Novadā

Turpinoties būtiskam energoresursu izmaksu kāpumam, no nākamā gada 1. februāra spēkā stāsies jauns SIA „Talsu namsaimnieks” siltumenerģijas tarifs, ko izvērtējusi un apstiprinājusi Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK). Līdz ar to jaunais siltumenerģijas tarifs būs 118,23 eiro/MWh (bez PVN) jeb par 3,16% augstāks, salīdzinot ar šobrīd piemēroto.

Jau septembrī SIA „Talsu namsaimnieks” paaugstināja siltumenerģijas tarifu par 51,44%, ko izraisīja kurināmā materiāla cenu pieaugums Latvijā un visā pasaulē.

Ņemot vērā, ka kurināmā cenas gan biomasai (šķelda, granulas), gan dabasgāzei ir pieaugušas vairākkārt, lielākajai daļai komersantu gada laikā tarifus nākas pārskatīt vairākkārtīgi, iekļaujot tajos tā brīža aktuālo kurināmā cenu, darba samaksu, pamatlīdzekļu nolietojumu, remontdarbus un citas izmaksas.

Tarifs, kas stāsies spēkā ar 2023. gada 1. februāri, ir par 3,16% augstāks nekā līdz šim spēkā esošais siltumenerģijas tarifs, kas 2022 .gada decembrī ir 114,61 eiro (bez PVN) par megavatstundu.

Tā kā valdība 9. augustā ir apstiprinājusi atbalsta pasākumus energoresursu cenu daļējai kompensēšanai mājsaimniecībām, kas saņem centralizētās siltumapgādes pakalpojumu, to automātiski piemērojot iedzīvotāju rēķinos, tad faktiskais tarifa apmērs, kas jāsedz iedzīvotājiem, kuri izmanto SIA „Talsu namsaimnieks” pakalpojumu, būs 93,12 eiro (bez PVN) par megavatstundu.

Valsts atbalsts mājsaimniecībām, kas saņem centralizēto siltumapgādes pakalpojumu, noteikts par periodu no 1. oktobra līdz nākamā gada 30. aprīlim. Tas paredz kompensēt 50% no cenas, kas pārsniedz 68 eiro (bez PVN) par megavatstundu. Šo atbalsta veidu iedzīvotāji saņems automātiski, tas ir, atvieglojums tiks automātiski piemērots ikmēneša rēķinam.

Savukārt beidzoties valsts atbalstam, no 2023. gada 1. maija siltumenerģijas tarifs pieaugs līdz 119,76 eiro (bez PVN) par megavatstundu.

SPRK ir piešķīris SIA „Talsu namsaimnieks” atļauju kurināmā vai iepirktās siltumenerģijas cenas izmaiņu gadījumā pašai noteikt siltumenerģijas tarifus. Vienam komersantam tarifs gada laikā var mainīties vairākkārtīgi – gan samazināties, gan palielināties – atkarībā no situācijas kurināmā tirgū. Vienlaikus piešķirtā atļauja nozīmē to, ka tiklīdz kurināmā cena vai iepirktā siltuma izmaksas ir zemākas par piemērotajā tarifā iekļautajām, komersantam ir pienākums noteikt zemāku tarifu.

Noteikto (piedāvāto) siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifu aprēķinu un pamatojumu SIA „Talsu namsaimnieks” iesniedza SPRK šā gada 10. novembrī. SPRK, izvērtējot komersanta iesniegto pamatojumu, secināja, ka noteiktie (piedāvātie) tarifi ir pamatoti un atbilstoši metodikai.

SIA „Talsu namsaimnieks” aicina siltumenerģijas lietotājus būt saprotošiem pieaugošā siltumenerģijas tarifa dēļ, ņemot vērā energoresursu sadārdzināšanos. Uzņēmums atgādina, lai samazinātu izdevumus par siltumapgādi, iedzīvotājiem nopietni jādomā par energoefektivitātes paaugstināšanu savos īpašumos, lai pakalpojums neizmaksātu tik dārgi.

SIA „Talsu namsaimnieks” siltumenerģijas ražošanu un piegādi nodrošina Ģibuļu, Laidzes, Virbu, Laucienes, Lībagu, Vandzenes un Abavas pagastā un Stendes, Valdemārpils un Sabiles pilsētā.

Lai risinātu visus ar centralizētās siltumapgādes pakalpojumu saistītos jautājumus, aicinām klientus sazināties ar SIA „Talsu namsaimnieks” apkalpošanas centru Talsos pa tālruni 63232151 vai elektroniski e-pastā: info@talsunamsaimnieks.lv.

Renāte Freiberga