Laidze
Ebreju kapi

Ebreju kapos Laidzes pagasta Sukturos jau kopš pavasara, kad stiprā vēja dēļ tika izgāzti un nolauzti vairāki koki, sākti teritorijas sakopšanas darbi. Ar Laidzes pagasta pārvaldes darbinieku palīdzību notikuši ne tikai koku zāģēšanas un savākšanas darbi, bet divreiz veikta arī piegulošās teritorijas zāles pļaušana. Lai saglabātu un rūpētos par kapavietu uzturēšanu, pārvaldes vadītāja Marika Grohjacka norāda, ka dažādi uzlabojumi būs nepieciešami arī turpmāk.

Talsu novada pilsētu un pagastu pārvaldes rūpējas par kapsētām, kas atrodas to teritorijā, paredzot gan to uzturēšanu, gan labiekārtošanu. Laidzes pagasta pārvalde apsaimnieko ne tikai Rocežu un Nodenu kapsētas, bet rūpējas arī par ebreju tautas upuru piemiņas vietas saglabāšanu, tādējādi veidojot un uzturot Talsu novada vēsturi: rādot cieņu tiem ļaudīm, kas Talsu pusē kādreiz dzīvojuši un strādājuši.

„Ebreju kapu teritorijai ir sena vēsture. Tā ir ne tikai piemiņas vieta, bet veido arī būtisku kultūrvēstures pētniecības daļu. Ebreju kapsētas teritorijas nesakārtotība, vizuāli nepievilcīgais stāvoklis, ir daudzu līdzcilvēku sāpe jau vairāku gadu garumā. Lai gan kapu teritorijas uzturēšanas un sakopšanas darbi katru gadu ir ikdienišķi, kas pārsvarā saistās ar zāles nopļaušanu, daudzu gadu garumā šeit nav veikti nekādi teritorijas labiekārtošanas darbi. Šobrīd ir novākti pavasara vēja brāzmu rezultātā lūzušie koki un koku zari, bet šis ir tikai sākums un es domāju, ka mums šeit būs darbs vēl citiem gadiem. Lielajā pavasara talkā plānots uzpost arī apbedījumu vietas, attīrot pieminekļus no sārņiem, kas sakrājušies gadu gaitā, uzspodrinot uzrakstus, veicot kapu pieminekļu, apmalīšu un futlāru iztaisnošanu. Veicamie sakopšanas darbi ir saskaņoti Zaļumsaimniecības komisijā un Dabas aizsardzības pārvaldē, jo kapsēta atrodas dabas parkā Talsu pauguraine. Tāpat liels sapnis ir žoga uzlikšana, kas nodalītu kapsētas teritoriju no pārējās Sukturu meža teritorijas, kā arī, piesaistot jomas speciālistus, tiek lemts par piemiņas vietas informatīvās zīmes plāksnītes uzstādīšanu,” stāsta Laidzes pagasta pārvaldes vadītāja Marika Grohjacka.

Pārvaldes vadītāja uzsvēra, ka kapu teritorijā nereti tiek izmesti dažādi sadzīves atkritumi, tostarp nolietotas auto riepas, būvgruži, kā arī dažādi rūpnieciskie un bioloģiskie atkritumi, pārvēršot apkārtni par izgāztuvi. Lai nepieļautu līdzīgus pārkāpumus un cīnītos ar šādu negodprātīgu rīcību, nākotnē tiks uzstādītas videonovērošanas kameras, kuras fiksēs notiekošo kapu teritorijā.