Izglītība Valdgale

11. janvārī Pūņu pamatskolā uz sarunu par gaidāmo izglītības iestādes reorganizāciju ar skolas direktori, tās darbiniekiem un vecākiem tikās Talsu novada pašvaldības domes priekšsēdētāja Eva Kārkliņa, Sociālo, izglītības, kultūras un sporta jautājumu komitejas priekšsēdētājs Kalvis Kalniņš, Izglītības pārvaldes vadītājs Uldis Katlaps un Valdgales pagasta pārvaldes vadītāja Jana Robalde.

No šī gada 1. augusta plānots Pūņu pamatskolu reorganizēt par Pūņu sākumskolu, kas īsteno pamatizglītības pirmā posma programmu no 1. līdz 3. klasei.

Patlaban Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) izstrādā jaunu mācību programmu finansēšanas modeli, kurā tiks iestrādāti Ministru kabinetā apstiprinātajā informatīvajā ziņojumā „Kompleksi risinājumi  augstvērtīgai izglītības nodrošināšanai vispārējā pamata un vidējā izglītībā: Ilgtspējīga izglītības ekosistēma un efektīvs finansēšanas modelis” ietvertie nosacījumi. Tajos ir definēts minimālo skolēnu skaits katrā klašu grupā un arī nosacījums, ka nav atļautas apvienotās klases.

Lai Pūņu pamatskola varētu nodrošināt mācību programmu apgūšanu no 1. līdz 9. klasei, katrā no klašu grupām (1. – 3., 4. – 6., 7. – 9.) būtu jābūt 30 skolēniem, tas ir, vidēji katrā klasē 10 audzēkņi. Iekļaujot ziņojumā norādītās atkāpes, bērnu skaits katrā klašu grupā nevar būt zemāks par 22, 27 bērniem. Ja šis kritērijs netiek izpildīts, tad valsts nenodrošina pilnu finansējuma apmēru pedagogu atalgojumam.

Ņemot vērā dzimstības un Valdgales pagasta teritorijā dzīvojošo bērnu skaitu (2022. un 2023. gadā Valdgales pagastā piedzimuši seši bērni), skolēnu skaits trīs gadu periodā 1.-3. klašu grupā būs no 18 līdz 21 bērnam, 4.-6. klašu grupā – no 18 līdz 20 bērniem, bet 7.-9. klašu grupā – no 14 līdz 16 bērniem.

Lai Pūņu pamatskolā nodrošinātu 1. – 3. klasi, Talsu novada pašvaldība segs ap 73 000 eiro pedagogu atalgojumam.

„Pagājušajā vasarā tikāmies ar IZM pārstāvjiem, kas uzklausīja mūsu vajadzības un salāgoja tās ar situāciju valstī un iespējām. Izveidotā skolu karte ir balstīta skaitļos, ņemot vērā gan skolēnu skaita dinamiku, gan attālumus līdz tuvākajām izglītības iestādēm. Turpmāk valsts finansējums tiks piešķirts konkrētu mācību programmu īstenošanai, nevis katram skolēnam. Esam smagas izvēles priekšā, jo pašvaldība nevar atļauties no budžeta līdzekļiem finansēt pedagogu atalgojumu. Ir pieaugusi pedagogu atalgojuma likme, arī pirmsskolas izglītības iestāžu un profesionālās ievirzes izglītības iestāžu izmaksas ir uz pašvaldības pleciem. IZM ir skaidri pateikusi, cik liels finansējums tiks piešķirts, bet, ja pašvaldība vēlas nodrošināt ko vairāk, tad tas jāsedz no budžeta līdzekļiem,” sarunā uzsvēra E. Kārkliņa.

Tikšanās laikā tika uzdots jautājums par skolas ēkas tālāko likteni. Šis jautājums tiks risināts kopā ar Valdgales pagasta pārvaldi, bet pamata nostāja ir nodot ēku atsavināšanai. Plānots šī gada laikā veikt nepieciešamās darbības, lai skolu pārceltu uz Valdgales pagasta pirmsskolas izglītības iestādes „Kamenītes” telpām.

Talsu novada pašvaldības domes priekšsēdētāja uzsvēra, ka pašvaldībai piederošo ēku skaits ir ļoti liels, un jau pagājušajā gadā iesākts intensīvs to atsavināšanas process, lai budžeta finansējums netiktu izmantots nevajadzīgu ēku apsaimniekošanai un uzturēšanai.

Skolas darbinieki interesējās par tālāko procesu: kā plānota darbinieku izvērtēšana, kad būs zināmi gala vērtējumi un iespējamie tālākie darba piedāvājumi. Novērtēšanai tiks sagatavots nolikums, iekļaujot konkrētus un izmērāmus kritērijus, pēc izvērtējuma, ko veiks izveidota komisija, būs zināms attiecīgo darbinieku sastāvs, kam tiks piedāvāts turpmāk nodrošināt iestādes darbību.

Savukārt vecākiem bija aktuāli jautājumi par transporta nodrošināšanu un novada skolu kapacitāti uzņemt jaunus skolēnus.

Talsu novada pašvaldība skolēnu pārvadājumu jautājumos sadarbojas ar sabiedriskā transporta nodrošinātājiem. Arī šajā gadījumā satiksmes maršruti tiks pielāgoti vajadzībām, risinājumus rodot sadarbībā ar pakalpojumu sniedzējiem.

U. Katlaps apliecināja, ka novadā reorganizējamo skolu kopējais skolēnu skaits pamatskolas posmā nav tik liels, lai rastos situācija, kad izglītības iestādēs jauniem skolēniem nav vietu. Novadā lielākā klase pamatskolas klašu posmā ir ar 28 skolēniem, citviet ir 27, bet vidējais bērnu skaits vienā klasē ir ap 21, 22 skolēniem.

Tikšanās ar pašvaldības pārstāvjiem par skolu reorganizāciju notiks arī citās izglītības iestādēs: Valdemārpils vidusskolā – 16. janvārī 18.00, Mērsraga vidusskolā – 18 janvārī 18.00, Kolkas sākumskolā – 22. janvārī 17.00, Lībagu sākumskolā – 23. janvārī 17.30.

Tā kā ar Virbu sākumskolas kolektīvu un vecākiem tikšanās ar Izglītības pārvaldi notika jau pagājušā gada 11.  decembrī, tad Virbu sākumskola pieņēma lēmumu atkārtotu tikšanos nerīkot.

Gala lēmums par reorganizāciju tiks pieņemts Talsu novada pašvaldības domes sēdē 25. janvārī 9.00. Sēžu tiešraides pieejamas Talsu novada Youtube.com kontā.