Ģibuļi

SIA „Talsu ūdens” 2022. gada 23. maijā parakstīja līgumu ar Centrālo finanšu un līgumu aģentūru (turpmāk – CFLA) par projekta Nr.4.2.2.0/21/A/081 „Saules paneļu sistēmas uzstādīšana Talsu notekūdeņu attīrīšanas iekārtās (NAI), Ģibuļu pagasts, Talsu novads un ūdens atdzelžošanas stacijā Daģu iela 3, Talsi pašpatēriņa elektroenerģijas ražošanai (turpmāk – Projekts) realizāciju.

Projekta mērķis ir samazināt primārās enerģijas patēriņu, veicot ieguldījumus SIA „Talsu ūdens” infrastruktūrā, atbilstoši Talsu novada pašvaldības Talsu novada Attīstības programmai 2014.-2020. gadam.

Projekta ietvaros plānots izveidot saules paneļu sistēmas pašpatēriņa elektroenerģijas ražošanai:

  • 130 kWh saules paneļu stacija Ģibuļu pagastā,
  • 50 kWh saules paneļu stacija UAS Daģi.

SIA „Talsu ūdens” valdes loceklis Igors Kude par lēmumu pieteikties ES fondu finansējumam saules paneļu stacijas izbūvē stāsta: „Saules paneļu uzstādīšana un saules enerģijas iekļaušana uzņēmuma darbībā noteikti ir solis nākotnē – viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc uzņēmumā tika nolemts īstenot projektu par saules paneļu uzstādīšanu, ir iespēja samazināt un optimizēt izdevumus par elektroenerģiju. Ņemot vērā 2021. gada straujo elektroenerģijas cenu kāpumu – līdz pat 90% elektroenerģijas cenas pieaugumu, salīdzinot ar to pašu periodu 2020. gadā – tika pieņemts lēmums 2021. gada decembrī iesniegt Projekta pieteikumu. Izvēloties piemērotu saules paneļu risinājumu, iespējams panākt ievērojamu elektroenerģijas izmaksu samazinājumu. Saules paneļi būs tālredzīgs ieguldījums, lai padarītu uzņēmumu neatkarīgāku no kopējā elektrotīkla un tā cenu svārstībām.”

Projekta gatavības stadija:

  • Sagatavotas priekšizpētes par elektrostaciju jaudu, novietojumu un izmaksu aprēķins.
  • Saņemta atļauja no Ekonomikas Ministrijas par saules staciju izbūvi pašpatēriņa nodrošināšanai Talsu NAI un UAS Daģi.
  • Saņemti tehniskie noteikumi no AS Sadales tīkls par elektrostaciju izveidi un pieslēgšanu elektroenerģijas sadales tīklam.
  • Veikta cenu aptauja par saules staciju projektēšanu un noslēgts līgums par projektēšanu ar SIA AJ POWER, paredzamais būvprojektu (pilnās versijas) izstrādes termiņš – 20.03.2022; izstrādāti būvprojekti.
  • Izsludināts iepirkums (TU 2022/14/ERAF).

No atjaunojamiem energoresursiem ražotā papildjauda sākot no 2023. gada plānota – 0,18 MW. Aprēķinātais siltumnīcefekta gāzu samazinājums gadā – 17,941 COekvivalenta tonnas. Projekta kopējās izmaksas plānotas 182 391,66 bez PVN, plānotais ERAF atbalsts 155 032,91 EUR. Projekta plānotais realizācijas laiks: 12 mēneši.

Projekts tiek realizēts 08.03.2016. Ministru kabineta noteikumu Nr.152 „Darbības programmas „Izaugsme un nodarbinātība” 4.2.2. specifiskā atbalsta mērķa „Atbilstoši pašvaldības integrētajām attīstības programmām sekmēt energoefektivitātes paaugstināšanu un atjaunojamo energoresursu izmantošanu pašvaldību ēkās” un 13.1.3. specifiskā atbalsta mērķa „Atveseļošanas pasākumi vides un reģionālās attīstības jomā” 13.1.3.1. pasākuma „Energoefektivitātes paaugstināšana pašvaldību infrastruktūrā ekonomiskās situācijas uzlabošanai” īstenošanas noteikumi” ietvaros

Projekta administratīvās, finanšu un tehniskās vadības uzraudzību nodrošina Centrālā finanšu un līgumu aģentūra.