Talsi

Talsenieku lolotā multifunkcionālā sporta un rekreācijas kompleksa, kurā ietilps iedzīvotājiem tik nepieciešamais peldbaseins, tapšanas process ir gana laikietilpīgs un sarežģīts. Tomēr soli pa solim Talsu novada pašvaldība virzās uz mērķi.

Multifunkcionālā kompleksa realizācija ir ietilpīgs, laiku, profesionālas zināšanas un finanšu prasošs process. Tā īstenošana tikai ar pašvaldības budžeta finanšu līdzekļiem nav paveicama, tālab tika meklēti risinājumi, kā to realizēt. Par piemērotāko risinājumu ir izvēlēta investora piesaiste jeb publiskā un privātā partnerība (PPP).

Veicot finanšu un ekonomisko aprēķinu (FEA), ko ir apstiprinājusi uzraudzības institūcija Centrālā finanšu un līgumu aģentūra (CFLA), secināts, ka piemērotākais veids privātā partnera atlases veikšanai ir iepirkuma procedūra – konkursa procedūra ar sarunām. Ņemot vērā projekta un iepirkuma procedūras sarežģītību, Talsu novada pašvaldībai nav tādu funkcionālu resursu tā veikšanai – nepieciešams izstrādāt kvalitatīvu tehnisko specifikāciju, iepirkuma līguma projektu un citu dokumentāciju, veikt mārketinga pasākumus iespējamo privāto partneru piesaistei un citus darbus. Tālab tiek organizēts iepirkums, lai piesaistītu zinošus un pieredzējušus speciālistus tieši PPP jautājumos, kuri varētu sniegt atbalstu privātā partnera un arī finansētāju piesaistei.

2023. gada 12. decembrī ir izsludināts iepirkums konsultanta izvēlei „Publiskās un privātās partnerības iepirkuma procedūras dokumentācijas izstrādes un norises atbalsta pakalpojumi”.

Pretendentu piedāvājumu iesniegšanas termiņš ir 2024. gada 15. janvāris.

Nākamais solis būs dažādu pasākumu veikšana un dokumentācijas sagatavošana, iepirkuma procedūras (konkursa procedūra ar sarunām)  izstrāde un veikšana privātā partnera un finansētāju atlasei, ko veiks ar aktuālajā iepirkumā izraudzītā konsultanta atbalstu. Veicamajos pasākumos ietilpst: kandidātu atlases nolikuma izstrāde, uzaicinājuma iesniegt sākotnējo piedāvājumu izstrāde, partnerības iepirkuma līguma projekta ar konkursa uzvarētāju sagatavošana un atbalsts partnerības iepirkuma līguma uzsākšanā.

2020. gada jūnijā Talsu novada pašvaldība izsludināja iepirkumu par finanšu un ekonomisko aprēķinu izstrādi Multifunkcionālajam sporta un rekreācijas kompleksam. To par 19 500 eiro (bez PVN) izstrādāja SIA „Deloitte Latvia”, kas pēc tam tika iesniegts izvērtēšanai CFLA. 2022. gada 9. augustā Talsu novada pašvaldība saņēma CFLA atzinumu, kas atzina PPP finansēšanas modeli par piemērotu.

PPP ir publiskā un privātā sektora sadarbības forma, kas veidota uz noteiktu laiku un nosacījumiem, lai nodrošinātu sabiedrības vajadzības būvdarbu veikšanā vai pakalpojumu sniegšanā.

Multifunkcionālais komplekss, ko paredzēts būvēt Ezera ielā 26 Talsos, būs nozīmīgs ne vien Talsu novada iedzīvotājiem – tas ir Latvijā unikāls rehabilitācijai un rekreācijai paredzēts komplekss ar baseinu un ledus halli, kurā būs pieejami pasākumi iedzīvotāju veselības veicināšanai un rekreācijai, fizioterapijai, peldēšanas apmācībām. Tas sniegtu iedzīvotāju veselībai un sporta iespējām tik nepieciešamos pakalpojumus, kā arī piesaistītu cilvēku plūsmu, tādējādi spēcinot novada ekonomiku.

Eiropas valstu praksē biežāk sastopamie PPP līgumi ir saistīti ar autoceļu un citu sabiedriskās infrastruktūras objektu projektēšanu, būvniecību, uzturēšanu un apsaimniekošanu, atkritumu apsaimniekošanas, siltumapgādes nodrošināšanu. PPP parasti tiek īstenota tādās nozarēs, kurās nepieciešamas ievērojamas investīcijas un īpašas tehniskas vai administratīvas zināšanas. Ja tradicionāli šos pakalpojumus ir nodrošinājusi un finansējusi valsts vai pašvaldība, tas ir publiskais partneris, tad PPP šo pakalpojumu nodrošināšanai tiek piesaistīts privātais kapitāls, vienlaikus starp publisko un privāto partneri sadalot arī ar PPP īstenošanu saistītos riskus, ieguldījumus un ieguvumus. Līdz ar to, izmantojot PPP, publiskais partneris var koncentrēties uz pamatfunkciju, tas ir plānošanas uz uzraudzības funkciju, izpildi.

Kaimiņvalstīs veikti jau vairāki PPP projekti, bet Latvijā multifunkcionālais rekreācijas un rehabilitācijas komplekss būs otrais publiskās un privātās partnerības projekts – pirmais ir Ķekavas apvedceļš.