Novadā

Pilsētu un pagastu pārvaldes ir gan dažādu saimniecisko un attīstības jautājumu risinātājas, gan arī tuvākais punkts, kur iedzīvotājiem saņemt pašvaldības pakalpojumus. Līdz šim Talsu novadā ir 13 pilsētu un pagastu pārvaldes un to apvienības, bet 15. maijā Talsu novada pašvaldības domes pieņemtais lēmums paredz septiņu pārvalžu un pārvalžu apvienību izveidi (modelis 6+1, kur atsevišķi izdalīts novada centrs: Talsu pilsētas pārvalde).

Jaunās pilsētu un pagastu apvienību pārvaldes darbu uzsāks 1. septembrī

25. jūlija Talsu novada pašvaldības domes sēdē tika skatīts lēmumprojekts par Talsu novada pilsētu un pagasta pārvalžu reorganizāciju un amatu katalogu apstiprināšanu, kas, deviņiem deputātiem balsojot „par, diviem „pret, trim atturoties un vienam nepiedaloties balsojumā, tika atbalstīts.

Deputātu vairākums vienojies sākt pārvalžu reorganizāciju saskaņā ar izveidotajām Talsu novada pilsētu un pagastu apvienībām. Lēmumprojektā uzdots līdzšinējiem pārvalžu vadītājiem veikt pasākumus, lai pabeigtu reorganizāciju līdz šī gada 1. septembrim (pirmā diena, kurā jāuzsāk darboties apstiprinātajām Talsu novada pilsētu un pagasta pārvalžu apvienībām).  

Pilsētu un pagastu pārvalžu apvienību vadītāji izvēlēti, ņemot vērā Valsts kancelejas izstrādātās vadlīnijas par nodarbināto skaita samazināšanu, veicot reorganizāciju (darba izpildes rezultātu un kvalifikācijas izvērtējumu), kā arī vadības kompetenču izvērtēšanu. Jauno apvienību nosaukumi veidoti, tajos iekļaujot apvienībā ietilpstošās pilsētas vai pilsētu nosaukumus vai pēc iedzīvotāju skaita lielākā pagasta nosaukumu.

Kādas būs izmaiņas, jaunās pilsētu un pagastu apvienību pārvaldes?

  • Ģibuļu apvienības pagasta pārvaldes (apsaimniekojamā teritorija: Ģibuļu pagasts un Valdgales pagasts) vadītājas amatam tika virzīta līdzšinējā Ģibuļu pagasta pārvaldes vadītāja Baiba Barone-Vanaga. Viņa amatā apstiprināta ar 13 deputātu atbalstu. Abos pagastos darbinieku pilno amata slodžu samazinājums paredzēts par 23,1%.
  • Valdemārpils apvienības pārvaldes (apsaimniekojamā teritorija: Valdemārpils pilsēta un Ārlavas, Īves, Laidzes, Lubes un Vandzenes pagasts) vadītājas amatā iecelta Marika Grohjacka, kura pašlaik pilda Laidzes un Vandzenes pagasta apvienības pārvaldes vadītājas pienākumus. M. Grohjackas kandidatūra apstiprināta ar 15 deputātu atbalstu. Valdemārpils pilsētas, Īves, Lubes Ārlavas, Laidzes un Vandzenes pagastā darbinieku pilno amata slodžu samazinājums paredzēts par 14,4%
  • Ar 15 deputātu atbalstu Sabiles un Stendes apvienības pārvaldes (apsaimniekojamā teritorija: Sabiles un Stendes pilsēta, Abavas, Lībagu, Strazdes un Virbu pagasts) vadītāja amata pienākumus uzticēts pildīt līdzšinējam Lībagu pagasta un Strazdes pagasta apvienības pārvaldes vadītājam Ģirtam Kalnbirzem. Šajās pilsētās un pagastos pilno amata slodžu samazinājums paredzēts par 23,2%.
  • Laucienes apvienības pārvaldes (apsaimniekojamā teritorija: Balgales, Ķūļciema, Laucienes un Mērsraga pagasts) un Rojas apvienības pārvaldes (apsaimniekojamā teritorija: Rojas un Kolkas pagasts) vadītāja amatiem attiecīgi tika virzīti Juris Upmalis un Egils Alsbergs, taču pirms domes sēdes abi savas kandidatūras atsauca. Par jaunu kandidātu virzīšanu tiks lemts tuvākajā laikā. Reorganizācijas rezultātā Mērsraga, Balgales, Ķūļciema un Laucienes pagastā darbinieku pilno amata slodžu samazinājums paredzēts par 12,5%, savukārt, Kolkas un Rojas pagastā par 25%.
  • Dundagas pagasta pārvaldes apsaimniekojamā teritorija paliks nemainīga un šajā amatā darbu turpinās tās līdzšinējais vadītājs Andris Kojro. Šajā pārvaldē pēc reorganizācijas par 22,4% tiks samazinātas pilnās amatu slodzes.

Kādēļ pārmaiņas nepieciešamas?

Reorganizācija notiek saskaņā ar Talsu novada pašvaldības domes 2024. gada 21. februāra lēmumu par Talsu novada pašvaldības rīcības plāna apstiprināšanu. Plāns paredz esošo struktūrvienību pārskatīšanu un nosaka nepieciešamību izvērtēt iespējas pakāpeniski samazināt amata vietu skaitu līdz 25%, kā arī rast iespēju līdz 25% samazināt kopējo algu fondu.

Reorganizācijas mērķis – kopumā pārskatīt attiecīgās apvienības pārvaldes darba organizāciju, izvērtējot gan tehnisko, gan cilvēkresursu nodrošinājumu ne tikai pašā pārvaldes vai apvienības administrācijā, bet arī šajās teritorijās esošajās iestādēs un struktūrvienībās. Pilsētu un pagastu apvienību pārvalžu reorganizācija ir veids kā īstenot būtiskus neatliekamus saimnieciskus, organizatoriskus, tehnoloģiskus un līdzīga rakstura pasākumus, lai būtiski samazinātu finanšu izdevumus.