Novadā

3. februārī 13.00 notiks Talsu novada domes ārkārtas sēde. Tajā tiks skatīts pirmais apvienotā Talsu novada budžeta projekts. Tas šajā gadā paredzēts vairāk nekā 55 miljonu eiro apmērā.

„2022. gada budžeta prioritātes ir iedzīvotāju un vides drošība, projektu un jaunu iniciatīvu īstenošana, kas saistīta ar infrastruktūras uzlabošanu, un pašvaldības darbinieku atlīdzības paaugstināšana. Budžeta veidošana ir bijusi gana sarežģīta, un pie budžeta grozījumiem būs jāatgriežas ne tā kā ierasts vienu vai divas reizes gadā, bet operatīvi reaģējot uz valsts piedāvātajām iespējām un pašvaldības turpmākajām darbībām administratīvās struktūras uzlabošanā,” sacīja Talsu novada domes priekšsēdētāja Sandra Pētersone. Viņa uzsvēra, ka budžeta apstiprināšana ir atbildīgs uzdevums, kur svarīga ir visu Talsu novada domes deputātu vienprātība.

Līdz šim katrā novadā bija savi budžeta plānošanas principi,

turklāt budžeta sastādīšana notika jaunā grāmatvedības programmā, kas daļai pašvaldības struktūrvienību un iestāžu bija papildu pārbaudījums.

Talsu novada pašvaldības finanšu nodaļas vadītāja Agnese Veckāgane gan norāda, ka darbinieki ar jauno budžeta plānošanas kārtību tikuši galā veiksmīgi, tāpat arī ar katru centrālās administrācijas nodaļu, pašvaldības struktūrvienību un iestādi notikušas budžeta sarunas, kur precizēti neskaidrie jautājumi.

Apvienotā Talsu novada 2022. gada budžeta ieņēmumi plānoti 45 468 065 eiro apmērā, kas kopā ar 2021. gada budžeta atlikumu rada iespēju plānot izdevumus 55 260 331 eiro apmērā.

Budžeta izdevumu plānošanas galvenie principi paredzēja iekļaut finansējumu visu iestāžu, pārvalžu un struktūrvienību saimnieciskās darbības nodrošināšanai, komunālo pakalpojumu un apkures izmaksu segšanai, noslēgtajiem uzturēšanas un pakalpojumu līgumiem.

Talsu novada pašvaldības pamatbudžeta ieņēmumus veido nodokļu ieņēmumi – iedzīvotāju ienākuma nodoklis, nekustamā īpašuma nodoklis, nenodokļu ieņēmumi, ieņēmumi no valsts un pašvaldību nodevām, sodiem un sankcijām, pārējie nenodokļu ieņēmumi, ieņēmumi no pašvaldības īpašuma iznomāšanas, pārdošanas, ieņēmumi no budžeta iestāžu sniegtajiem maksas pakalpojumiem un citi pašu ieņēmumi un transferti, ko veido valsts budžeta transferti un valsts mērķdotācijas, kas paredzētas galvenokārt pedagogu darba samaksai, autoceļu uzturēšanai, kā arī dažādu Eiropas Savienības fondu finansēto projektu īstenošanai.

Savukārt izdevumi paredzēti pašvaldības darbības nodrošināšanai, finanšu vadībai un klientu apkalpošanai, sabiedriskajai kārtībai un drošībai, ekonomiskajai darbībai, vides aizsardzībai, teritorijas un mājokļu apsaimniekošanai, veselībai, atpūtai, kultūrai, sportam un reliģijai, izglītībai, sociālajai aizsardzībai.