Talsi Tūrisms

Pasaules tūrisma dienā, 27. septembrī, Talsu sabiedriskā transporta pieturas bija apmeklētāju piepildītas, jo notika projekta „Pieturi Talsos” atklāšanas pasākums. Kopumā Talsos uzpostas un košās krāsās „iekrāsotas” 13 sabiedriskā transporta pieturas.

Katrai pieturai ir savs stāsts. Idejas autore ir Bibija Millersone, bet tam visam pamatā bijis „Talsu pakalnu loka dzīvināšanas plāns 2019.–2025.”, ko pārraudzīja Indra Kļaviņa. Šajā plānā pilsētas ielas tika izvietotas Talsu saulītes rakstā, un katram staram bija sava tēma – „Skaņu stars”, „Kustību stars”, „Skatu miju stars” un citi. Tādēļ arī pieturām doti šādi nosaukumi – krāsas, smaržas, skaņas, skatu mijas, kustības. Pieturu dizainu veidojusi māksliniece Ildze Ose, tas tapis Talsu novada Tūrisma centram sadarbojoties ar SIA „Epic Print” un Talsu pilsētas pārvaldi.

Katrā pieturā ir informācija arī angļu valodā, tāpat arī kontaktinformācija Talsu tūrisma centram un QR kods – audio gids – to skenējot var klausīties savu individuālo ekskursiju.

Pie „Talsu autotransporta” atrodas „Deviņu pakalnu pietura””, kas ir kā galvenā ieeja pilsētā. Šeit attēlota mākslinieces Ligitas Caunes glezna un minēti Talsu pakalnu augstumi.

„Skatu miju” pieturā apkopotas TOP 5 apskates vietas Talsos – Talsu pilskalns, Talsu ezera promenāde, Sauleskalns, Ķēniņkalns un Dzirnavkalns. Šīs ir vietas, kur ir visskaistākie skati un izdodas labākās fotogrāfijas. Šī pietura ir ceļotājiem un iebraucējiem, kuri nezina labākās Talsu skatu vietas.

„Kustību pietura” uz Pastendes pusi ir par veloceliņiem un velomaršrutiem, savukārt pretējā ielas malā „Kalendāra pieturā” ir atzīmētas vietas, kas ir minētas talsenieka Andra Kalnozola grāmatā „Kalendārs mani sauc”.

Pie Talsu Valsts ģimnāzijas ir „Vēstures pietura”, šeit ikdienā pēc skolas uzturas daudz bērnu, tādēļ vēstures pietura izveidota šeit ar nolūku, lai bērniem būtu kas izzinošs.

Pie jaunās Talsu slimnīcas atrodas „Ābeļziedu pietura”. Ābeļziedi apdziedāti pilsētas himnā „Talsu mijkrēslis”. Šeit var iepazīties ar dziesmu – gan tekstu, gan notīm. Pretējā ielas malā „Simbolu pieturā” ir vainadziņš, ģerbonis, Talsu svītrkods un QR kods mājaslapai talsubruncis.lv, kur pēc saviem dzimšanas datiem var izveidot savu unikālo svītrkodu.

Pie Talsu veselības centra atrodas „Krāsu pietura”, kur popularizēts maršruts „Māksla uzzied Talsos”, kas tapa sadarbībā ar mākslinieci Gunu Millersoni. Tie ir 34 mākslas darbi pilsētas ielās ar Talsiem dažādos laikos dažādu mākslinieku izpildījumā. Piecas no gleznām atdzīvinātas – ierakstot vietnē youtube.com vārdu salikumu „Māksla uzzied Talsos” – var redzēt, kā glezna atdzīvojas.

Pie Talsu novada muzeja „Bērnības pieturā” ir Maijas Laukmanes dzejolis bērniem, dažādi uzdevumi un aktivitātes, kas jāveic prātā vai jāizvelk ar pirkstiņu –„desu spēle”, labirints un „smadzeņu mežģis”, kur slēpjas matemātiska darbība, un atbilde slēpj gadu, kurā celta visvecākā ēka Talsu pilsētā — Talsu evaņģēliski luteriskā baznīca.

Pie Talsu tirgus ir „Garšu pietura” par Talsu gardumiem — Talsu šniceli un Talsu krēmu. „Skaņu pieturā” Rīgas ielā ir trīs dziesmu teksti, kur pieminēti Talsi. Pretējā ielas malā atrodas „Smaržu pietura” ar karti, kur atrodami pilsētas puķu veikali.

Pieturas Dundagas ielā, kas atrodas pretī „Neste” degvielas uzpildes stacijai, nosaukums ir „Pieturi Talsos!”, un tajā ir apkopota informācija par visām pieturām.

Izzināsim pieturas, priecāsimies par skaisto pieeju pilsētvides uzpošanai un saudzēsim tās!

Bērnības pietura Talsos