Talsu novada Sociālais dienests atgādina, ka Talsu novadā deklarētie iedzīvotāji, kuri nonākuši sarežģītā materiālā situācijā, var vērsties pēc mājokļa pabalsta īres, apsaimniekošanas maksas un citu komunālo maksājumu segšanai. Šādu atbalstu var saņemt arī mājsaimniecības, kam nav noteikts trūcīgās vai maznodrošinātās mājsaimniecības statuss.
Kādas mājsaimniecības var pretendēt uz mājokļa pabalstu?
- Mājsaimniecības ar vienu nekustamo īpašumu vai tā daļu, kur dzīvesvietu deklarējis un dzīvo iesniedzējs un pārējās personas.
- Mājsaimniecības, kas īrē vai uz cita tiesiska pamata lieto mājokli un ir deklarētas Talsu novadā.
- Mājsaimniecības, kam iesnieguma vai deklarācijas iesniegšanas brīdī kopējie uzkrājumi nepārsniedz 272 eiro.
- Mājsaimniecības, kam pieder ne vairāk kā viena automašīna (ja ģimenē ir bērni, tad ne vairāk kā divi transportlīdzekļi ar motoru).
- Mājsaimniecības, kas nepārkāpj citus Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā un Ministru kabineta noteikumos Nr. 809 noteiktos ierobežojumus.
Kādus izdevumus ņem vērā, aprēķinot mājokļa pabalstu?
Par īri; apsaimniekošanu; apkuri; auksto un karsto ūdeni; elektroenerģiju; dabasgāzi; kanalizāciju vai asenizāciju; sadzīves atkritumiem; telekomunikāciju pakalpojumiem un internetu; par ūdens skaitītāju uzstādīšanu un verifikāciju.
Visām šīm izdevumu pozīcijām ir noteikti maksimāli pieļaujamie normatīvi, ko paredz Ministru kabineta 2020. gada 17. decembra noteikumu Nr. 809 3. pielikums.
Kāds ir mājokļa pabalsta apmērs?
Mājokļa pabalsta apmēru aprēķina kā starpību starp garantētā minimālā ienākuma (GMI) sliekšņu summu mājsaimniecībai, faktiskajiem izdevumiem un mājsaimniecības kopējiem ienākumiem, izmantojot Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr. 809 „Noteikumi par mājsaimniecības materiālās situācijas izvērtēšanu un sociālā palīdzības saņemšanu” noteikto formulu un ņemot vērā MK noteikumos noteiktos normatīvus dažādiem komunālajiem maksājumiem.
Piešķirtā atbalsta apjoms būs atkarīgs gan no iesniedzēja materiālā stāvokļa, gan no iepriekš minētajos noteikumos atrunātajiem normatīviem, kas attiecas uz mājokļa platību, īres maksas apmēru, patērēto resursu apjomu attiecībā uz vienu mājsaimniecības locekli un citiem parametriem.
Pabalstu pārskaita apsaimniekotajam vai komunālo pakalpojumu sniedzējiem, vai arī uz iesniedzēja norādīto kredītiestādes maksājumu vai pasta norēķinu sistēmas kontu.
Mājokļa pabalstu mājsaimniecībai piešķir mēnesī, kad saņemts personas iesniegums.
Kā pieteikties mājokļa pabalstam?
Lai saņemtu mājokļa pabalstu, vienai no mājsaimniecības personām jāvēršas Sociālajā dienestā un jāuzrāda personu apliecinošs dokuments un jāiesniedz:
- Personu apliecinošu dokumentu (uzrāda).
- Dokumentus mājokļa pabalsta aprēķināšanai, kas apliecina ar mājokļa lietošanu saistītos esošā mēnešu izdevumus (komunālo maksājumu rēķini, veikto maksājumu kvīts, kurināmā iegādes kvīts u.c.).
- Mājokļa lietošanas tiesību apliecinošu dokumentu (piem., īres līgums).
- Mājsaimniecībā dzīvojošo personu ienākumus apliecinošus dokumentus (konta pārskatus, darba devēja izziņas par darba samaksu u.c.).
- Citus dokumentus, ja tas nepieciešams lēmuma pieņemšanai par sociālās palīdzības piešķiršanu.
Uzmanību!
Lemjot par mājokļa pabalsta piešķiršanu atbilstoši normatīvo aktu prasībām, tiek ņemti vērā dažādi nosacījumi, tai skaitā, vai nav kāds šķērslis, kādēļ persona nevar kvalificēties mājokļa pabalsta saņemšanai, piemēram, tiek vērtēti personas īpašumi un uzkrājumi. Ne vienmēr mājokļa pabalsts sedz pilnu summu par mājokļa īri un komunālajiem pakalpojumiem un daļa maksājuma var būt veicama mājsaimniecībai pašai.
Neskaidrību gadījumā iedzīvotāji aicināti zvanīt pa tālruni +371 29357075 vai +371 63237681. Tāpat Sociālais dienests atgādina, ka iedzīvotājiem ir tiesības pretendēt arī uz citiem sociālajiem pabalstiem un pakalpojumiem.