Novadā

Lai gan valsts budžetu 2023. gadam Saeimā plānots iesniegt februārī, Talsu novada pašvaldībā budžeta sarunas ar iestādēm, struktūrvienībām un centrālo administrāciju sāksies 16. janvārī.  Talsu novada pašvaldības Finanšu un grāmatvedības nodaļas vadītāja Agnese Veckāgane prognozē, ka Talsu novada 2023. gada budžets būs gana saspringts un lielākā daļa līdzekļu tiks veltīti pamatvajadzību nodrošināšanai.

2023. gads Latvijā iesācies ar pagaidu tehnisko valsts budžetu, jo vēl nav apstiprināts gadskārtējais valsts budžeta likums. Tas gan neaizliedz pašvaldībām apstiprināt savus budžetus arī pirms valsts budžeta apstiprināšanas, pēc valsts budžeta pieņemšanas tajos veicot grozījumus, kas saistīti ar mērķdotāciju un dotāciju finansējuma precīzu sadali, pašvaldību iemaksām un dotācijām no pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fonda, iedzīvotāju ienākumu nodokļa prognozēm.

2023. janvārī Talsu novada pašvaldībā tiks sāktas budžeta sarunas ar iestādēm, struktūrvienībām un centrālās administrācijas nodaļām. A. Veckāgane informē, ka jūtams pamata izdevumu pieaugums, kas saistīts ne tikai ar izmaiņām valstī, bet arī ar pasaulē notiekošajiem procesiem.

Viena no šī gada prioritātēm būs to darbu un neatbilstību novēršana, kas konstatētas dažādu valsts institūciju un iestāžu atzinumos un aktos.

Lielāku izdevuma daļu šajā gadā prasīs pašvaldības darbinieku atalgojums, kas bija jāpalielina, lai pakāpeniski izpildītu izmaiņas, kas attiecas uz atlīdzības noteikšanu valsts un pašvaldības iestāžu darbiniekiem, tai skaitā izmaiņām Ministru kabineta noteikumos nr. 262 „Valsts un pašvaldību institūciju amatu katalogs, amatu klasifikācijas un amatu apraksta izstrādāšanas kārtība”. Papildu korekcijas ievieš arī minimālās darba algas pieaugums, ikdienas uzturēšanas un komunālo izdevumu sadārdzināšanās, pieaugums gaidāms izdevumu sadaļā, kas attiecas uz aizņēmumu procentu segšanu. Tāpat pamata budžetā jāparedz nepieciešamais finansējums jau iesākto projektu īstenošanai.

Kamēr nav apstiprināts šī gada pašvaldības budžets, pašvaldība finansējumu drīkst izlietot izdevumiem, bez kā nav iespējama pašvaldības funkcionēšana, piemēram, komunālo un iestāžu uzturēšanas pakalpojumu apmaksai saskaņā ar jau noslēgtajiem līgumiem.