Izglītība

Nerodot kompromisu par pedagogu darba samaksas paaugstināšanu, Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) 19. septembrī rīkos beztermiņa streiku. Tas varētu turpināties līdz brīdim, kamēr tiks izpildītas pedagogu prasības. Talsu novadā gatavību streikot izteikuši 592 pedagogi no 28 izglītības iestādēm.

Viena no arodbiedrības prasībām ir „sabalansēta darba slodze”, proti, lai mazāka slodzes daļa tiktu paredzēta kontaktstundām, tāpēc LIZDA padome lūdza valdībai papildu finansējumu, lai slodzes izlīdzinātu visām pedagogu grupām. Arodbiedrība nepiekrīt Izglītības un zinātnes ministrijas piedāvājumam darba slodzi sabalansēt līdz 2028. gadam. Līdztekus ir būtiski panākt, lai valdība pildītu spēkā esošo Izglītības likuma normu par pedagogu atalgojuma grafiku, to saskaņojot ar algas aprēķina principiem.

„Problēmjautājumu, kas saistīti ar izglītības jomu un tajā strādājošo finansēšanas aspektiem, dēļ LIZDA jau gadiem vēršas pie valdības, lai risinātu izglītības nozarē samilzušās problēmas. Tā kā valdība nav gatava kompromisiem, tad streiks ir galējais solis, un tas ir atkarīgs tikai no valdības politiskās gribas,” norāda Talsu novada arodorganizācijas priekšsēdētāja Sarmīte Popena.

S. Popena informē, ka streikā piedalīsies izglītības iestāžu direktori un tehniskie darbinieki, kuri atbalsta pedagogu prasības, līdz ar to vairākas izglītības iestādes Talsu novadā no 19. septembra uz nenoteiktu laiku tiks slēgtas, jo nebūs iespēja nodrošināt mācību procesu.

Izglītības darbinieki apzinās, ka streiks sagādās ļoti lielas problēmas daudzām ģimenēm, bet tas tiek rīkots, domājot ne tikai par izglītības darbinieku nākotni, bet arī par visu Latvijas bērnu nākotni. Tas nepieciešams, lai ilgtermiņā visiem skolēniem un studentiem būtu pieejami augsti kvalificēti un profesionāli pedagogi visos mācību priekšmetos, lai valstiski tiktu risināts pedagogu trūkums un lai katram pedagogam būtu laiks individuālai pieejai katram skolēnam.

Streikā plāno piedalīties Talsu 2. vidusskolas, Talsu novada vidusskolas, Talsu pamatskolas, Talsu pirmsskolas izglītības iestādes (PII) „Pīlādzītis”, Talsu PII „Saulīte”, Talsu PII „Sprīdītis”, Talsu PII „Zvaniņš”, Sabiles pamatskolas, Sabiles PII „Vīnodziņa”, Valdemārpils vidusskolas, Valdemārpils PII „Saulstariņš”, Rudes PII „Saulespuķe”, Stendes pamatskolas, Vandzenes PII „Zīlīte”, Rojas vidusskolas, Rojas Mūzikas un mākslas skolas, Pastendes pamatskolas, Pastendes PII „Ķipars”, Virbu sākumskolas, Mērsraga vidusskolas, Mērsraga PII „Dārta”, Laucienes pamatskolas, Kolkas pamatskolas, Upesgrīvas pamatskolas, Pūņu pamatskolas, Lībagu sākumskolas, Dundagas vidusskolas darbinieki, tostarp Laidzes PII „Papardīte” darbinieki, kuri nav LIZDA reģistrēta pirmorganizācija.

Talsu novada Izglītības pārvaldes vadītājs Uldis Katlaps skaidro, ka par darba organizēšanu izglītības iestādē streika laikā vecākus informēs izglītības iestādes vadītājs, bet, ja streiko arī iestādes vadītājs, tad aktuālo informāciju sniegs pašvaldības izvirzīts vadītāja pienākumu izpildītājs.

Renāte Freiberga