Sabiedrības līdzdalība
att

25. martā Talsos ap 25 interesentu – dažādu biedrību pārstāvju un privātpersonu, pulcējās uz informatīvu, pieredzes apmaiņas un iedvesmas tikšanos „Sadarbību veidošana un sociālā uzņēmējdarbība Talsu novadā”. Pasākumu organizēja Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācija (LSUA) sadarbībā ar Talsu novada pašvaldību, kas atsaukusies dalībai kļūt par projekta „LOCAL-Y-MPACT” partneri – pilotpašvaldību, kurā tiks testēta projekta pieeja.

Projekta mērķis ir stiprināt sadarbību starp sabiedrībā balstītām organizācijām un sociālajiem uzņēmumiem, un vietējām pašvaldībām, kā arī veicināt sociālo uzņēmējdarbību kā efektīvu instrumentu ekonomiskās nevienlīdzības mazināšanā, sociālās iekļaušanas un integrācijas veicināšanā, noturīgas sabiedrības veidošanā un aktīvas līdzdalības veicināšanā vietējās kopienās.

LSUA ir noslēgusi sadarbības līgumu ar Talsu novada pašvaldību, īstenojot Erasmus projektu „LOCAL-Y-MPACT” kopā ar partnerorganizācijām Kiprā, Portugālē, Zviedrijā un Lietuvā.

Atklājot tikšanos, Talsu novada domes priekšsēdētāja Sandra Pētersone pauda gandarījumu par iespēju piedalīties projektā un atzina, ka pašvaldībai, kas ikdienā tiešā veidā saskaras ar iedzīvotāju sociālajām problēmām un kā pārziņā ir dažādu sociālo uzdevumu un funkciju veikšana un nodrošināšana, ir liela nozīme sociālās uzņēmējdarbības veicināšanā un attīstīšanā. „Pašvaldībai ir daudz labu tradīciju sociālajā jomā, un liela nozīme ir veidot sabiedrību kā vienotu veselumu. Aktīvi iesaistot iedzīvotājus, uzklausot dažādas idejas un atbalstot novadam un novadniekiem svarīgas iniciatīvas, mēs varam darīt vēl vairāk un labāk,” apliecina S. Pētersone.

Diskusijas pirmajā daļā LSUA pārstāves sniedza vispārīgu ieskatu par sociālo uzņēmējdarbību kā efektīvu instrumentu dažādu sociālo problēmu risināšanā, kā arī pastāstīja par nozares aktualitātēm un Latvijas veiksmes stāstiem. Savukārt Talsu novada pašvaldības Attīstības plānošanas un projektu vadības nodaļas uzņēmējdarbības koordinatore Dace Rozenberga iezīmēja pašvaldības vajadzības sadarbības veidošanā un cik  svarīgi ir domāt „ārpus rāmjiem” un rast jaunas, inovatīvas un interesantas idejas, ko ar laiku iespējams pārvērst praktiskā rīcībā.

Pasākuma otrajā daļā notika diskusijas un ideju ģenerēšana darba grupās, lai izstrādātu jau konkrētas idejas, priekšlikumus un risinājumus sadarbības veidošanai gan savā starpā, gan ar pašvaldību.

Talsu novada fonda valdes priekšsēdētāja Iveta Rorbaha informēja, ka ir jārada un jāģenerē idejas, kas novadam piešķirs unikalitāti. „Aicinu nenostāties divās pusēs: iedzīvotājs un pašvaldība. Lai rītdiena būtu labāka, uz mērķi jāiet visiem kopā. Novadā regulāri tiek organizētas gan iedzīvotāju apkaimes ideju darbnīcas, gan iedzīvotāju forumi, kad kopā sanāk līdzīgi domājoši cilvēki ar vienotu mērķi, kuri vēlas kaut ko mainīt, radīt pozitīvu ietekmi, kas virza uz priekšu. Liela vērtība ir cilvēkiem, kuri šīs idejas spēj realizēt,” stāsta I. Rorbaha.

Lai apkopotu vienkopus informāciju par šobrīd aktīvām kopienā balstītām organizācijām un veicinātu to sadarbību ar Talsu novada pašvaldību, LSUA sagatavojusi aptaujas anketu, kas atrodama ŠEIT.

Projekts turpināsies līdz nākamā gada oktobrim, un tā aktivitātes ir iedalītas vairākos posmos. Projektā septembrī Talsos plānota tikšanās ar pašvaldību pārstāvjiem no piecām projekta partneru valstīm (Latvija, Lietuva, Zviedrija, Kipra, Portugāle), lai pārstāvjus iepazīstinātu arī ar Talsu organizāciju darbu. Savukārt novembrī novada jaunatnes darbiniekiem un aktīvajiem jauniešiem plānota pieredzes apmaiņas vizīte Portugālē. Līdz projekta noslēgumam tiks veidots lokālās pašvaldības rīcības plāns, un projekta rezultātus plānots izplatīt arī citām pašvaldībām, iedrošinot un rosinot tās atbalstīt sociālo uzņēmumu veidošanos un tālāku attīstību.

Renāte Freiberga