Novadā

Katru pavasari Latvijas piekrastē, tostarp arī Talsu novadā sastopami roņi un to mazuļi. Šādās situācijās tie ir ļoti neaizsargāti un pakļauti dažādiem riskiem, no kuriem būtiskākais – dzīvniekus traucē un sakož savā vaļā palaisti suņi. Tādējādi, pamanot jūras krastā ronēnus, aicinām iedzīvotājus saudzēt pelēko roņu mazuļus no suņu uzbrukumiem, kā arī ievērot citus drošības pasākumus, lai nenodarītu pāri sev un ronēniem.

Aicinām iedzīvotājus, pastaigājoties pa pludmali, suņus turēt pavadā un nekāda gadījumā nepieļaut to uzbrukumu roņiem.

Atgādinām, ka suņu atrašanos pludmalē bez pavadas ierobežo vairāki normatīvie akti, tostarp Ministru kabineta 04.04.2006. noteikumu Nr. 266 „Labturības prasības mājas (istabas) dzīvnieku turēšanai, tirdzniecībai un demonstrēšanai publiskās izstādēs, kā arī suņa apmācībai” 12., 13. un 14. pants, kā arī Ministru kabineta 10.01.2012. noteikumu Nr. 38 „Peldvietas izveidošanas un uzturēšanas kārtība” 13. pants.

Papildus jau minētajam Dzīvnieku aizsardzības likuma 5. panta 2. daļa nosaka, ka mājdzīvnieka īpašniekam ir pienākums nodrošināt, lai dzīvnieks netraucētu un neapdraudētu cilvēkus vai citus dzīvniekus.

• Ja piekrastē sastapti ronēni, nevajag tiem tuvoties un traucēt, lai neradītu tiem lieku stresu. Stresa situācijā tie var būt agresīvi.
  • Atrastos ronēnus pašiem iedzīvotajiem glābt nav atļauts, lai neapdraudētu savu un dzīvnieka drošību un veselību.

Konstatējot Talsu novada piekrastē bīstami savainotu roni, aicinām sazināties ar Dabas aizsardzības pārvaldes speciālistu pa tālruni +371 29461880.

Informāciju par roņiem var nodot arī Talsu novada pašvaldības policijai, zvanot uz diennakts dežūrtālruni: +371 26132701.

Plašāks skaidrojums par roņu mazuļiem un to, kā rīkoties, sastopot pludmalē roni, pieejama Dabas aizsardzības pārvaldes tīmekļvietnes www.daba.gov.lv sadaļā Roņi liedagā – kā rīkoties.