Vide
Pejūras projekts

Līdz šī gada beigām SIA „Atkritumu apsaimniekošanas sabiedrība „Piejūra”” tiks ieguldīti  astoņi miljoni eiro, lai ierīkotu bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes iekārtas, kas izmanto anaerobo pārstrādes metodi. Šī projekta realizācija uzņēmuma attīstību iezīmē līdz pat 2040. gadam, ļaujot būt drošiem par tā būtisko nozīmi reģiona atkritumu apsaimniekošanas politikā.

SIA „Atkritumu apsaimniekošanas sabiedrība „Piejūra”” piesaistījusi Eiropas Reģionālā attīstības fonda projekta finansējumu, lai uzstādītu bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes iekārtas. Tā uzņēmums spēs nodrošināt Eiropas Komisijas direktīvu, kas līdz 2023. gada 31. decembrim paredz ieviest obligātu bioloģiski noārdāmo atkritumu dalītu vākšanu.

Būvdarbi uzņēmuma teritorijā jau sākušies, un SIA „Atkritumu apsaimniekošanas sabiedrība „Piejūra”” valdes loceklis Ēriks Zaporožecs pauž gandarījumu par paveikto: līdz projekta realizācijas sākumam pagājuši divi ar pusi gadu, kuru laikā uzņēmums rūpīgi gatavojies investīciju piesaistei.

„Šis ir apliecinājums, ka šo laiku uzņēmumā neesmu pavadījis veltīgi. Sākot darbu, redzot uzņēmuma slikto situāciju, priecājos, ka mana iezīmētā perspektīva pieciem gadiem ir piepildījusies. To esmu panācis ne tikai es, bet mūsu uzņēmuma komanda. Esam mērķtiecīgi strādājuši pie šī projekta izstrādes un finansējuma piesaistes,” sacīja Ē. Zaporožecs.

Ministru kabineta noteikumi „Atkritumu dalītās savākšanas, sagatavošanas atkārtotai izmantošanai, pārstrādes un materiālu reģenerācijas noteikumi” paredz, ka līdz 2023. gada 31. decembrim pašvaldībām sadarbībā ar atkritumu apsaimniekotāju jāizveido dalītās savākšanas sistēma bioloģiskajiem atkritumiem, nodrošinot nepieciešamo pārstrādes jaudu. To, ka šāda direktīva stāsies spēkā, uzņēmuma vadība jau zinājusi un tai nopietni gatavojusies, ievācot nepieciešamos statistikas datus, izvērtējot, kādas iekārtas un tehnoloģijas nepieciešams ieviest.

Lai nodrošinātu Eiropas Komisijas direktīvas izpildi, SIA „Atkritumu apsaimniekošanas sabiedrība „Piejūra”” iesniedza projekta pieteikumu  Eiropas Reģionālā attīstības fonda darbības programmā „Izaugsme un nodarbinātība”, lai īstenotu projektu „Tādu bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes iekārtu izveide poligonā „Janvāri”, kas izmanto anaerobo pārstrādes metodi”.

Projekta mērķis ir attīstīt bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādi, veicināt atkritumu vairākkārtēju izmantošanu atkritumu apsaimniekošanas reģionā. Tā samazināsies apglabāto atkritumu apjoms, palielināsies atkritumu pārstrādes īpatsvars gan atkritumu apsaimniekošanas reģionā, gan valstī, kā arī tiks nodrošināta atkritumos esošo resursu atgriešana tautsaimniecības apritē.

Poligonā „Janvāri” tiks ierīkotas bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes iekārtas ar pārstrādes neto jaudu 16,5 tūkstoši tonnu gadā un tiks iegādāts iekārtu ekspluatācijai nepieciešamais papildu aprīkojums. Iekārtā tiks pārstrādāta bioloģiski noārdāmo atkritumu plūsma un procesā radusies biogāze tiks izmantota kā kurināmais koģenerācijas stacijai, siltumenerģijas un elektrības ražošanai, lai nodrošinātu tehnoloģisko procesu poligonā. Koģenerācijas stacija tiks iegādāta līdztekus šī projekta īstenošanai.

„Man izdevās pārliecināt uzņēmuma kapitāldaļu turētājus, ka šis ir svarīgs lēmums visam reģionam, tā iedzīvotājiem, arī uzņēmuma ilgmūžībai. Esam ieguvuši reģionālās nozīmes statusu, un šis ir stratēģisks punkts, lai pierādītu, ka šis poligons ir ar turpmākās attīstības iespējām. Nākamajā plānošanas periodā mainīsim šķirošanas tehnoloģijas: tas iezīmē mūsu uzņēmuma darbu reģionā līdz 2040. gadam.

Ja šis projekts netiktu īstenots, mums būtu divas alternatīvas: šos atkritumus pārstrādei vest uz Rīgu vai Liepāju, kas atspoguļotos augstos atkritumu apsaimniekošanas tarifos,” pastāstīja valdes loceklis. Viņš uzsvēra, ka uzņēmums 2019. gadā sācis aktīvu darbu sabiedrības izglītošanā par atkritumu apsaimniekošanu, tai skaitā par pareizu atkritumu šķirošanu, kas līdz tam nebija veikts.

Izmaiņas atkritumu apsaimniekošanā skars arī ikvienu Latvijas iedzīvotāju. No 2024. gada likums paredz ieviest iekšējo dalīto atkritumu vākšanu bioloģiskajiem atkritumiem: pārtikas un „zaļajiem” atkritumiem. No nākamā gada daudzdzīvokļu dzīvojamajām mājām šī prasība būs obligāta, bet privātmājām būs jāreģistrē īpaši ierīkota kompostēšanas vieta.

Patlaban uzņēmums piedāvā sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem, pārtikas veikaliem un daudzdzīvokļu dzīvojamajām mājām iesaistīties pilotprojektā bioloģiski noārdāmu pārtikas atkritumu dalītājā savākšanā. Interesentiem tiek piedāvāti specializētie konteineri, kur drīkst ievietot virtuves atkritumus, grieztus ziedus un istabas augus. Pavasara un vasaras periodā šie konteineri tiek izvesti divas reizes nedēļā, pārējā laikā: reizi nedēļā (izvešanas maksa ir 24,08 eiro kubikmetrā (ar PVN)).

Projekta „Tādu bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes iekārtu izveide poligonā „Janvāri”, kas izmanto anaerobo pārstrādes metodi” kopējās izmaksas ir 8 601 224,50 eiro (ar PVN) apmērā. ERAF fonda līdzfinansējums paredzēts līdz 85%, tas ir, līdz 5 702  183 eiro. Savukārt pārējais finansējums jānodrošina SIA „Atkritumu apsaimniekošanas sabiedrība „Piejūra””. Talsu novada dome atbalstījusi nepieciešamā galvojuma sniegšanu uzņēmumam aizņēmuma saistības nodrošināšanai atbilstoši Talsu novada pašvaldībai piederošajam daļu skaitam.

 

Pejūras projekts
Pejūras projekts