Lai veicinātu dialogu starp pašvaldību un uzņēmējiem, 7. decembrī biedrība „Talsu Komersantu klubs” (TKK) organizēja uzņēmēju brokastis ar Talsu novada domes deputātiem, pašvaldības vadību un citiem pārstāvjiem. Tikšanās laikā tika diskutēts, kā kopīgi uzlabot uzņēmējdarbības vidi Talsu novadā, par savstarpējās sadarbības stiprināšanu un tās uzlabošanu, kā arī par lielākajiem darbiem un projektiem, ko tuvāko gadu laikā plānots īstenot.
Talsu novada domes priekšsēdētāja Eva Kārkliņa atzina, ka šīs jau ir trešās uzņēmēju brokastis, ko sadarbībā ar TKK apmeklē. Ja sākotnēji starp deputātiem un uzņēmējiem valdījusi savstarpēja distance, tad šajā tikšanās reizē dalībnieki paši sadalījušies jauktās grupās. Tas liecina, ka vēlme sadarboties ir abpusēja.
„Pašvaldību pienākums ir organizēt pasākumus un īstenot infrastruktūras attīstības projektus, lai uzņēmēji varētu pelnīt, tai skaitā arī ar tūrisma un ēdināšanas pakalpojumiem. Nākamajā gadā mūs gaida vērienīgs notikums: pasaules rallija čempionāta (WRC) posms, kas Talsu pilsētā un novadā notiks 19. jūlijā. Organizatoru aplēses liecina, ka to apmeklēs ap 50 tūkstošiem skatītāju. Tas jāņem vērā, lai saprastu, kā spēsim tik daudz sportistu, to pavadošo komandu un skatītājus uzņemt. Mums ir jābūt gataviem šo unikālo iespēju izmantot un jāsāk gatavoties jau šobrīd,” sacīja Eva Kārkliņa.
Uzņēmēju brokastis turpināja TKK valdes priekšsēdētājs Jānis Grahoļskis, savā uzrunā uzsverot gan pašvaldības, gan uzņēmēju kopīgo mērķi – veiksmīgi attīstīt novadu.
„Esam ieinteresēti uzņēmējdarbības izaugsmē, jo tā nodrošina gan jaunas darbavietas novada iedzīvotājiem, gan ceļ vispārējo dzīves līmeni. Esam gatavi veidot atvērtu dialogu, pārrunu ceļā meklējot ilgtermiņa risinājumus, lai sekmētu un uzlabotu uzņēmējdarbības vidi novadā.
Kā vislielāko vērtību un prioritāti izvirzām cilvēku. Lai ik katrs – liels vai mazs, vecs vai jauns, Talsu novadā justos labi, apmierināts un lepns par savu novadu. Mēs – uzņēmēji, patiesi novērtējam savus darbiniekus, radot viņiem vislabākos darba apstākļus un emocionālo vidi, bet ar to ir par maz. Vēlamies, lai mūsu darbiniekiem, novada iedzīvotājiem, būtu vieta, kur kvalitatīvi, veselīgi pavadīt brīvo laiku, audzināt bērnus un mazbērnus, kur vest viesus un lepoties, apliecinot, ka Talsi var!
Ļoti iestājamies, lai Talsos reiz būtu jauna ledus halle, peldbaseins, interesants un radošs bērnu rotaļu laukums, kā arī, protams, mājoklis – moderns, energoefektīvs un pieejams kā jauniem speciālistiem, tā arī ģimenēm ar bērniem. Tā ir vide, kurā vēlamies dzīvot, attīstīt biznesu, piesaistīt novadam cilvēkus no citurienes.
Lai veicinātu pašvaldības un uzņēmēju dialogu, Talsu novada pašvaldībā ir jānosaka kontaktpersona sadarbībai ar uzņēmējiem, kas koordinētu sadarbības līgumu punktu izpildi un veicinātu uzņēmējiem aktuālas informācijas savlaicīgu apriti. Līdztekus produktīvākai sadarbības attīstīšanai ir nepieciešama uzņēmējdarbības atbalsta programmas izstrādāšana, tādējādi sniedzot „zaļo gaismu” komersantiem ar uzņēmējdarbību saistīto jautājumu risināšanā. Rūpējoties par drošību un sagatavotību krīzes situācijās, tikpat nozīmīga ir sadarbība pašvaldībai ar komersantiem kopējā civilās aizsardzības plāna izstrādē,” teica J. Grahoļskis, pateicoties klātesošajiem par ierašanos un novēlot, lai kopā izdotos attīstīt Talsu novadu par labāko vietu, kur veidot un attīstīt uzņēmējdarbību.
Tikšanās laikā Attīstības plānošanas un projektu vadības nodaļas Plānošanas daļas vadītājs Lauris Laicāns ieskicēja Talsu novada Attīstības programmu 2022. – 2028. gadam, Rīcības plānu un Investīciju plānu 2023. – 2025. gadam un Ilgtspējīgas attīstības stratēģiju 2022. – 2040. gadam, kur noteikti novada attīstības mērķi, prioritātes, kā arī teritorijas attīstības telpiskā struktūra.
Sarunas turpinājās par dažādu projektu attīstības gaitu un nākotnes plāniem, uzsverot specifisko atbalsta mērķu (SAM) projektus saistībā ar Talsu novada infrastruktūras attīstību, multihalles projekta attīstības, jauno mājokļu un bērnu laukuma izveides gaitu Talsos.
„Kā jau zināms, plānots, ka nākamgad bērnu laukuma Brīvības ielā Talsos projekta 1. kārtu pašvaldība un Talsu Komersantu klubs īstenos kopā. Šajā kārtā plānota laukuma daļas izbūve, uzstādot rotaļu elementus un veicot vajadzīgos zemes un apzaļumošanas darbus, sagatavojot nepieciešamās komunikācijas, tostarp elektrības pieslēgumu izbūvei, kā arī ierīkojot piebraucamo ceļu. Kopējās projekta izmaksas ir 768 000 eiro (ar PVN), bet 1. kārtas būvniecības izmaksas ir 260 696 eiro (ar PVN). Pašvaldība projekta realizēšanai plāno ņemt aizņēmumu prioritāro projektu īstenošanai,” pastāstīja Laine Skadiņa, Attīstības plānošanas un projektu vadības nodaļas vadītāja.
Par šo jautājumu arī izvērsās plašāka diskusija. Vairāki klātesošie minēja, ka Brīvības iela 24 nav bērnu rotaļu laukuma piemērotākā vieta, tāpēc J. Grahoļskis aicināja nekavējoties atsākt sarunas par šo jautājumu, izveidojot darba grupu, lai vēlreiz diskutētu par rotaļu laukuma konceptu un pieņemtu izsvērtus lēmumus.
„Lai realizētu multifunkcionālās sporta halles izveidi Talsos, ir izvēlēts privātās un publiskās partnerības risinājuma modelis. Šobrīd ir veikti finanšu un ekonomiskie aprēķini, līdztekus ir izstrādāti tehniskie uzdevumi un darba dokumentācija, un 12. decembrī plānots publicēt pieteikšanos privātā partnera un kapitāla piesaistei. Atliek cerēt, ka šis process noslēgsies ar sekmīgu rezultātu, darbiem raiti un veiksmīgi ritot uz priekšu,” informēja L. Skadiņa.
„Ir skaidrs – ja būs pieejamas dzīvesvietas, tad tas veicinās katras konkrētās vietas attīstību. Izvērtējot dažādus sludinājumu portālus, var secināt, ka šobrīd Talsu pilsētā pieejami vien pāris trīsistabu dzīvokļi īrei, toties dzīvokļu cenas turpina mēreni augt. Pašvaldība aktīvi nodod atsavināšanai nekustamos īpašumus, tomēr šīs iespējas ir ierobežotas. Lai veicinātu jaunu mājokļu būvniecību, ir jādomā par privātā investora piesaisti pašvaldībai, bet mums noteikti jārēķinās ar pievedceļu un inženiertehnisko komunikāciju tīklu nodrošināšanu, kur tiks realizēta īres nama būvniecība, kas svārstās robežās starp 300 000 un 500 000 eiro. Nākamā gada budžetā šāda apmēra naudas summas visticamāk nebūs, bet, ņemot vērā, ka jauna dzīvojamā fonda radīšana sāk palikt arvien aktuālāka un ir nepieciešams risinājums, izmaksas šo tīklu attīstīšanā būs jāieplāno gan kapitālsabiedrību, gan pašvaldības budžetā,” sacīja Talsu novada domes priekšsēdētājas vietnieks tautsaimniecības jautājumos Lauris Pīlēģis.
Arī turpmāk Talsu novada pašvaldība plāno stiprināt sadarbību ar uzņēmējiem, īstenojot kopīgus projektus, rīkojot tikšanās ar speciālistiem, kā arī sniedzot nepieciešamo informāciju un atbalstu, cik to pieļauj pašvaldības iespējas. Šajā reizē uz tikšanos pulcējās vairāk nekā 30 novada uzņēmēju, domes un pašvaldības pārstāvju. Pēc pasākuma dalībnieki atzinīgi novērtēja ieceri regulāri tikties un neformālā gaisotnē izrunāt jautājumus, kas ir būtiski iesaistītajām pusēm. Līdztekus uzņēmēju brokastīs tika panākta vienošanās nākamajā tikšanās reizē sarunā piesaistīt Talsu novada Būvvaldi, diskutējot par uzņēmēju pašu ierosinātiem jautājumiem un problēmsituācijām.