9. augustā Talsos norisināsies Latvijas lielākās uzņēmēju biedrības Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK), sadarbībā ar Talsu novada pašvaldību un Talsu komersantu klubu organizēts Kurzemes biznesa klubs, kurā diskutēs par valsts digitālo politiku un iespējām valsts iestādēm pašām savā starpā apmainīties ar nepieciešamajiem datiem, mazinot birokrātiju, pēc iespējas atvieglojot iedzīvotāju un uzņēmēju ikdienu.
Pasākuma aktualitāti pamato šobrīd Latvijā pastāvošā digitālo risinājumu pārpilnība un uzņēmēju, sabiedrības plašā neizpratne par nepieciešamajām darbībām efektīva darba organizēšanai. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) šobrīd aktīvi uzsākusi digitālās pārveides un valsts pārvaldes modernizācijas projektu ieviešanu ar mērķi uzlabot valsts pārvaldes efektivitāti un piedāvāt iedzīvotājiem ērtākas un pieejamākas pakalpojumu saziņas iespējas. Valsts digitālās arhitektūras izveide ļaus nodrošināt vienotu sistēmu, kas ietver iedzīvotājiem ātru un vieglu piekļuvi dažādiem valsts pakalpojumiem. Tas nozīmē - mazāku birokrātiju, ātrākus procesus un lielāku efektivitāti valsts pārvaldē. Paredzams, ka personalizēta e-pakalpojumu ieviešana iedzīvotājiem ļaus sniegt pakalpojumus, kas tieši atbilst viņu individuālajām vajadzībām un prasībām. Tas padarīs valsts pakalpojumus vēl pieejamākus un ērtākus lietošanai. Vienlaikus datu apmaiņa būs būtisks elements, kas veicinās vēl efektīvāku valsts pārvaldes darbību. Apmaiņa ar nepieciešamajiem datiem starp valsts iestādēm ļaus samazināt dublēšanos, palielināt informācijas precizitāti un uzlabot lēmumu pieņemšanu. Tas arī mazinās administratīvo slogu iedzīvotājiem un uzņēmējiem, kuriem vairs nebūs jāsniedz atkārtota informācija dažādās iestādēs.
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Māris Sprindžuks atzīst: „10 gadu laikā valsts pārvaldei ir jāmainās par 180 grādiem, – visu, ko automatizēti var izdarīt IT sistēmas, ir jāuztic tām, savukārt cilvēkresursi ir jānovirza uz nozarēm, kur cilvēka sirds un prāts ir neaizvietojums. Šī ir iespēja valsts pārvaldes organizācijām piesaistīt augstas raudzes IT speciālistus, iegūstot viņu unikālās zināšanas. Jāsaprot, ka centralizēta pieeja, veidojot valsts IKT sistēmas, ir daudz saimnieciskāka un izmaksu efektīvāka, tā ļaus valsts pārvaldei ilgtermiņā ietaupīt būtiskus resursus, samazināt birokrātiju, tādā veidā kļūstot daudz kompaktākai.”
LTRK Kurzemes nodaļas rīkotajā pasākumā caur valsts, pašvaldību un nozares ekspertu diskusiju un dalīšanos pieredzē tiks apskatīta digitālās arhitektūras plānotā izveides un datu apmaiņas savstarpējā pamatotība, lai pēc iespējas elastīgāk spētu izstrādāt modernu, efektīvu un klientu orientētu valsts pārvaldi. Šāda iniciatīva ir būtiska digitālās revolūcijas laikā, kurā valsts digitālās arhitektūras attīstība un datu apmaiņa ir galvenie faktori, kas veicina valsts modernizāciju un pilsonisko labklājību.