Drošība

Jau 2021. gada nogalē Talsu novada pašvaldības dome lēma par pašvaldībai piederošā nekustamā īpašuma Rīgas un Miera ielas, Talsos, krustojumā bez maksas nodošanu Iekšlietu ministrijai (IeM), lai tur par Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda līdzekļiem būvētu jaunu ugunsdzēsības depo. Patlaban SIA „CMB” izstrādā būvprojektu, un būvdarbus plānots sākt jau šogad.

Februārī Talsu novada pašvaldības pārstāvji tikās ar SIA „CMB” un pārrunāja iespējamo ēkas novietojumu un tehniskos risinājumus. Talsu novada pašvaldībai ir svarīgi, lai jaunā ēka organiski iekļautos ainavā un esošajā reljefā un cilvēkiem būtu tai ērta piekļūstamība.

Jau 2022. gada pavasarī Talsu novada Būvvaldes ainavu arhitekte ar daiļdārznieci, zaļumsaimniecības speciālisti un ainavu arhitekti Intu Metuzāli, kura gadu gaitā teritorijā iekopusi daudzveidīgu parku, apsekoja teritorijā esošos stādījumus. Pēc tam sagatavots plāns, kur noteiktas zonas ar augstvērtīgo stādījumu grupām, inventarizēti stādījumi, ko varētu pārstādīt, un izskatītas brīvās, būvniecībai iespējamās, zonas.

Mēneša laikā Būvvaldē tiks iesniegts būvprojekts minimālajā sastāvā, kur jau būs precīzi definēts ēkas novietojums, piekļuves risinājumi gājējiem un transportlīdzekļiem, arī stāvlaukuma izbūve. Pašvaldība lūgusi pārdomāt ceļu un laukumu seguma izvēli un pēc iespējas mazāk izmantot asfaltbetona klājumu, lai objekts veiksmīgāk integrētos esošajā vidē.

Talsu novada pašvaldība jau informējusi, ka jaunajā depo ēkā paredzētas telpas ne tikai Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam (VUGD), bet arī Valsts policijai (VP), Imigrācijas centram (VIC), Pilsonības un migrāciju lietu pārvaldei (PMLP) un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam (NMPD).

VUGD Kurzemes reģiona brigādes Talsu daļa Krišjāņa Valdemāra ielā 94 mīt jau kopš 1966. gada. Šajā laikā ēka ir gan tehniski, gan morāli novecojusi, un IeM to bija iekļāvusi pārbūvējamo depo sarakstā. Nepiemērotās telpās ikdienu aizvada arī VP Kurzemes reģiona pārvaldes Talsu iecirknis Akmeņu ielā 5. Kārtības sargu pirmsākumi šajā ēkā meklējami kopš 1987. gada, kad šeit darbu sāka rajona Iekšlietu daļa. Kopš tā laika ēka nav piedzīvojusi nopietnus iekštelpu remontdarbus.

Lai nodrošinātu VUGD Talsu daļai atbilstošas telpas un iedzīvotājiem kompleksu pakalpojumu klāstu, Talsos par publisko finansējumu būvēs jaunu B kategorijas ugunsdzēsības depo. Jaunā depo ēka plānota 1922 kvadrātmetrus (m2) liela.

2020. novembrī valdība atbalstīja strukturālo reformu iekšlietu nozarē, kas Latvijas pilsētās paredz uzbūvēt 43 iekšlietu nozares administratīvos centrus un sešus atsevišķus ugunsdzēsības depo. No Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda līdzekļiem šādus centrus iecerēts uzbūvēt ne tikai Talsos, bet arī Liepājā, Daugavpilī, Madonā, Alūksnē, Līvānos, Salacgrīvā, Tukumā, kā arī, iespējams, Viļānos un Alsungā.