Mērsraga vidusskolas pārstāves Elīna Rožkalne-Misiķe, Annija Pallo un Vivita Ozoliņa šī gada decembrī devās pieredzes apmaiņas komandējumā uz Dāniju. Projekta nr. NPJR-2023/10017, nosaukums „Look around you“ (Paskaties sev apkārt).
Šajā komandējumā bija iespēja iepazīt skolotājus, skolēnus un skolas darbiniekus no Hvalso skolas, piedalīties dizaina un tehnoloģiju stundā, veidojot Ziemassvētku rotājumus un mīļlietas. Tāpat bija iespēja vērot skolēnus, kuri pašvadīti veica savu mācību procesu, veidojot projektu, kurā pēta dažādu jautājumu nozīmīgumu, piemēram, alkoholisko un apreibinošo vielu patēriņu Dānijā jauniešu vidū vai globālo sasilšana un to, kā mēs to varam ietekmēt. Tāpat bija iespēja piedalīties citā dizaina un tehnoloģiju stundā, kur varējām vērot, kā skolēni patstāvīgi darbojas ar 3D printeriem vai lāzergriezēju.
Noslēdzošajā dienā piedalījāmies arī mūzikas stundā, kā laikā skolēni dziedāja vairākas dziesmas dāņu valodā, kā arī gatavojās Ziemassvētku koncertam, katrs spēlējot savu instrumentu un kopīgi dziedot Mailijas Sairusas dziesmu „Flowers“. Pārsteigums bija stunda, kurā arī mēs darbojāmies un iesaistījāmies, patstāvīgi izmēģinot „novel engineering” jeb „romāna inženierzinātni”.
Katru dienu pārstāvji no Dānijas bija sagatavojuši kādu lielāku vai mazāku ekskursiju, kur varējām iepazīties ar dāņu arhitektūras pieminekļiem (piemēram, Roskildes rokmuzejs), vēsturiskajiem kultūras objektiem (Roskildes Doma baznīca) un dāņu vēsturi (Roskildes Vikingu muzejs).
„Papildinot skolotāju Anniju, vēlos teikt, ka Dānijas skolas pārstāvji mūs uzņēma draudzīgi, bija sajūta, ka par tevi rūpējas. Pirmajā dienā devāmies pastaigā pa Dānijas galvaspilsētu Kopenhāgenu, kurā jau valdīja Ziemassvētku noskaņa: Ziemassvētku tirdziņš, ielu koncerti. Komandējuma laikā guvām iespaidus par skolu un mācību procesu. Skolā valda nepiespiesta atmosfēra, starp skolēniem un skolotājiem jūtami valda savstarpēji cieņpilna attieksme,” pieredzē dalās Elīna Rožkalne-Misiķe.
Kopumā bija ļoti interesanti vērot kā bērni spēj strādāt bloku stundās ar mazām pedagogu ieviestām pauzēm, kas darbojas kā restarts. Nav tikai daudz teorijas, bet ir arī praktiskas nodarbības.
Liels paldies Mērsraga vidusskolai un vislielākais paldies projekta vadītājai Zanei Alkšbirzei!