Talsi
Skaņu stara atklāšana Talsos, Lielajā ielā

Apvienojot vietējos cilvēkus, Talsu patriote un arhitekte Indra Kļaviņa pilsētas dzimšanas dienas priekšvakarā Talsiem dāvāja īpašu vides objektu: skaņu puķu dārzu Lielās un Zvaigžņu ielas krustojumā. Talsu saulītes astoņi stari pilsētas ielas savijuši tematiskos lokos, un viens no tiem ir arī Skaņu stars Lielajā ielā.

Pirms dažiem gadiem pilsētas iedzīvotāji palīdzēja tapt Ābeļziedu staram, bet tagad, pateicoties Indras Kļaviņas uzņēmībai un neatlaidībai, tapis unikāls skaņu puķu dārzs. Tā tapšanā iesaistīti daudz cilvēku, un ikviens uzrunātais Indras idejai noticējis pat tad, kad pati idejas vaininiece vēl nezināja, kāds būs gala risinājums.

Pirms trim gadiem man kā pilsētas iedzīvotājai radās ideja izdot grāmatu par 20 gadus atpakaļ seniem notikumiem, kad ilgus mēnešus mācījos tālu no mājām, Roterdamā. Ar Ivetu  Rorbahu un Talsu novada fondu izlolojām ideju par ar skaņu saistītu vides objektu Skaņu starā. Vairāk nekā 300 manas grāmatas lasītāji kļuva par šī jaunā objekta ziedotājiem. Šie cilvēki uzticējās un atvērās šai idejai, pat īsti nezinot, kāds būs tās izpildījums,” pastāstīja Indra Kļaviņa.

Lai skaņu puķu dārzs taptu esošajā izpildījumā, būtisku ieguldījumu sniedza Talsu 2. vidusskolas dizaina un tehnoloģiju skolotājs Visvaldis Vismanis un SIA LAC Serviss” vadītājs Uģis Lauzējs ar savu komandu.

Skolotāja Visvalža atbildība, atsaucība un radošums ir īsts piemērs un paraugs viņa skolēniem un ne tikai. Savukārt to, ka Uģa sirds pukst īpašā Talsu ritmā, esam vērojuši gan iedzīvotāju forumos, gan citos viņa darbos, kas metālā tapuši mūsu pilsētā. Šis ir patiešām kompetenču caurvijas izglītības paraugs, jo te ir gan fizika, gan mūzika, gan māksla, gan dizains un tehnoloģijas. Lai skaņu simfonija iznāktu daudzbalsīgāka un skaistāka, lielākajām puķēm vajadzēja skanēt dobjāk, bet mazākajām gaišāk; garākajām vajadzēja svārstīties lēnāk, bet īsākajām ātrāk. Ļoti lielu darbu izdarīja Talsu 2. vidusskolas 8. klašu skolēni, kuri izgatavoja pašus ziedus: urba, zāģēja. Puķēm vajadzēja piedot skaistas krāsas, un par to parūpējās Talsu Valsts ģimnāzijas 11. klases meitenes skolotāja Jāņa Bērziņa vadībā, kurš turpināja tālāko montēšanu. Paldies par padomiem māksliniecei Ildzei Osei, Talsu novada pašvaldības ainavu arhitektei Lindai Purviņai, Talsu pilsētas pārvaldes vadītājam Laurim Tīģeram, SIA DAW Baltica” par krāsām, Talsu Rotary kluba biedriem,” iesaistītajiem pateicās I. Kļaviņa.

To, ka Indra Kļaviņa ir iedvesmas cilvēks mūsu pilsētai, apliecināja gan viņas domubiedri Talsu novada fondā, tās vadītāja Iveta Rorbaha, gan jaunatklātais skaņu puķu dārzs. Lai skan!