Talsi Kultūra

Jau ziņots, ka kinoteātris „Auseklis” Talsos ir vienīgais Latvijas reģionālais kinoteātris, kas pērnā gada nogalē tika uzņemts starptautiskajā organizācijā „Europa Cinemas”. Lai mācītos cits no cita un mainītos līdzi jaunajai realitātei, kinoteātru tīkls „Europa Cinemas” šogad martā rīkoja inovāciju laboratoriju, kas notika Bulgārijas galvaspilsētā Sofijā un sapulcināja 31 dalībnieku no 15 Eiropas valstīm un 24 kinoteātriem, tostarp Janetu Henzeli un Māru Cēberi no Latvijas kinoteātriem – „Kino Bize” un „Auseklis”.

„Europa Cinemas” ir kinoteātru apvienība, ko 1992. gadā dibinājusi Eiropas komisija kopā ar Francijas Nacionālo kino centru. Sākotnēji organizācijā iesaistījušies 30 kinoteātri, šobrīd tā izaugusi līdz 1217 kinoteātriem ar 3059 ekrāniem 42 valstīs. „Europa Cinemas” pamatmērķis ir veicināt un atbalstīt Eiropā veidota kino izrādīšanu. Latviju šajā organizācijā pārstāv trīs Rīgas kinoteātri (Splendid Palace”, Kino Bize”, K. Suns”) un kinoteātris „Auseklis” Talsos. Organizācija rīko nozīmīgas nozares profesionāļu konferences un seminārus, atbalsta dalībnieku pieredzes apmaiņu un kopīgu projektu rašanos; šī gada seminārs tika rīkots Sofijas kinofestivāla ietvaros.

„„Europa Cinemas” inovāciju laboratorija patiesībā bija tāda kā darbnīca, kurā varējām ar aizrautīgiem kinocilvēkiem iepazīties, izkopt savas aroda prasmes, atzīties savos trūkumos un izteikt savas vēlmes. Neskatoties uz to, ka esam ļoti atšķirīgi, centāmies saprast, kur katrs atrodamies, kādas problēmas gribam atrisināt un kādas idejas paņemt līdzi uz mājām. 

Kinoteātru saietā dalījos ar prezentāciju par mūsu kinoteātri un aktuālo jautājumu – kā piesaistīt jauniešu auditoriju kino baudīšanai. Jāatzīst, ka tas izrādās ir tikpat sarežģīti arī citviet Eiropā. Vai veidot jauniešu kinoklubu? Iesaistīt skolas un skolotājus? Daudz tika diskutēts par dažādām mārketinga metodēm. Kā uzrunāt skatītāju? Kas kādai auditorijai efektīvāks – FacebookInstagram vai TikTok? Ar kādiem tehniskiem rīkiem varam atvieglot kinoteātra darba organizēšanu? Kā veidot attiecības ar filmu izplatītājiem? Kā atlasīt filmu programmas un kā tās pārdot? Kā veidot zaļi domājošu kinoteātri? 

Europa Cinemas” kā ikviena atbildīga Eiropas institūcija savās pamatnostādnēs ietvērusi nopietnu attieksmi pret klimata pārmaiņām un kinoteātru kā kopienas centru iesaisti sabiedrības informēšanā; neizpaliek arī sarunas par dzimumu līdztiesību un iekļaujošu sabiedrību. Līdztekus diskutējām par to, ko mēs katrs varētu darīt kino pieejamības labā. Šis jautājums Latvijas kontekstā ir sāpīgs un nerisināts. Poznaņas kinoteātris „Kino palacowe” no Polijas dalījās ar saviem labās prakses piemēriem, stāstot par projektu „Kino bez barjerām”. Ar kinoteātra pieejamību Latvijā ierasti saprotam liftu un uzbrauktuvi ratiņkrēslam, bet Poznaņas kinoteātris ir iegādājies speciālu aparatūru un regulāri rīko jaunāko filmu seansus ar surdotulkojumu un audio aprakstu. Protams, tās ir papildu izmaksas, tomēr, manuprāt, šādam principam būtu jābūt tik pašsaprotamam 21. gadsimta demokrātiskajā sabiedrībā. Ceru, ka tiklīdz „Auseklis” tiks pie savas mājaslapas, es nebūšu zaudējusi entuziasmu – varēsim to padarīt pieejamu ikvienam un galu galā arī kļūt par kinoteātri bez barjerām,” uzsverot, ka Eiropas kinoteātru saietā lielāko iedvesmu snieguši iepazītie cilvēki, ar savām pārdomām dalās kinoteātra „Auseklis” vadītāja Māra Cēbere.

Europa Cinemas” daudz domā par to, kā palīdzēt tīkla kinoteātriem. Viens no organizācijas mērķiem ir veidot programmas tieši jauniešu un bērnu auditorijas piesaistīšanai. Dalība organizācijā Talsu kinoteātrim ir papildu pienākums, jo regulāri tiek gatavotas dažādas atskaites, tomēr tā sniedz dažādas iespējas, jaunus kontaktus un reizē tā ir arī iespēja piesaistīt finansējumu par katru skatītāju, kurš atnāks uz Eiropas kino.

„Mums kā mazam, reģionālam kinoteātrim tas ir liels gods, bet reizē arī atbildība pret nozares kolēģiem un skatītājiem. Dalība šajā organizācijā nozīmē, ka 20 procentiem no kopējā repertuāra jābūt Eiropas kino, bet patiesībā mēs šo skaitli jau esam ar stabiliem rādītājiem vairāku gadu garumā sasnieguši, demonstrējot spāņu, itāļu, franču un skandināvu filmas. Katru gadu Eiropā ļoti daudz kinofilmu tiek uzņemts. Un līdz mums nonāk principā labākās, kuras jau ir izgājušas festivālu atlasi. Turpinot dažādot repertuāru un izrādīt citās Eiropas valstīs uzņemtas filmas, ļoti ceru, ka saņemsim arī papildus finansējumu, ko arīdzan paredz dalība šajā organizācijā, kas sniegtu iespēju veidot jaunus projektus, darboties modernā, atvērtā un dinamiskā vidē, attīstot kinoteātri jaunā līmenī,” stāsta M. Cēbere.

Jau vairāk kā 60 gadus ļaujot ieskatīties kino pasaulē, kinoteātris „Auseklis” mūsdienās ir arī vieta, kurā notiek tikšanās ar filmu radītājiem, tiek aizvadītas konferences un semināri par dažādām aktuālajām tēmām, kā arī norit mākslas darbu dažādos mākslas veidos – glezniecībā, tēlniecībā, grafikā, instalācijās, tekstilmākslā – izstādes. Paralēli kinoteātrī ik pa laikam notiek arī skolēnu ekskursijas, ļaujot bērniem un jauniešiem ieskatīties kino izrādīšanas procesā, pavērot, ar kādiem projektoriem filmas izrāda, kā kino tehnoloģijas ir mainījušās laika gaitā. Līdztekus kinoteātra aizkulisēs nepārtraukti notiek dažādas sapulces, ideju ģenerēšana un citi darbiņi. Tā, piemēram, veicinot jauniešu izpratni par kino jomu – filmēšanu, montāžu, audiovizuālu darbu radīšanu un, pateicoties kinoteātra „Auseklis” sadarbībai ar Talsu novada Bērnu un jauniešu centra jauniešu apvienību „Tas.Es”, līdz 16. maijam tiek rīkots īsfilmu konkurss, kurā 13 līdz 25 gadus veci jaunieši tiek aicināti sagatavot īsfilmu par tēmu „Fantāzija”. Konkursa uzvarētāju paziņošana un labāko filmu prezentēšana kinoteātrī „Auseklis” plānota 24. maijā.

Lai arī kinoteātra „Auseklis” biļešu cena Latvijā ir salīdzinoši neliela, skatītāju atgriešanās kinoteātrī pēc pandēmijas perioda noris diezgan gausi.

„Pandēmijas apstākļi ietekmējuši ne vien šī brīža apmeklējumu, bet arī publikas atgriešanos kinoteātrī kopumā, jo mēs joprojām neesam sasnieguši pirms Covida apmeklējuma līmeni. Nevar noliegt, ka vispārējs sabiedrības noskaņojums, kas sākās pēc pērnā gada 24. februāra, bija vēl viens nopietns satricinājums kino izrādīšanas procesā. Viens ir pandēmija, bet otrs – karš. Ar katru reizi, kad kinoteātris tiek slēgts, arvien lēnāk cilvēki nāk atpakaļ. Viena daļa atkrīt pavisam, pierod skatīties mājās,” situāciju skaidro M. Cēbere.

„Auseklis”, apkopojot 2022. gada kinoteātra apmeklējuma datus, secina, ka aizvadītajā gadā no janvāra līdz decembrim kinoteātri apmeklējuši 19480 skatītāji. Tas ir par trešdaļu mazāk nekā pirms pandēmijas 2019. gadā. Divpadsmit mēnešu laikā kinoteātrī demonstrētas 100 dažādas filmas aptuveni 500 seansos. Visvairāk 2022. gadā demonstrētā filma ir animācijas filma „Minioni 2”, kas izrādīta trīs mēnešus 21 reizi un to noskatījušies 1843 cilvēki, daudz neatpaliek arī „Avatars: Ūdensceļš”, ko 15 seansos noskatījušies 1656 skatītāji.

Kā stāsta kinoteātra „Auseklis” vadītāja Māra Cēbere, no 21. marta līdz 13. aprīlim tika rīkota iedzīvotāju aptauja, lai noskaidrotu, cik bieži tiek apmeklēts mūsu kinoteātris, kādas filmas skatītājus interesē visvairāk, kādus rīkus cilvēki izmanto, lai uzzinātu par kinoteātra repertuāru un no kurienes ir mūsu kino skatītāji.

Kopumā aptaujā piedalījās 264 respondenti. Veiktā aptauja liecina, ka mūsu skatītāji salīdzinoši visbiežāk izvēlas skatīties komēdijas (17,9%), drāmas (12,5%), ģimenes (11,8%) un romantiskās filmas (11,6%). Tāpat salīdzinoši bieži iedzīvotāji, apmeklējot kino, izvēlas skatīties animācijas filmas (11,3%), kas liecina, ka kinoteātris ir nozīmīga izklaides un atpūtas vieta ģimenēm ar bērniem. Tāpat interese par nacionālo kino nav mazinājusies, jo 10,5% respondentu atzīmējuši, ka apmeklē tieši latviešu kino filmas.

Māra cenšas, lai katru mēnesi kino piedāvājums būtu daudzveidīgs. Viena filma Talsos tiek rādīta aptuveni divas nedēļas, ja vien nav ļoti liels pieprasījums. Lai gan kinoteātriem vasara tradicionāli nav tā aktīvākā sezona – cilvēki vairāk vēlas pasildīties saulītē vai doties ceļojumā, Māra stāsta, ka jūnijā un jūlijā paredzēts īpaši spilgts repertuārs, tāpēc šajā laikā kinoteātris apmeklētājiem būs atvērts.

„Piedalīsimies Talsu pilsētas svētkos ar īpašu mēmā kino programmu tradicionālās Nakts pastaigas laikā 30. jūnijā. Augustā kinoteātri uz mēnesi plānots slēgt, lai veiktu dažādus tehniskus, ēkas un aparatūras uzturēšanas darbus un durvis skatītājiem vērtu atkal septembrī,” atklāj Māra Cēbere.