Novadā

Tuvojoties pavasarim, aktuāla kļūst apkārtnes sakopšana un labiekārtošana, tai skaitā svarīga ir arī kapsētu uzturēšana. Talsu novada pilsētu un pagastu pārvaldes rūpējas par kapsētām, kas atrodas to teritorijā, un ir paredzējušas gan to uzturēšanu, gan labiekārtošanu.

Kolkas pagasta pārvaldes pārziņā ir septiņas kapsētas, par to kopšanu ikdienā rūpējas kapsētu pārzinis. Pagasta pārvalde šajās kapsētās uzstāda un izved kapu konteinerus, regulāri pieved smiltis un novāc gružus. Plānots uzsākt Luterāņu un Pareizticīgo kapsētas Kolkā digitalizēšanu.

Ģibuļu pagastā kopumā ir 21 kapsēta, no kurām apsaimniekotas ir 12. Kapsētās tiek veikta ikdienas uzturēšana un teritoriju sakopšana. Visās apsaimniekotajās kapsētās ir uzstādīti lielie atkritumu konteineri. Tuvākajos plānos ietilpst Spāres un Ģibuļu kapsētu ieejas vārtu atjaunošana.

Mērsraga pagastā ir trīs kapsētas – divas Mērsragā un viena Upesgrīvā, kur daļa ir Mērsraga pagasta pārvaldes, bet daļa – Vandzenes pagasta pārvaldes atbildībā. Šajās kapsētās plānots apsekot kapavietas, lai konstatētu, cik no tām ir nesakoptas. Tāpat paredzēta bīstamo koku apzināšana, to nozāģēšana un izvešana, kapličas ārējais kosmētiskais remonts un informatīvo norāžu zīmju uzstādīšana. Turpināsies arī ikdienas uzturēšana un, atkarībā no laikapstākļiem, vasaras periodā tiks nodrošināts ūdens un smiltis.

Laucienes pagasta teritorijā atrodas septiņas, savukārt Balgales un Ķūļciema pagastā katrā ir četras kapsētas. Visās ir kapu uzraugi, kuri arī uztur un labiekārto teritorijas.

Valdgales pagasta pārvalde apsaimnieko divas kapsētas: Frītagu un Sumbru. Kapsētu teritorijās šajā gadā plānots apgriezt dzīvžogus, izzāģēt sausos zarus, kā arī veikt ikdienas uzturēšanu. Pārvaldes teritorijā atrodas arī Kalnu kapi, kas ir VAS „Latvijas Valsts meži” īpašumā.

Arī Laidzes pagasta pārvalde apsaimnieko divas kapsētas: Rocežu un Nodenu. Pārvalde regulāri nodrošina ikdienas uzkopšanu – dzīvžogu kopšanu, taku izveidošanu, lapu grābšanu, zāles pļaušanu, pirms apbedīšanas ceremonijām ziemā sniega notīrīšanu, koku vainagu kopšanu, bīstamo koku nozāģēšanu, kapavietu ierādīšanu. Ir uzstādīti informatīvie stendi, tiek nodrošināta ūdens piegāde, savukārt kapu pārzine izveidojusi kapu shēmu.

Vandzenes pagasta pārvalde apsaimnieko Upesgrīvas, Uguņu, Dārtes, Tīļkalnu, Kalniņu, Kļāņu, Stebuļu, Odriņu, Dārtes kapsētas. Kapsētās tiek veikta koku vainagu kopšana bīstamajiem kokiem, taku kopšana, lapu grābšana, zāles pļaušana, kapavietu ierādīšana. Arī šajās kapsētās ir uzstādīti informatīvie stendi, tiek piegādāts ūdens un tiek organizēta atkritumu savākšana. Plānots darbs pie žogu pakāpeniskas sakārtošanas.

Kristiāna Bergmane