Novadā

Laikā, kad visi atzīmēja Zinību dienu, Talsu novada pašvaldības delegācija devās uz Ukrainu, lai viesotos pie sadarbības partneriem Čortkivas pilsētas pārvaldē, kas atzīmēja pilsētas 501. gadadienu. Talsu novadu vizītē pārstāvēja domes priekšsēdētāja Eva Kārkliņa, Civilās aizsardzības speciālists Gatis Vjaters, transporta daļas pārstāvji Ziedonis Rozentāls un Kārlis Pastors.

Vizītes laikā Čortkivā notika dažādu valstu un Ukrainas reģionu mēru sanāksme par tēmu „Fiskālā decentralizācija kā kopienas attīstības instruments", ko organizēja Ukrainas mazo pilsētu asociācija. Sarunu vadīja biedrības vadītājs Pavlo Kozirevs. Tika pārrunātas arī  īpašuma nodokļa administrēšanas sistēmas darbības īpatnības un kopienu nostāja par tās reformēšanas veidiem, lai palielinātu kopienu budžetu ieņēmumu daļu. Pavlo Kozirevs iepazīstināja ar fiskālās decentralizācijas vīziju – īpašuma nodokļa administrēšanas funkciju nodošanu vietējām pašvaldībām, ņemot vērā starptautisko pieredzi un izaicinājumus, kas pastāv ierosinātajā iniciatīvā. Detalizēti tika analizēta Latvijas pieeja, kur pašvaldībās ir nodokļu administratori, kas veic visu vietējās nodokļu administrācijas funkciju klāstu – grāmatvedības uzskaiti, aprēķinus, iekasēšanu, analīzi, saziņu ar nodokļu maksātājiem un to konsultēšanu, tiesvedību un prasību darbu. Tika uzsvērts, ka Latvijas pieredzi var ņemt par pamatu fiskālās decentralizācijas reformas īstenošanai Ukrainā. Diskusijā piedalījās arī Talsu novada pašvaldības domes priekšsēdētāja Eva Kārkliņa, kura dalījās ar mūsu pašvaldības pieredzi. Ukraiņu kopienu vadītājiem bija iespēja nepastarpināti uzzināt par nodokļu administrēšanas problemātiku Latvijā.

Dažādu valstu un Ukrainas reģionu mēru sanāksme

Čortkivas pilsētas pārvaldes svinīgajā pasākumā tika pacelti sadraudzības pilsētu karogi. Savā uzrunā E. Kārkliņa sacīja: „Vēlos pateikties Čortkivas pašvaldības vadītājam Volodimiram un viņa kolēģiem par viesošanos Talsu pašvaldībā pagājušajā nedēļā, par iespēju no pirmavotiem uzzināt par situāciju visā Ukrainas teritorijā un par jūsu kopīgajiem sapņiem, kā attīstīt Čortkivas pašvaldības teritoriju un infrastruktūru. Vērojot procesus, kas notiek pie jums, man jāatzīmē, ka visu labo lietu un darbu sākums  jums jau ir, un pirmā lielākā vērtība ir jūsu pašvaldības vadītājs Volodimirs un viņa komanda, kuri ir īsteni Čortkivas patrioti, kuri savu darbību vērš uz to, lai jums visiem kopā būtu labāka dzīve un virs jūsu galvām atrastos mierīgas debesis.”

Eva Kārkliņa stāsta, ka šobrīd karā kritis 41 čortkivietis un emocionāli smags notikums visai pilsētai, un visvairāk bojā gājušo tuviniekiem, bijis piemiņas brīdis, kurā bērni, sievas un vecāki saņēma karavīru pēcnāves ordeņus. Tika apmeklēta arī kapsēta, kur atdusas Krievijas– Ukrainas karā kritušie Čortkivas kopienas varoņi, nolikti ziedi un lūgts par Debesu armijas dvēseļu mieru.

Vizītes laikā Čortkivas pārstāvji pateicās Talsu novada pašvaldībai un novada iedzīvotājiem par sniegto atbalstu šajā smagajā periodā. Talsu novada pārstāvji saņēma arī pateicības vārdus no jauniešiem, kuri šajā vasarā viesojās Laucienē vasaras nometnē.

Foto: Čortkivas pilsētas pārvaldes arhīvs