Drošība

Šogad, 9. septembrī, 30 gadu jubileju svinēs Talsu novada pašvaldības policija. No 1. janvāra darbu uzsāka jaunā Talsu novada pašvaldības policija, kurā apvienotas reorganizētās Dundagas, Mērsraga un Rojas pašvaldības policijas. Māra Grīnvalda vadītajā policijas komandā ir 25 kārtības sargi, tajā skaitā priekšnieks un viņa vietniece, lietvede, pieci operatīvās vadības nodaļas darbinieki un 17 inspektori. Šobrīd vakantas ir vēl divas inspektora amata vietas.

Kopš 1. janvāra Talsu novada pašvaldības policija apkalpo visu Talsu novadu un iedzīvotājiem ir pieejama visu diennakti.

Talsu novada pašvaldības policija tiek finansēta no Talsu novada pašvaldības budžeta līdzekļiem, bet grāmatvedības un ar iestādes darbības nodrošināšanu saistīto iepirkumu funkcijas nodrošina Talsu novada pašvaldības centrālā administrācija.

Talsu novada pašvaldības policijas uzdevums ir nodrošināt sabiedrisko kārtību, veikt diennakts patrulēšanu novada teritorijā, nodrošināt sabiedrisko kārtību rīkotajos pasākumos un sadarboties ar Valsts policiju un citiem dienestiem.

Par Talsu novada pašvaldības policijas priekšnieku Māris Grīnvalds strādā gandrīz astoņus gadus un teic, ka profesionālā darba pamatā ir strādāt, lai sabiedrība justos droši: „Pašvaldības policija kontrolē, kā tiek ievēroti Talsu novada pašvaldības saistošie noteikumi un citi normatīvi akti, izskata iesniegtos iesniegumus par likumpārkāpumiem, veic likumpārkāpumu profilaksi, kā arī preventīvus pasākumus, lai likumpārkāpumi tiktu savlaicīgi novērsti vēl pirms to izdarīšanas. Jāuzsver, ka policijas pašmērķis nav sodīt. Mērķis ir nodrošināt normatīvajos aktos paredzēto kārtību un drošību. Likumsargi regulāri fiksē, piemēram, neatļautu automašīnu novietošanu, smēķēšanu, alkohola vai citu apreibinošo vielu lietošanu sabiedriskās vietās, bet cilvēks bieži pat nesaprot un neapzinās, ka būtu darījis ko nepareizi. Izskaidrojam, ja konstatējam kādas neatbilstības, braucam pārbaudīt vēlreiz. Ja nepalīdz pamudināšana, tad, protams, tiek piemēroti naudas sodi, bet parasti cenšamies līdz tiem nenonākt. Ja katrs iedzīvotājs ievēros kārtību un cienīs pārējos, neradīsies pārpratumi likuma priekšā un visi novadā jutīsies droši.”

Talsu novada pašvaldības policijas priekšnieks informē, ka šobrīd kopā ar Informācijas tehnoloģijas nodaļas darbiniekiem norit apjomīgs darbs pie Operatīvās informācijas centra, kas vienlaikus ir arī pašvaldības policijas dežūrdaļa, attīstības koncepcijas – esošā lielformāta video siena tiks paplašināta no deviņiem ekrāniem līdz 12, kas, balstoties uz funkcionalitātes un praktiskuma principiem, tiks uzstādīta citā, lielākā telpā. Tāpat tiks ieviesta sistēma, ar kā palīdzību varēs daudz efektīvāk izmantot videonovērošanas kameras.

„Šis ir būtisks pienesums novada iedzīvotāju un viesu drošībai, jo kameras atvieglo novadā izvietoto videokameru fiksētās informācijas novērošanu un nepieciešamības gadījumā palīdz nodrošināt operatīvu reaģēšanu. Šobrīd sabiedrisko kārtību un drošību pilsētas vidē un novadā kopumā uzrauga aptuveni 270 videonovērošanas kameras. Kameru skaita palielināšana sekmē drošības uzlabošanu, ka arī novērots, ka vietās, kur ir uzstādītas videonovērošanas kameras, pārkāpumu īpatsvars sarūk. Arī Valsts policija ļoti bieži prasa video ierakstus no arhīva par zādzībām, ceļu satiksmes negadījumiem un citiem notikumiem un, pateicoties videokamerām, noziedzīgie nodarījumi tiek atklāti ļoti bieži,” stāsta pašvaldības policijas priekšnieks.

No šī gada sākuma līdz 1. jūlijam Talsu novada pašvaldības policijā no iedzīvotājiem un juridiskām personām reģistrētas 227 sūdzības, uzsāktas 111 administratīvās lietvedības, savukārt par izdarītiem administratīviem pārkāpumiem ceļu satiksmē pašvaldības policija sastādījusi 109 administratīvo pārkāpumu lēmumus. Elektroniskajā notikumu žurnālā reģistrētas 888 informācijas, bet kopumā saņemti 2172 telefona zvani, kas vidēji dienā ir gandrīz 12 sarunas.

„Viennozīmīgi darba kapacitāte kļuvusi daudz lielāka, jo līdz ar reformu Talsu novads ieguvis vairāk nekā 90 kilometrus garu jūras robežu, nākuši klāt četri pagasti. Papildu ikdienas pienākumiem pašvaldības policijas darbinieki sadarbībā ar Valsts vides dienesta inspektoriem veic reidus piekrastes kāpu zonās un seko, lai kāpu joslu neizbraukātu ar transportlīdzekļiem un lai atpūtas cienītāji tur nekurinātu ugunskurus un neceltu teltis,” turpina M. Grīnvalds.

Jautājot par nākotnes plāniem, pašvaldības policijas priekšnieks atbild: „Šobrīd informāciju par Talsu novadā notiekošo pašvaldības policija saņem pa diennakts dežūrtālruni, bet nākotnē ir iecere izveidot vienoto bezmaksas atbalsta tālruni, kas būtu izmantojams, ja dzīvesvietā, pagastā vai pilsētā nepieciešams saimniecisks risinājums vai operatīva reaģēšana un pašvaldības policijas palīdzība. Tāpat tuvākā budžeta plānos ir viena dienesta autotransporta atjaunošana – mums kopumā ir piecas transporta vienības, taču viena ir vairāk nekā desmit gadus veca, ko nepieciešams nomainīt pret jaunu. Visas automašīnas ir operatīvie transportlīdzekļi, kas atbilst normatīvo aktu prasībām, transportlīdzekļi ir aprīkoti ar videoreģistratoriem un GPS sistēmām.”

Talsu novada pašvaldības policija aicina iedzīvotājus līdzdarboties novada drošības un kārtības uzturēšanā, likumpārkāpumu novēršanā un nepieļaušanā, aktīvi komunicējot ar policijas darbiniekiem.

Renāte Freiberga