Talsi
Lielā iela 27, Talsi

Talsu novada Būvvalde 22. septembrī veica nekustamā īpašuma Lielajā ielā 27, Talsos būves ekspluatācijas pārbaudi, pamatojoties uz 2020. gada 30. oktobrī izsniegto tehniskās apsekošanas atzinumu, ko veicis SIA AK Progress.

Atzinumā norādīts, ka konstatēti defekti un bojājumi, kas bīstami pazemina atsevišķu konstrukciju mehānisko stiprību, līdz ar to arī būves konstrukcijas. Būve kopumā daļēji atbilst Latvijas būvnormatīvos uzstādītiem noteikumiem: ēkas energoefektivitāte un ugunsdrošība neatbilst mūsdienu prasībām, turklāt jumta konstrukciju daļa ir pirmsavārijas stāvoklī.

Šī gada sākumā Talsu novada pašvaldības speciālisti klātienē apsekoja ēku un secināja, ka ieguldījumi, lai salabotu jumtu, novērstu plaisu tālāku veidošanos un stiprinātu pamatus, nav veikti.

Būvvalde 22. septembrī veica pārbaudi, kā laikā tika konstatēts, ka kopš pēdējā atzinuma saņemšanas ēkas stāvoklis ir pasliktinājies un šobrīd tā atrodas pirmsavārijas stāvoklī.

Tā kā tehniski vissliktākajā stāvoklī ir jumta konstrukciju daļa, tad Talsu novada pašvaldība, pamatojoties uz Būvvaldes lēmumu, aizliegusi ekspluatēt ēkas 2. un 3. stāvu pilnībā ar 2024. gada 2. janvāri līdz brīdim, kad tiek novērstas bīstamības, uz ko savulaik norādījis SIA AK Progress”.

Būvvaldes lēmums ietekmēs Talsu mākslas skolu, kas minētajā ēkas daļā izmanto vienu telpu, Talsu pensionāru biedrību un Talsu bērnu un jauniešu vokālo studiju TONIS. Talsu novada pašvaldība šobrīd apzina piemērotākās telpas, ko ierādīt gan Mākslas skolai, gan pensionāru biedrībai un Talsu bērnu un jauniešu vokālās studija TONIS izmantošanai no nākamā gada janvāra.

Visas ēkas atjaunošanai paredzēts izstrādāt būvprojektu, to pilnībā pielāgojot Talsu Mākslas skolas vajadzībām.

Tā kā Būvvaldes atzinumā minēts, ka šajā ēkas daļā uzturēties ir droši, Talsu novada Pašvaldības policija turpinās izmantot ēkas 1. stāvu: ilgtermiņā darbības vietu plānots pārcelt uz Daģu ielu 4, Talsos, kur tiks izveidots Talsu novada pašvaldības operatīvās informācijas centrs. Līdz ar to izvērtējot gan drošības aspektus, gan lietderību, policijai ir iespējams palikt šajā ēkā. Lai pārvietotu visu videonovērošanas sistēmu un serverus uz pagaidu telpām, nāktos ieguldīt daudz resursu, lai pēc tam atkal tās pārvietotu uz Daģu ielu 4.