinās ar attiecīgās teritorijas pārvaldes vadītāju, kas nodos tālāk informāciju atbildīgajām personām un nodrošinās attiecīgā ceļa vai pievedceļa tīrīšanu.