Talsi

26. maija Talsu novada domes sēdē deputāti pieņēma lēmumu 9. maija ielu Talsos turpmāk dēvēt par 4. maija ielu.

Talsu novada pašvaldība saņēma vairākus iesniegumus par 9. maija ielas Talsos pārdēvēšanu par Saulespuķu ielu. 28. aprīļa domes sēdē deputātu vairākums atbalstīja 9. maija ielas pārdēvēšanu par Maija ielu, pamatojot to ar iedzīvotāju vēlmi, kuriem šajā ielā ir īpašums, taču normatīvie akti nosaka, ka ielas nosaukuma maiņa jāsaskaņo ar Valsts valodu centru. Saņemtajā Valsts valodu centra atzinumā tika uzsvērts, ka 9. maija ielas pārdēvēšana par Maija ielu neatbilst vietvārdu došanas nosacījumiem un nosaukums netiek saskaņots.

Jautājums atkārtoti tika skatīts Talsu novada domes sēdē 26. maijā, kur deputāti lēma 9. maija ielu pārdēvēt par 4. maija ielu, kas atbilst vietvārdu informācijas noteikumu prasībām. Ar ielas nosaukuma pārdēvēšanu saistīto māju numuru plākšņu nomaiņas izdevumus paredzēts segt no Talsu pilsētas pārvaldes budžeta. Iedzīvotāji, kuri dzīvo šajā ielā un tur pieder īpašums, saņems informāciju no Talsu novada pašvaldības.

Diskusijas par 9. maija ielas Talsos nosaukuma maiņu pastiprinājās pēc 24. februāra Krievijas Federācijas iebrukuma Ukrainā un tur notiekošās karadarbības. 9. maijs ir datums, ko Padomju savienībā sauca par Uzvaras dienu un kad atzīmēja Sarkanās armijas uzvaru pār nacistisko Vāciju 2. pasaules karā 1945. gadā, bet vienlaikus šī diena Latvijai nozīmēja neatkarības zaudēšanu un okupācijas sākumu.

Marta Rake-Lasmane