Sabiedrības līdzdalība

Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) reģistrējusi parakstu vākšanai precizēto Satversmes grozījumu projektu, kas paredz Valsts prezidenta ievēlēšanu tiešās vēlēšanās. Parakstu vākšanu rosinājusi partija „Saskaņa”.

„Saskaņa” jūnija sākumā iesniedza CVK likumprojektu par visas tautas vēlētu prezidentu, lai sāktu parakstu vākšanu par ieceres nodošanu tautas nobalsošanai. Jūlijā CVK konstatēja nepilnības sagatavotajā likumprojektā un līdz augustam partijai deva laiku trūkumu novēršanai. Tagad tas ir izdarīts un iniciatīva reģistrēta, lai varētu sākt parakstu vākšanu referenduma ierosināšanai.

Latvijas pilsoņiem būs iespēja parakstīties par Satversmes grozījumu ierosināšanu 12 mēnešus – no šī gada 4. augusta līdz 2024. gada 3. augustam.

Tiesības piedalīties parakstu vākšanā ir Latvijas pilsoņiem no 18 gadu vecuma. Parakstīties par CVK reģistrētām iniciatīvām vēlētāji var elektroniski Vienotajā valsts un pašvaldību pakalpojumu portālā www.latvija.lv, izmantojot e-pakalpojumu „Parakstīšanās par vēlētāju iniciatīvām”,  vai apliecinot parakstu pie zvērināta notāra, dzīvesvietas deklarēšanas vietā pašvaldībā, bāriņtiesā, kura veic notariālas darbības, vai novadā pie pagasta vai pilsētas pārvaldes vadītāja. Parakstīties par iniciatīvām iespējams arī ārvalstīs Latvijas Republikas diplomātiskajās un konsulārajās pārstāvniecībās pie konsulārajām amatpersonām, kuras ir tiesīgas veikt notariālās funkcijas.

Par paraksta apliecināšanu pašvaldībā pie pilsētu un pagastu pārvalžu vadītājiem un speciālistiem, dzīvesvietas deklarētājiem, kā arī parakstīšanās portālā www.latvija.lv vēlētājiem Talsu novadā ir bez maksas. Bāriņtiesai ir savs cenrādis. Informācija par pašvaldības vākšanas parakstu vietām, darba laiku un maksu par parakstu apliecināšanu ir publicēta CVK tīmekļvietnē. ​

Lai likumprojekts tiktu iesniegts Saeimā, tas jāparaksta vienai desmitajai daļai balsstiesīgo pilsoņu.

Vairāk informācijas par parakstu vākšanas kārtību un iesniegto Satversmes grozījumu projektu var atrast šeit.