Lai novērstu iespējamos apdraudējumus cilvēku veselībai, dzīvībai un īpašumam, Talsu novada Zaļumsaimniecības komisija ir apsekojusi bīstamos kokus Pastendes koku alejā. Savukārt SIA „Koku eksperts” veica pašvaldības norādīto koku izpēti un sniedza secinājumus par koku stāvokli un kopšanas rekomendācijas.
Pērnā gada nogalē Ģibuļu pagasta pārvalde vērsās ar iesniegumu VSIA „Latvijas Valsts ceļi” (LVC), kurā lūdza nozāģēt bojātos un bīstamos kokus alejā, autoceļa V1406 Talsi – Remeši (V1406) ceļa zemes nodalījuma joslā posmā no Pastendes centra līdz Rīgas – Ventspils šosejai.
Šis ceļa posms ietilpst valsts ceļu tīklā un ir LVC pārziņā. Līdz ar to arī Pastendes koku alejas kopšanas pasākumi ir jāveic LVC.
Lai varētu izcirst kokus, ir jāsaņem pašvaldības, kuras administratīvajā teritorijā atrodas ceļš, atļauja. To nosaka Ministru kabineta noteikumi Nr. 309 „Par koku ciršanu ārpus meža” un Talsu novada pašvaldības domes saistošie noteikumi Nr. 33 „Par koku ciršanu ārpus meža”.
Tādējādi LVC Kurzemes reģionālās nodaļa lūdza pašvaldību apsekot Pastendes koku aleju un, atbilstoši koku inventarizācijas uzskaitei, norādīt nozāģējamos kokus, kā arī izsniegt saskaņojumu to nozāģēšanai.
Šo procesu Talsu novadā koordinē un uzrauga Zaļumsaimniecības komisija, kas apsekoja aleju saskaņā ar attiecīgiem normatīvajiem aktiem.
Savukārt pēc pašvaldības pasūtījuma norādīto potenciāli bīstamo koku inventarizāciju veica SIA „Koku eksperts” un tika saņemts sertificēta arborista – koku eksperta, dabas eksperta Gvido Leiburga sagatavots koku stāvokļa novērtējums un atzinums par 27 kokiem.
Izvērtējot eksperta atzinumu, Zaļumsaimniecības komisija par bīstamiem un nozāģējamiem atzina 11 kokus.
Lai gan gala vārds par koku ciršanas atļauju ir pašvaldībai, pirms to nozāģēšanas vai kopšanas īpaši aizsargājamā dabas teritorijā vai, kopjot kokus, kas ir īpaši aizsargājamu sugu dzīvotnes, ir nepieciešams Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) saskaņojums.
Ņemot vērā DAP dabas datu pārvaldības sistēmā „Ozols” pieejamo informācijas, kā arī SIA „Koku eksperts” veikto izpēti, koku alejā ir konstatētas īpaši aizsargājamo sugu dzīvotnes un, pamatojoties uz MK noteikumiem Nr.396 „Noteikumi par īpaši aizsargājamo sugu un ierobežoti izmantojamo īpaši aizsargājamo sugu sarakstu”, lielākā daļa no ciršanai paredzamajiem kokiem kvalificējami kā īpaši aizsargājamo sugu dzīvotnes.
Marta beigās no DAP tika saņemts lēmums, kurā norādīts, ka no 11 ciršanai plānotajiem kokiem atļauts nozāģēt četrus alejā esošos bīstamos kokus, atstājot nenocirstus stumbeņus norādītā augstumā, kur var attīstīties īpaši aizsargājamo sugu bezmugurkaulnieku kāpuri.
Šo koku ciršana tika atļauta, lai novērstu koku bīstamību, kas var radīt apdraudējumu cilvēku drošībai, un aizsargājamas sugas dzīvotnes iznīcināšana nav pretrunā ar Sugu un biotopu aizsardzības likuma 14. panta pirmās daļas 3 .punktu.
Savukārt atlikušajiem septiņiem kokiem jāsakopj vainagi.
Ņemot vērā iepriekš minēto, Zaļumsaimniecības komisija 12. aprīlī pieņēma lēmumu par četru koku ciršanas atļaujas izsniegšanu un septiņu koku vainagu sakopšanu. Lēmums nosūtīts LVC Kurzemes reģionālajai nodaļai.
SIA „Koku eksperts” sniegtajā atzinumā ir minēts, ka atkārtota alejas inventarizācija pašvaldībai jāveic 2025. gadā. Savukārt koku vizuālais novērtējumu jāveic regulāri, bet, jo īpaši pēc spēcīga vēja un intensīviem nokrišņiem, ziņojot atbildīgajām institūcijām par koku bīstamību un stāvokļa izmaiņām. Tika arī norādīts, ka atsevišķu bīstamo koku stāvokļa novērtējums ir jāveic ik pēc 1-3 gadiem.