Talsi
att

Šodien, 17. februārī, nozīmīgajā 100. dzimšanas dienā ar Talsu novada pašvaldības un Sociālā dienesta pārstāvju piedalīšanos un laba vēlējumiem tika sveikta Talsu pilsētas iedzīvotāja Erna Emma Spēlmane. Kundze par godu šim īpašajam notikumam bija skaisti saposusies baltā blūzē un dzimšanas dienas rītā sveicējus sagaidīja kopā ar savu meitu un znotu.

Erna Emma dzimusi 1923. gadā, augusi turīga saimnieka trīs bērnu ģimenē. Savās jaunības dienās dzīvojusi Daugavpils pusē, bet Otrā pasaules kara laikā ar ģimeni pārcēlusies uz dzīvi laukos Talsu novadā. Sirmgalve Talsu pilsētu sauc par savām mājām kopš deviņdesmito gadu vidus, taču aktīvākie gadi aizvadīti Valdemārpilī, rūpējoties ne tikai par mājas soli un bērnu – divu meitu – audzināšanu, bet arī ģimenes maciņu piepildīšanu.

Spēlmanes kundzes mūžs nav bijis viegls, jo agri zaudējusi vīru un smagā laikā nācies aizvadīt dzīves labākos gadus. Meita atzīst, ka agrāk viņas māmiņa darījusi tos smagākos darbus, jo visu darba mūžu ir bijusi uzticīga vienai profesijai, strādājot Lubezeres cūku fermā par cūkkopi. Līdztekus milzums laika, enerģijas un darba prasījusi sava piemājas saimniecība, kur allaž talkā nākuši pašas bērni.

Jubilārei gandarījumu un dzīves piepildījumu sagādā trīs mazbērni un četri mazmazbērni. Brīži, kad visi sanāk kopā, ir ļoti svētīgi un, kā stāsta Ernas Emmas kundzes meita, arī šajā svētku reizē pagalmā sabrauks viesi no malu malām, lai pulcētos kopā un piedzīvotu priecīgus mirkļus.

Nodzīvots garš un spilgtiem notikumiem pierakstīts mūžs, taču iegūtais rūdījums un darba mīlestība jubilārei palīdz ikdienā uzturēt možu garu, kustēties saviem spēkiem. Savos cienījamajos gados viņa vēl pērnā gada rudenī mājas pagalmā grābusi lapas, kā arī joprojām teju katru dienu vēlas darboties virtuvē, lai noslaucītu nomazgātos traukus, un cik vien atļauj dzirde un redze, paskatās arī kādu televīzijas raidījumu. Lai gan Ernas Emmas kundze arī ar rokdarbiem savulaik nodarbojusies ļoti aktīvi, kā stāsta meita, šobrīd viņai vienkārši patīk labi paēst – kartupeļi, gaļas ēdieni un saldie krēmi ar ķīseli, lūk, kādai jābūt katras dienas ēdienkartei!

Lai gan pati jubilāre labprātāk laiku pavadīja savā istabā, rūpējoties par svinīgo atmosfēru, abas meitas bija uzklājušas svētku galdu un sagādājušas dzimšanas dienas torti.

Jubilāre skaistajos svētkos tika sveikta ar ziediem, dāvanu un Talsu novada pašvaldības svētku pabalstu nozīmīgās dzīves jubilejās 150 eiro apmērā.

Pašvaldība novada iedzīvotājus sveic un pasniedz naudas balvas, sākot no 80 gadu vecuma, ik pēc pieciem gadiem. 80 un 85 gadu jubilejā 50 eiro apmērā, 90 un 95 gadu jubilejā 75 eiro apmērā. Savukārt 100 gadu jubilejā un katru gadu pēc 100 gadu sasniegšanas tiek izsniegts naudas pabalsts 150 eiro apmērā.

Pēc Iedzīvotāju reģistra datiem Talsu novadā šogad 100. dzimšanas dienu svinēs vēl divas personas (martā un septembrī).

Talsu novada pašvaldība sveic Ernas Emmas kundzi nozīmīgajā jubilejā! Lai vēl ilgi prāta možums un mīļi līdzcilvēki tuvumā!

Renāte Freiberga