Talsu novada pašvaldība jau informējusi, ka šogad plānota Kultūras un sporta attīstības nodaļas (KSAN), kas līdz šim pildījusi atsevišķus ar kultūras, sporta un tūrisma jomām saistītus uzdevumus novadā, reorganizācija. Talsu novada pašvaldības domes sēdē nolemts pārmaiņu procesu sākt 11. septembrī, bet noslēgt – novembrī.
Reorganizācijas mērķis ir saistīts ar Kultūras centru likumu un vēlmi uzlabot kultūras, sporta un tūrisma jomās iesaistīto institūciju darba efektivitāti, tai skaitā arī mazināt administratīvo slogu.
Strukturālās izmaiņas paredz KSAN Kultūras daļu iekļaut Talsu Tautas nama pakļautībā, izveidojot Metodisko nodaļu, Sporta daļu – Talsu pilsētas pārvaldē, savukārt Tūrisma informācijas daļu pārveidot par atsevišķu Tūrisma nodaļu Centrālajā pārvaldē.
Kultūras centru likums nosaka,
ka līdz gada beigām pašvaldībai vismaz vienam esošam kultūras centram jānosaka metodiskā kultūras centra statuss. Tas paredz papildus ierastajām kultūras iestāžu funkcijām veikt arī citas: nodrošināt informācijas un pieredzes apmaiņu starp pašvaldības kultūras institūcijām; sniegt tām konsultatīvu un metodisku palīdzību, koordinēt un popularizēt to darbu; nodrošināt pašvaldības attīstības plānošanas dokumentos paredzēto uzdevumu pildīšanu un organizēt pasākumus, festivālus, izstādes, kā arī citas publiskas novada, nacionāla vai starptautiska līmeņa aktivitātes.
Talsu novada pašvaldības domes priekšsēdētājas vietnieks Aldis Pinkens uzsver, ka, salīdzinot KSAN un novada lielākās kultūras iestādes – Talsu Tautas nama – nolikumus un faktisko darbību, secināts, ka daļa no funkcijām un uzdevumiem sakrīt. „Tā kā nodaļa pēc būtības nav kultūras satura radītāja, bet gan vairāk administratīva darba veicēja, tad ir pašsaprotami, ka šo metodisko darbu Talsu novadā veic tieši Talsu Tautas nams,” paskaidroja A. Pinkens.
Talsu Tautas namā paredzēts izveidot Metodisko daļu. Tajā turpināt darbu piedāvās līdzšinējiem KSAN Kultūras daļas darbiniekiem, kuru atbildībā, tāpat kā līdz šim, būtu noteikta metodiskā atbalsta institūcijas uzdevumu un funkciju izpilde kultūras jomā, kā arī citi ar novada kultūras dzīvi saistīti kopīgi organizējami jautājumi, piemēram, Dziesmu svētku procesa nodrošināšana
„Lai arī KSAN nolikumā minēts, ka tā veic novada kultūras iestāžu pārraudzību, faktiski tas nenotiek un, ņemot vērā valsts pārvaldē noteiktos institucionālās uzbūves un padotības principus, tas nemaz nevar notikt. Metodisku atbalstu sniedzošai institūcijai ir vienkārši jāsadarbojas un jāpalīdz iesaistītajiem un to vislabāk varētu veikt tieši kultūras iestādes. Valsts pārvaldei ir pienākums organizēt darbu pēc iespējas efektīvi, pastāvīgi pārbaudot savu institucionālo sistēmu, ja nepieciešams, pilnveidot to, izvērtējot arī funkciju apjomu, nepieciešamību un koncentrācijas pakāpi,” uzsvēra A. Pinkens. Lēmumprojekts paredz Talsu Tautas namam noteikt metodiskā kultūras centra statusu no 1. novembra ar nosaukumu Talsu Kultūras centrs. Talsu Tautas nama direktore Dace Obodovska nosaukuma maiņu skaidro, ka Talsu Tautas nams vēsturiski celts kā sadraudzīgais pilsētas nams, tādēļ arī pieņemts lēmums nosaukumā neiekļaut novada vārdu.
Savukārt KSAN Sporta daļas tālāko darbu
deputātu vairākums saredz Talsu pilsētas pārvaldes sastāvā. Patlaban KSAN Sporta daļas funkcijas veic divi darbinieki: viens no tiem ir daļas vadītājs, kura pienākumos šobrīd ir pārraudzīt un metodiski vadīt pašvaldības sporta nozari, savukārt otrs ir atbildīgs par sporta būvju un infrastruktūras uzturēšanu, apsaimniekošanu un attīstību Talsu pilsētā.
A. Pinkens aicina šo jautājumu dalīt divās daļās: sporta infrastruktūra un sporta notikumi. „Sporta infrastruktūras uzturēšana skar saimnieciskus jautājumus un nav jābūt sportistam, lai tos veiktu. Savukārt sporta daļas vadītāja līdzšinējais darbs lielākoties attiecas tieši uz Talsu pilsētu. Citās novada administratīvajās teritorijās šādi sporta dzīves vadītāji jau ir iekļauti attiecīgās pārvaldes sastāvā,” sacīja A. Pinkens.
Lai radītu uzrāvienu tūrisma jomā,
tiks izveidota atsevišķa Tūrisma nodaļa, kas nu jau pastāvīgi būtu atbildīga par tūrisma nozares attīstību Talsu novadā. „Šī joma administratīvajā izpratnē ir visvairāk sakārtota, ir arī spēkā Talsu novada tūrisma plāns 2022.-2025. gadam, atšķirībā no pārējām divām jomām, kur politikas jeb attīstības plānošanas dokumenta nav Tūrisma daļai šobrīd ir arī nepieciešamie resursi, kas ļauj veidot atsevišķu nodaļu ar tālejošu mērķi – nodrošināt plānā noteiktā vīzijas „Talsu novads ir pārsteidzošs tūrisma galamērķis, kurā gada garumā bezrūpīga atpūta dabas diženumā savijas ar tradicionālās un laikmetīgās kultūras rosību, kultūrvēsturisko un lībiešu krasta mantojumu” realizāciju. Nepieciešams grūdiens un, iespējams, netālā nākotnē šī nodaļa varētu pārvērsties jau par atsevišķu iestādi vai aģentūru,” bilda domes priekšsēdētājas vietnieks.
Reorganizāciju plānots sākt 11. septembrī,
līdz 30. septembrim iestāžu vadītājiem jāinformē darbinieki par plānotajām izmaiņām, kā arī jāsagatavo un jāveic izmaiņas struktūrvienību darbinieku amatu aprakstos un jāapstiprina struktūrvienību nolikumi. Līdz 2. oktobrim Centrālās pārvaldes Personāla vadības nodaļai jāiesniedz Talsu novada pašvaldības domei apstiprināšanai nepieciešamie grozījumi Talsu novada pašvaldības amatpersonu un darbinieku atlīdzības nolikumā, kas saistīti ar izmaiņām amatu katalogā. Savukārt līdz 2. novembrim Centrālās pārvaldes Finanšu un grāmatvedības nodaļai jāsagatavo grozījumi budžetā, iekļaujot KSAN kultūras jomas uzskaites dimensijas Talsu Tautas nama budžetā un KSAN sporta jomas uzskaites dimensiju – Talsu pilsētas pārvaldes budžetā, bet KSAN uzskaites dimensiju KSAN Tūrisma informācijas daļa – Centrālās pārvaldes budžetā.